kaligrafi

(bkz: kaligrafi)
tanım :

kelimenin kökeni yunanca kallos 'güzel' ve graphos 'yazı' kelimeleridir. süsleyerek yazı yazma sanatıdır. ã‡in başŸta olmak üzere doğŸu asya, batı toplumlarına ait tarihleri çok eskiye dayanan bir çok kaligrafi örneğŸi mevcuttur. islam uygarlıklarında kaligrafi 'hat sanatı'- yabancı bir terim olan kaligrafi anlamını tam olarak karşŸılamıyor olsa da- adını alır.devamını gör...
(bkz: kaligrafi)
tanım :

kelimenin kökeni yunanca kallos 'güzel' ve graphos 'yazı' kelimeleridir. süsleyerek yazı yazma sanatıdır. çin başta olmak üzere doğu asya, batı toplumlarına ait tarihleri çok eskiye dayanan bir çok kaligrafi örneği mevcuttur. islam uygarlıklarında kaligrafi 'hat sanatı'- yabancı bir terim olan kaligrafi anlamını tam olarak karşılamıyor olsa da- adını alır.devamını gör...
(bkz: hüsn-ü hat ve kaligrafi :)

ülkemizde genellikle 'hat sanatı' ve 'kaligrafi' aynı çerçevede anılıyor olsa da aslında farklı konulardır. temelde her ikisini de güzel yazı yazma sanatı olarak adlandırabiliriz. fakat hat sanatı deyince akla ilk gelen şey; eski harflerle yazılan dini içerikli yazılardır. osmanlı kültüründe dini motiflerin ön planda olması sebebiyle Allah ve peygamber sevgisini göstermek amacıyla 'hattatlar' bu sanatı kullanarak günümüze kadar ulaşan pek çok eser bırakmışlardır. hat sanatı kalligrafiye göre çok daha fazla emek ve uğraş isteyen bir sanat dalıdır usta-çırak ilişksi ile bir sonraki nesillere aktarılan hat sanatı bugün için çok fazla yaygın olmamakla beraber hale bu sanatı devam ettirmeye çalışan ustalar bulunmaktadır.

kaligrafi için ise latin harfleri kullanırak güzel yazı yazma sanatı diyebiliriz. hat sanatı'na göre öğrenmesi daha kolay omakla beraber iyi bir kaligrafi ustası olmak uzun zaman alabilir. kaligrafi de amaç değişik motifler kullanarak yazıyı olduğundan farklı bir kimliğe büründürmektir. genellikle dik ve yatay çizgilerden oluşan latin harflerini simetrik bir şekilde kağıda dökmek kaligrafinin en temel unsurlarından birisidir. az bir zaman ve az bir kaynak ayırarak her kesimden insanın rahatlıkla öğrenebileceği bir sanat dalıdır. ülkemizde halen pek çok kaligrafi ustası ve konuyla ilgli yazılmış pek çok kitap bulabilirsiniz.temel kaideler :

dik ve yatay çizgilerin paralel olması, bu sanatın olmazsa olmaz şartıdır. ayrıca harflerin boyutlarının aynı oması ve yazının genel olarak simetrik görünmesi güzel bir yazı yazmak için yeterli şartlardır. bundan sonrası hayal gücünüze kalmış...yazınızla resim yapın :

yazı yazarken yazdığınız konuyu resim olarak ifade edebilirsiniz. örneğin istanbul yazıyorsanız; "i", "t", "b" ve "l" harflerini kullanarak yazınıza bir cami görünümü verebilirsiniz veya "sandal" kelimesi için harfleri kullanarak bir sandal görünümü oluşturabilirsiniz.
devamını gör...
japoncaya ilgi duymamı sağlayan sanat.

özel divit ve kalemleri ile koleksiyon oluşturmamın yegane sebebi.
devamını gör...
yaklaşık bir ay kadar kursununa gidip yarım bıraktığım fakat günün birinde hala ustası olmayı hayal ettiğim en sevdiğim sanat dalı
devamını gör...
dekoratif etkisi nedeniyle ilgi görmektedir. kaligrafik deyimi bazı çizim ve resimlerin çizgisel, akan ve ritmik niteliğini ifade etmek için de kullanılmaktadır.
devamını gör...
öğrenmeyi çok istediğim güzel yazı sanatı.
artık youtube'dan tutorial'ları mı takip ederim, ismek kursuna falan mı giderim bilmiyorum. ama cidden çok süper bir şey bu.
devamını gör...
orijinal hali fransızca calligraphie olan kelime, güzel yazı sanatı olarak anılmakta olan dal. bir zamanlar azıcık ucundan yapayım demiştim de pek bir şeye benzememişti. öyle ki sayfanın tersinden bakılınca daha hoş duruyordu.*

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.