kahve

kahve; çay sevmeyenlerin içeceğidir. Ne kaybettiklerini bilmeyen kazanç peşindeki insanların, öğle yemeğini yaşamlarından çıkarmış olan ve akşam erken yatan tiplerin, suçluluk duygusu altında ezilen, para ve statü hırsına kapılmış boş kafalıların içeceğidir. İnsanı güçten düşüren, gücünü azaltan bir içecektir. Kahveye karşı çıkalım. Şairlerin, filozofların ve keşişlerin eski ve soylu içeceği çaya dönelim."
(bkz: tom hodgkinson)
devamını gör...
aslen zahmet eslıgınde pısıp fazla uzakta olmayan bır yar'ın gelmesı gıbı beklenıp yuregı cezvedekı ana madde ıle suyun(kalp ıle askın)karıstırılıp kaynayan sonrasında da gelmeyen yar'ın yerını alan huzun yumagı gıbı yınede sevılen acıya benzer tadı olan ıcecektır. ıcerken acının yanında pekte hos tadının yanında kokusunun ve sgarandan kurtulan dumanına umutlarını asıp ugurlayıp '' bu seferde gelmedı'' dedirten icecektir.
zamanımızda turlu tatlandırıcılarla karıstırılıp kahve dıye yutturulup ozellıkle genclerın zahmetten kacıp bunlara yonelıp ıctıklerı; hala daha ona kahve tadında ıcıyorum dıyenın askınında ne kadar zahmet mesakat ve bekleyıse dayanaklı oldugunu olcturen bir içecek halini almıstır.
*
devamını gör...
kapısına yatsıdan sonra kilit vurulan camilerimizden sonra,son sığınılacak yerlerden biri.

keza toplanıyor,hasbihal ediyor,birbirimize dokunacak mesafede durup,dokunaklı konulara dokunuyoruz.
devamını gör...
kahve, tarihte ilk kez müslümanlar tarafından keşfedilmiştir.

kahve, hicrã® dokuzuncu, miladã® onbeşinci asırda özellikle sã»fã®ler arasında yaygın olarak içilirdi. arap yarımadasında ve yemen'de yayılmış ve oralardan da istanbul'a taşınmıştı. kahvenin bu derece yaygınlık kazanması, fıkıh bilginlerinin onun içimine yönelik muhalefetlerini de ortadan kaldırmıştı.

istanbul'da yoğun olarak içilen kahve, oradan da fransa'ya götürülmüştür. marsilyalı, tüccarlar, istanbul'dan kahve ithal etmeye başlamışlardır. bu dönemde avrupalı tıp çevreleri, zararlı bir içecek olduğu iddiasıyla kahveye karşı çıkmışlardı. buna rağmen hızla yaygınlaşan kahve, onyedinci asırda avrupa'nın hemen tamamında içilen bir içecek haline gelmiştir. ilk önce hollandalılar denizaşırı sömürgelerinde kahve ekimine başlamışlardır. fransızlar da san domingo adasında kahve plantasyonları kurmuşlardır. bu adadaki ekimin başarılı olması sonucu bütün amerika kahve plantosyanlarıyla tanışmış ve günümüzde latin amerika kahve üretimiyle tanınır hale gelmiştir.

müslüman sã»fã®lerin kahve içmeyi tercih etmelerinin ardında geceleri uykusuz geçirme ve uzun zikirlerle yorgun düşen zihinlerini uyanık ve diri tutma arzuları yatmaktaydı.


(bkz: plantasyon)
devamını gör...
ağaç ve bu ağacın meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesi ile elde edilen tozun su ya da süt ile karıştırılmasıyla yapılan içeceği.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar