kalem kalesi

ekim 1998 de yayimlanan okunması gereken nuri pakdil'in denemlerinden birtanesi.

... biriyle birlikteyken o kucaklaşŸışŸın taşŸı, kayayı ve dağŸı eritebileceğŸi hissedilebilinirse, işŸte aşŸktır bunun adı. gökyüzüne çok sık bakalım, ne varsa orda var: kendine özgü göz kamaşŸtırıcılığŸı olağŸanüstünün daha da ötesinde... bir de kalemi her elime alışŸımda bir köke tutunduğŸumu, bana ileriyi bu kökün gösterdiğŸini anlıyorum.

... ... ... ...

üç yüz altmışŸ dereceyi algılamadan yola çıkanın uzun süre dayanabileceğŸini sanmıyorum: yazmak, ağŸrı'dan daha da ağŸır bir dağŸı yüklenmektir.

... ... ... ...

militanlığŸı yedirmek adımlara; ve sonra, daha bir yeni soluk icat edip yürümek, yürümek... yüreklilik olmaksızın, zaten, ne yapılabilinir ki?
yazı durgun sularda kokuşŸur.

... ... ... ...

insanın, bugün insanlığŸını hissedebilmesi, ancak sorumluluk alanını elden geldiğŸince genişŸletmesiyle mümkündür diyorum, yanlışŸ mı bu düşŸüncem?
öfkenin yüce duygular çerçevesinde dışŸavurumudur bence sorumluluk. hemen, birinci mektubumdan bir alıntı yapacağŸım buraya: 'öfkemizin çarçabuk geçivermesine de tanıklık yapmak istiyoruz. cürmümüzün tanığŸıyız yani.' ... sorumluluk duymayan insan cürüm işŸlemektedir.

Yani: cani.

*
devamını gör...
direniş ve mücadelenin cephelerinden kanaatimce mühim bir cephe olan kalem-kelam cephesini güçlendirmeye yönelik muazzam bir nuri pakdil denemesidir. tavsiyedir.

--- alıntı ---

“yoğun, ağır bir zaman: saniyesini taşımak bile belini büküyor insanın. bükmüyor mu yani?”

--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar