kahveyi şekersiz içmek

zaten türk kahvesi şekerle içilmez. odun ateşinde demlenir, köpüğü ile sade tüketilir. peşine de bir yudum su.

zevkti, renkti, tattı vb muhabbeti yapacak olanlar bu entryi artık okumasın. git kardeşim bak solda mis gibi başlıklar var. onları oku.

türk kahvesi sade içilir. maalesef, yanındaki sigaranın lezzetini ona katlar. günde iki fincandan fazla içmemeli. kimisi diğer kahveleri de şekersiz içer. neskafe vb. orta amerika kökenli kahveler de bazen deli gibi lezzetli olabiliyor. siyah vardı bir tane..sırf kokusu yeterdi.
devamını gör...
çayı şekersiz içmekten kanımca daha kolaydır.

"şekersiz içince asıl tadını alıyorsun" geyiği çay için hiçbir zaman geçerli olmadı asla da olmayacak. şu an şeker kullanmayan biri olarak bunu net olarak söyleyebilirim ve tartışmam da. fakat kahve biraz daha aromatik olduğu için geçerliliği az da olsa vardır diyorum. keşke demesem ama diyorum. inanın bana çok direndim ama bağzı şeyleri de görmezden gelemiyorum.
devamını gör...
olması gerekendir. en azından benim için böyledir. çayın şeker atılmadıkdça kaynar sudan pek farklı olmayan bir tadı varken, şeker kahvenin tüm aromasını örtmektedir. tabi içtiğiniz kahveye de bağlı. ben sıkı doymuşsam mesela üzerine bir şekerli türk kahvesi içmeyi severim.
devamını gör...
tercih edilen formun niçin “sade” olarak isimlendirildiğini anlamadığım eylem.
aslı zaten şekersiz olanı. hakiki tadı o. belki bazılarına tadı sert geliyordur, onların tercihi şekerli kahve olmalı.

yani kahve istiyorsun ve sana kaç şekerli olduğunu soruyorlar. ama şekersizin adı da sade. halbuki sade denilen tür, süt olmayan şekli için kullanılmamı bence.
aman neyse ya... ben de şekersiz içiyorum efendim. hele cumartesi günü uzun aradan sonra damla sakızlı aldım, o aromayı özlemişim cidden, şiddetle tavsiye ediyorum.
devamını gör...
önce kahve denen şeyin içilebilirliğini konuşalım sonra neyle nasıl içileceğini konuşuruz.
daha önce defalarca yazım kahve denen şey çamurumsu bir içecek zaten çözünebilir kahveler bir dostumun deyimi ile tamamen bulaşık suyu bu aşamada şekeri çok koyarsanız belki şeker gibi zararlı şeyin hatırına içilebilir olabilir ama şu var kahveyi 2 fincan vs içersiniz ama çay öyle mi ? tavla oynarken kaç çay içtiğini sayabilen var mı.
devamını gör...
kahve içtiğini hissettiren durumdur. ancak özellikle türk kahvesi yaparken "şekersiz yapma kanka orta yap bea" diyen iş arkadaşlarına sahipseniz, ya üşenmeyecek iki kere yapacaksınız, ya kendinizinkini ayırıp kalana şeker atıp içireceksiniz ki o zaman da "niye benimkinin köpüğü az" muhabbeti döner (bok iç o zaman, her zamanki cevabım olmuştur) ya da bir bakmışsınız, üşenme diz boyu olmuş ve siz de onunla orta içiyorsunuz. peki kahveden bir şey anlıyor musunuz, hayır.
devamını gör...
kahvenin "gerçek" tadını alabilmek için şekersiz içilmelidir, onun haricinde tabii herkesin kendi keyfi. ancak şekersiz içmek isteyip de içemeyenlere tavsiyem çikolata ile eşlik etmeleridir. yanlız burada doğru çikolata seçimi önemlidir. mesela filtre kahve türevlerinde tavsiye edilen %50-70 arası kakao oranına sahip çikolatalardır. buradaki mantık şu, kahve ve çikolata uyum içerisinde olmalı ve birbirini dengelemeli; bastırmamalı. mesela guatemala gibi zaten yumuşak bir içime sahip kahve ile kakao oranı nispeten daha düşük çikolata yemek doğru olacaktır. meraklısına tavsiyem (bkz: côte d'or) olacaktır.
devamını gör...
12 yaşından biri türk kahvesine bayılırım, ama benim içtiğim kahve değil resmen kahve aromalı bir şerbetmiş. 2 aydır kilo verme amacıyla şekersiz içiyorum her gün, kahvenin asıl tadını yıllardır alamamışım ben meğer . ilk başlarda şekere alışan bünyeye ağır gelse de zamanla alışılır. dün şekerli içmek istedim , tadı bana garip gelecek mi diye, kahveyi bitiremedim . ayrıca şekerli kahve yanında çikolata lokum o kadar güzel olmazken , şekersiz kahveyle daha bir güzel ikili oluyor bunlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar