kafirlerle dost olmak

Allah azze ve cellenin yasalarına karşı yasa üretemeyiz. üretenleri destekleyemeyiz. destekleyenleri de destekleyemeyiz. kafirlerle dost olamayız.

ümmet olarak birçok konuda hata üzerine hata işleyen bir toplumuz. ama artık durmalıyız.
devamını gör...
birçok kur'an ayetiyle, Allah'ın haram kıldığı fiiliyat.

kafir, hakkın üzerini örten demektir.

kafirle dost olmamak, onunla iyi geçinmek, onun iyi niyetine karşılık vermemek, ona selam vermemek demek değildir. onu veli edinmemektir. öyle kafirler var ki ben müslümanım diyenden daha adam ve daha güvenilir. neticede müslümanım diyenlerin hali de ortada. ne olacak şimdi?

önce kavramların karşılığını bulmak gerekiyor.
devamını gör...
kişi sevdiğiyle beraberdir, arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim, körle yatan şaşı kalkar, kıratın yanında duran ya huyundan, ya suyundan....

daha deyim mi? anladınız siz onu.
devamını gör...
yani kafiri dost edinmeyin ama zevceniz olarak, çocuklarınızın annesi olarak edinebilirsiniz mi diyor kuran-ı kerim(maide 5)?

halbuki akrabalık dostluktan daha güçlü bağdır.

burada eğer gayrimuslimler size açıktan düşmanlık ediyorlarsa dost edinmeyin diye bir şart vardır. zaten evlenen de açıktan düşmanlık etmiyor demektir. düşmanlık edenle dost olmayın. yoksa kuran-ı kerim kendisiyle çelişmez. bu dine haksızlık etmeyin.
devamını gör...
prygamber efendimiz (sav) medine döneminde kafirle anlaşma yaptı, ittifak kurdu, yeri geldi (anlaşmanın gereği) birine karşı öbürüne destek oldu. demek ki bu ayet kafiri küfründen dolayı sevmemizi yasaklamaktadır yoksa başka bir iş için anlaşma yapmaya engel değildir; bence bu konuyu “hristiyan bir eşin olsa elbette seveceksin ama sakın inancına meyl etme. sonra ateş sana dokunur” şeklinde anlamak lazım.

şöyle bir not da bırakayım, batı dünyasını sevmek boşunadır hatta yanlıştır. batı bizimle esastan zıttır. “bütün camileri yıksak, bütün kitapları yaksak” bizi yine osmanlı ve müslüman olarak görmektedir. bu nedenle ne kadar kendilerinin sözüne uyarsak uyalım bizi sevmez hatta içten içe “kimliğini satan bir millet” olarak görürler (zengin araplara karşı davranışları bunu göstermektedir). batı kendi içinde adaletçi, eşitlikçi, halkının refahını düşünen bir yapıyken kendi dışındakilere karşı sömürgeci, çifte standartçı ve çıkarcı yaklaşır. devletimizi yönetenlerin kulakları çınlasın, inşallah bunun farkındadırlar.
devamını gör...
-allah, sizi ancak, sizinle din konusunda savaşan, sizi yurtlarınızdan çıkaran ve çıkarılmanız için destek verenleri dost edinmekten men eder. kim onları dost edinirse, işte onlar zalimlerin ta kendileridir.(mümtehine-9)

kafirleri dost edinmeyin emrinin olduğu bir çok ayetin içinde sadece düşmanca hareket edenlerle dostluğu men eden bir tek bu ayet var. ebu talip iman etmedi diye biliyoruz. fakat yukarıdaki ayeti destekler nitelikte, insanlar arasında peygamberimizin en büyük yardımcılarından biri ebu talipti, bunu biliyoruz. eğer kafirlerle sosyal anlamda da aramıza bir set çekmemiz gerekseydi bunu Allah rasulü kendi amcası için yapmış olurdu. bu ilk nokta. diğeri için bir kaç hadis alıntılıyorum.

-sizden biriniz beni annesinden, babasından, çocuğundan ve bütün insanlardan daha çok sevmedikçe iman etmiş olamaz.(buhari)

-kim benim sünnetimi ihya ederse beni sevmiş olur. beni seven de cennette benimle beraber olur.(tirmizi)

-kişi arkadaşının dini üzeredir. sizden biriniz kiminle arkadaş olduğuna baksın.(ebu davud)

anlıyoruz ki sevmenin göstergesi benzemektir. benzeyen seviyordur. arkadaşlar birbirinin inancına tesir etmek suretiyle birbirlerine benzerler. tebliğin bir gereği olan asgari düzeyde dostane sosyal ilişkiler geliştirmekle yakın arkadaş edinmeyi birbirinden ayırmak zorundayız. eline kılıç alıp açıkça düşmanlık etmiyor diye müslümanları hakir görüp, dinlerini aşağılayan bir kafiri dost edinen ya da müslümanlar dururken kendisine benzemek riskini göze alıp yakın arkadaş olarak bir kafiri tercih eden müslüman, Allah'ın hudutlarında dolaşıp dolaşmadığını iki kere düşünmeli.
devamını gör...
kur'an'da yanlış olduğu bildirilmiştir. bu önemli kitapta, aynı şekilde münafıklıktan, Allah'a şirk koşmaktan ve benzeri yobaz aşağılıklarından da bahsolunmaktadır.

bir de kimin gerçekten kalbinde ne var, ne yok; kural koyucu bilmektedir. aklınızda olsun, (ya da olduğu kabul edilen yerde).
devamını gör...
okuduğum şeylere bak. president ne güzel yazmjş. Allah razı olsun kardeşimden.

dost olmak caiz değildir.

bunu ne ben, ne başkası söylüyor. bunun daha nesini sorguluyorsunuz anlayamadım. benim senin fikrince edinilmiş bir bilgi mi bu?? dost olma! niye zoruna gidiyor insanların. düşmanlık yap değil, dost olma. dost olma derken bir de ahlak eğitimi mi verilecek? . dost olma derken bir de müslümanın nasıl olması gerektiğini mi konuşacağız? dost olma deyince git tepesine bin mi anlıyorsunuz nedir? kafirlere (kafir kelimesi de canlarını acıtır, ee tanımı bu olduğu için bunu kullanıyorum) gösterdiğiniz hoşgörü kadar müslümana ya da şurada yazılan ve anlatılmak istenene hoşgörü gösterseniz belki bir adım gidebileceğiz. tevhid dışındakilere ben ze me me gay re ti içinde olmalıyız. hatta öyle ki dost olmayı bırak kafirin işini bile övemezsin, yüceltemezsin. isterse seni karanlıktan aydınlığa çıkarsın. şimdi dost olma'yı anlayamayanlar bunu hiç anlamaz ama her namazda okuduğumuz fatiha suresi 7 ayetinde ne diyor, "*" kendilerine nimet verdiklerinin yoluna. gazaba uğrayanların ve azıp sapanların yoluna değil." Peygamberimiz sallâllâhu aleyhi ve Sellem hiçbir konuda benzemedi. Yolları ordan geçiyor diye geçmedi bile. Niye? Siz peygamberimiz sav'den daha mı iyi biliyorsunuz? Buna muhalefet edeceksiniz susacaksınız! Peygaöber efendimizin sav'in sözünün, yaptığının üstüne söz söylemek bazen konuşulanlar. Bilerek hareket etmede yarar olduğunu düşünüyorum. Maazallah. Zihni yakınlık kalbi yakınlığı getirir.. İnsandan insana geçen hal sirayeti diye bir şey var.. Kimi seversen onun hali ve istikameti doğrusunda olursun. Kişi muhabbet ettiğinin kaderinden pay alır derler. Ee öyleyse Rabbimiz tevbe suresi 119'da boşa demedi "sâdıklarla beraber olunuz."

mevlana hazretleri buyurur,

“-îman kardeşin olan- insanlarla dost ol. çünkü kervan ne kadar kalabalık ve halkı çok olursa, yol kesenlerin beli o kadar kırılır.”

dua ekleyerek ilerleyelim o zaman,

peygamber efendimiz (s.a.s),

“allahım! beni senin sevginle ve sevgisi senin yanında bana fayda verecek kimselerin sevgisiyle rızıklandır. Allahim! senden sevgini ve seni sevenlerin sevgisini diliyorum. Allahım! senden seni sevmeyi, seni sevenleri sevmeyi ve senin sevgine ulaştıracak amelleri sevmeyi dilerim. Allahım! senin sevgini bana canımdan, ailemden ve soğuk sudan daha ileri kıl!”
devamını gör...
bu başlıkta alenen cumhurbaşkanımız sayın recep tayyip erdoğan'ın israil ile ticaret yapan oğlu burak erdoğan'a hakaret edilmektedir.
bu başlıktaki feto'cular, sayın burak erdoğan'ın “saf­ran-1” isimli 229 metre uzunluğundaki gemisi ile is­ra­il’­in ash­dot li­ma­nı­’na yaptığı taşımacılığı kastederek hakaret etmişlerdir.
buradan
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar