kahke

hatay'a özgü bir çeşŸit simit.

simitten farklı olarak taşŸ gibi serttir. ama sert olmasına rağŸmen insan yemeye başŸlayınca durmak bilemez. bi de tatlısı yapılır.
devamını gör...
antakya'ya has, kurabiye-simit türü..en başta gelen özelliği, margarin vs pisliklerle değil, halis muhlis zeytinyağı ile yapılmasıdır..yanında çayla yemeye doyum olmaz..
devamını gör...
gaziantep'e özgü bir simit.özellikle ramazanda yapılır ki ramazan bayramında misafirlere ikram edilsin.
küncü*'lüsü makbüldür.herkesin yiyebilmesi için yumuşak olmasına özen gösterilir.
yuvarlak,çubuk,gelinli-kızlı,ördekli-kazlı çeşitleri vardır.tadı muhteşemdir.her ramazan antep'li ev hanımları tarafından yapılır.hatta antep'te kahke ile ilgili deyim bile vardır;

kahkenin üçü antebin içi
devamını gör...
tabiki antep yöresine ait, içerisinde anason, rezene, çörek otu * gibi baharatlar bulunan çok fazla yağ kullanılarak yapılan bir kurabiye çeşididir. kurabiyeden farklıdır.
**evde kurabiye yapabilir,düşürebilirsiniz ama kahkeden emin değilim *
devamını gör...
hatay dolaylarında sıkça yapılan tatlı çörek. kete gibi de yapılıyor, kurabiye gibi de yapılıyor, gevrek gibi de. hepsi ayrı çekici. çay yanında ekler yiyen ecnebi özentileri, yapsın bundan yesin işte.
devamını gör...
antakyali komsumuzun siklikla yaptigi kurabiyemsi corek. susam da koyuyor ustune. seveni azdir coktur bilemeyecegim ama boyle nasil desem, bir omur yemesem aklima gelmez ah bir kahke olsa da yesem diye. yavan mi biraz?
devamını gör...
antakya mutfağını pek seven bünyemin çokta matah bulmadığı çörek, kurabiye hamur işi. fatihte emniyetin arkasında küçük bir kahkeci vardır. meraklısına duyurulur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar