kahvaltı kültürü

her ülkenin uzun yıllar boyunca yaşadıkları coğrafyaya gore sekillendirdikleri, hayat standarlarina göre geliştirdikleri bir kültür.

kapitalist firmaların formunu korumak isteyen bayanları hedef alarak çıkardıkları cornflakes gibi ürünler sayesinde, aceleci ve hızlı şehir yaşam stilinin insanlar tarafından benimsenmesiyle kahvaltı kültürü yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. özellikle genç nesilin çoğunda kahvaltı alışkanlığı yok denecek kadar azdır. bir çok aile pazar günleri hariç beraber oturup ailecek kahvaltı yapmıyor. kahvaltı gibi insanoğlunun güne başlarken yemesi gereken öğün, bilgisayar başında atıştırma, simit veya poğaçayla geçiştiriliyor.

devamını gör...
ülkeden ülkeye, kültürden kültüre büyük farklılık gösteren kültürdür; bilhassa batılı ülkelerde bizdeki gibi tuzlu besinler tüketmek arada birdir, genellikle şekerli besinler yaygındır. türkiye'de eski âdetlerini sürdüren yaşlılarımız ise sabah kahvaltısını bir tas çorba ile geçiştirirler ki en azından kahvaltıda mide yakan poğaçaları yemekten evladır.
devamını gör...
her ne kadar kültürel bir şey denilse de tek başına elbette etkisi yok. insan iştahı ve gözünün dönmesi denen şeyi burda sürekli atlıyoruz. şahsım adına kahvaltıyı bir kruvasan kahve ile yaptığımı da bilirim, açık büfede yaptığımı da, serpme yaptığımı da. çünkü iştahım var ve kahvaltı bu hayatta en çok sevdiğim öğündür. beni bıraksalar akşama kadar sürer kahvaltı yapmam. o kahvaltı masası başında bir yandan yiyip bir yandan konuşmak adeta masadaki yiyecek ve içeceklerin tadını daha lezzetli hale getiriyor.
devamını gör...
özellikle ingilizlerinki bana hem enteresan hem de damak tadıma yakın gelir. aynı kahvaltı tabağında, yumurta, kuru fasulye, sosis, sucuk, jambon, mantar, kızarmış domates vs.. yanına da kahve. kahveyi salla gerisi gayet güzel.

devamını gör...
böyle bir kültürle karşılaşmadım laborant olarak,
idrar kültürü, boğaz kültürü, hema kültür ...
ama kahvaltı kültürü yapılmıyor mikro biyoloji laboratuvarlarında.
devamını gör...
kendi kahvaltı kültürünü kendin yaratırsın. benim hafta sonları 3 saat kahvaltı yapan arkadaşım var. bir sezon diziyi ve bir ton böreği gömerek güne öyle başlıyor.
devamını gör...
günün mental olarak en verimli saatlerini uzun uzun kahvaltı yaparak geçirme kültürü türklere kitlenmiş gibi geliyor bana. dünya mutfağındaki kahvaltılara baktığımda hep tek tabak içine hızlı hazırlanan pratik besinler görüyorum çünkü. bizim kahvaltı masaları odanın bir ucundan diğer ucuna tıklım tıklım dolu oluyor çatalı koyucak yer bulamıyosun. taşıması pişirmesi toplaması derken gün geçip gidiyor. gerektiği şekilde erimesi gereken bir öğün. çeşitleri büyük oranda indirgeyebilirsek olabilir bu.
devamını gör...
türkiye yedi farklı bölge olunca yedi farklı da kültür oluşuyor. sağlıklı diye ege'deki kahvaltı alışkanlığını gaziantep'e, adana'ya, rize'ye uyarlayamayız, çünkü yöresellik ağır basar. ege'de pişi, rize'de mısır ekmekli mıhlama, adana'da ciğer dürüm. bir de bunlara sıkma, gözleme, ekşi mayalı ekmek, kavurma gibi farklılıklar da eklenince ortaya geleneksel milli kahvaltı, hakiki kahvaltı budur diye bir gerçek çıkmıyor.
devamını gör...
ne kültürü ya kardeşim domates salatalık zeytin peynirden ibaret bir kahvaltı yapıyor çoğu insan. domatesle ilk yeşilken tanışmış bizim millet. rengi kırmızıya dönünce bozuldu sanıp atıyorlarmış. he ya kültür. bizim kahvaltı kültürümüzde ceylan eti geyik budu falan olması lazım böyle kültür mü olur kardeşim.
devamını gör...
kendi demledigim cold brew ve kendi yaptigim cilek receli ile gecistirerek kendi kulturumu olusturdugum ogun. bundan ibaret; kahve, recel ve wasa. nereden bakarsan bak yetersiz. * insan yalnizken kahvaltinin bile bir kulturu olmuyormus, vahh vahh.
devamını gör...
terk ettiğim kültür, bıraktım
işe geç kalicam diye bir telaş içinde kahvaltı yapacağıma hiç yapmam yeter be demiştim iyi ki de demişim.
doktor öz de bu fikre destek veriyor ayrıca.

zaman tasarrufu oldu giy çık bu kadar
uyanır uyanmaz mideyi doldurmaya cidden gerek yokmuş hafif hissediyorum, kuş gibi
hafif hissediyorum derken ciddiyim 64 e düştüm bir haftada.
öğle yemeğine kadar bir litre su iciyorum
sindirim sistemine iyi geliyor, hazımsızlık sorunu şişkinlik vs kalmadı bünyede
ise gelince filtre kahve hazırlıyorum biraz süt eşliğinde kafam da açılıyor.
ama taze domates ve yeşillikler üzerine zeytinyağı gezdirip peynir simit zeytin ve çayla kahvaltı yapmayı ozlemiyor değilim.
devamını gör...
haftasonlarını iple çekmeme neden olan kültürdür.
pek özel bir kahvaltı yapmıyorum esasen.
peynir, zeytin, bal, tereyağ, fıstık ezmesi, domates, salatalık vs vs ve tabi ki en önemlisi çay.
yine de keyfini çıkararak kahvaltı yapmak harika oluyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar