kakule

ikiçenekliler sınıfının, zencefilgiller familyasından bir bitkidir. hindistan'da ve asya'nın sıcak bölgelerinde yetişir. meyvesi 1-2 cm boyunda bir kapsüldür. içinde birbiri üzerine oturan siyah, prizmatik tohumları vardır. meyveler tamamen olgunlaşmadan toplanır. içeriğinde sineol, terpineol ve asetat vardır.

ferahlık verir. iştah açar. mide rahatsızlıklarını ve gazları giderir. vücuda rahatlık verir.
devamını gör...
yanlış hatırlamıyorsam stv'de yayınlanan çocuk programındaki karakterdi.tarçın, narçın, gülçin, nurçin, yalçın, elmır kakule'nin arkadaşlarıydı efenim....
devamını gör...
zencefilgillerden, sıcak iklimlerde yetişen kokulu bir bitkidir. kakulenin baharat olarak kullanılan tohumları mercimekten küçük ve beyazımsı bir renktedir. iştah açıcı, mide bozukluklarını giderici ve gaz söktürücü özelliği vardır. bu nedenle hem baharat, hem de ilaç olarak kullanılır. abd'de güzel koku vermesi için cikletlere de kakule katılmaktadır.
devamını gör...
sıcak iklimlerde yetişen kakulenin tohumları küçük ve beyazımsı renktedir. iştah açıcı ve mide bozukluklarını giderici özelliği vardır. bu nedenle hem baharat, hem de ilaç olarak kullanılır.
devamını gör...
yakında koronavirüse iyi geliyor diye çıkar kesin.

baş ağrısı, migrene iyi geldiği söylenmektedir. mide, bağırsakları çalıştırır ve kalp rahatsızlıklarını önler. tabii bu geniş bir tanım oldu. kalp ama ne derece.. detoks görevi görür ve zihni canlandırır.

ama şu aylarda işe yarar en kısa yolu sinüsleri açması. ağzınızda çekirdeklerini emin (böyle tatlıdır), çiğnerseniz ağzınız okaliptüsümsü bir ferahlık ile dolar. yutunuz.
çayınıza ilave edebilirsiniz ya da aromatik tatlar için kahvelerinize. sinüsler tıkalı ise ağzınızda çiğneyin ama abartmadan, birkaç adet.
devamını gör...
şu ara kg fiyatı 550-600tl olan, fiyatı gittikçe şahlanan baharat çeşidi. Allah'tan grama çok tane düşüyor da mahrum etmiyor bizleri. ayrıca maddi değeri yüzünden aşağılandığım tek baharat da kendisidir. bu kahredici anımı saygıdeğer sözlük yazarlarıyla sonraki günlerde paylaşacağım...
devamını gör...
sıcak yaz günlerinde soğuk bir karadut suyunu tamamlayan ferahlatıcı baharat. muhteşem ikili olur kendileri. bana her şey yaz günlerini hatırlatıyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar