kaliteli tanım giren yazar sayısını artırmak

1. (Tematik)
ikilemi durumdur. zira amaç yazar sayısının ne olursa olsun artması ve her yanın entry dolması mıdır? yoksa..
burası bir okul ve ilk önce acemice olacak ama herkes birbirinden öğrenecek ve kalite böylelikle artacak mıdır?

ben de dahil bir arkadaşımızı bile sözlükte yazmaya neden ikna edemeyiz. tamam benim arkadaşım yok da ey hanım kardeşler siz sosyalsiniz şurası yemek tarifleriyle dolsun ya hu.

edit: tabletten girdigim için otomatik geliyor bazı kelimeler. bundan dolayı yanlış çıkıyor özür dilerim.
devamını gör...
2. (Tematik)
ey hanım kardeşlerden sonrasını anlayamadığım konu.
ama sanırım her yazar bir arkadaşını getirse yazar sayısı artar gibi bir teması var.
devamını gör...
5. (Tematik)
öncelikle kaliteli okur sayısını artırmak gerektiğini düşündüren durumdur. zira yazmak sorunsalı, malumunuzdur ki, pek çoğumuzun matuf olduğu okuyormuş gibi yapmak huyundan mütevellit, çözümünün okumak olmadığını yahut okumanın yalnızca yeterli olmayacağını gösteren bir hal aldı. pek yanlış sayılmaz. fakat şu kesin ki, okumak bu sorunun, ve dahi bir çok sorunun, en temel çözümüdür.
devamını gör...
6. (Tematik)
bunun için öncelikle kaliteli başlık sayısını arttırmaya ihtiyaç vardır zira kaliteli başlıklar olması durumunda cıvımaya müshait yazarlar bile cıvımaktan vazgeçme eğiliminde olacaklardır diye düşünüyorum.
devamını gör...
7. (Tematik)
okumayan yazamaz düsturuyla hareket edip öncelik mevcut yazarları yazılanları okumaya teşvik edip okuma oranını artırarak kaliteyi istenilen seviyeye getirmek mümkündür.
devamını gör...
her ne kadar başlık sahibine saygımız büyük olsa da, bu kalite salvoları beni bozuyor.

kalite nedir? ölçütü nedir?

bence emek ve niyet daha evvel gelir misal.

elbette ki genel bir kalite tanımı da yapabiliriz, fakat görelikten ve bence bir miktar saygısızlıktan da kurtulamayız.

sözlükte yazılabilecek ve yazılamayacakların çizgisi gayet net. bir o kadar da muğlak.

neticede, burası bir interaktif sözlük; ötesi değil.
devamını gör...
ego içeren bir istek.

ben çok iyiyim herkes bana benzesin anlamı çıkıyor.

benim görmek istediğim yazar tipi olaylara farklı bakış açıları getirebilen yazarlar şahsen. olaylara farklı bakış açıları getirilirse düşünce çeşitliliği ve sözlüğün seviyesi paralel olarak artar.
devamını gör...
kaliteli tanımların kıymetini bilerek mümkündür ancak. tıpkı başarılı insan yetiştirmenin öncelikli koşulunun başarıların kıymetini bilmek olduğu gibi.
devamını gör...
desem olmaz demesem olmaz. yahu kime göre kalite? aynı bakış açısına sahip olanlar birbirine kalite belgesi veriyorken, zekice ifadeler kullanan aykırı görüşün yabana atılan kalitesi ne olacak peki? mevzu bahis olan durumu elverişli hale getirebilmek için, evvela kaliteden anlıyor olmak gerekir.

dipnot: kişi ve kuruluşlar ile ilgili bağlantısı yoktur, ciddiyim.
devamını gör...
din temasını yakışıklı zeki karizmatik erkeğe bile uyarlayan arkadaşlar var. din'i tema olarak kullanmaktan sakınarak başlanabilir. empati yapıyorum şu an ; ben 20-25 yaşında kanı deli yazmayı seven bir öğrenci olsam ve kalemim de güçlü olsa, kaliteli yazıyorum diyelim. geldim sözlüğe şöyle bir gezindim bir kaç saat. direkt olarak bir ön yargım oluşuyor. nedir peki bu ön yargı? cemaat tarikat harici no allowed. bunu kırmak lazım.


küfürsüz sözlük olması çok iyi buna tamam. ama bunu abartıp rtük moduna geçerseniz hoş olmuyor. küfürü tanımlayan başlıkta yazacak adam. küfürü tanımlamak küfür etmek midir? kalite konusunun dışında belki ama değinmek istedim. gençleri özgürce yazmaları için teşvik etmelisiniz. cinsellik barındıran başlıkları görünce "ben dünya sözlüğe" mi geldim başka yere mi diyorsa bir adam bunu sorgulayın. seks yapmak başlığını görünce dünyadamıyım diyorsa bir kafa bu acı. seks yapmayı küfürle bir tutan bir zihniyetten ne kadar kaliteli bir tanım okuyabilirsiniz.

yani örnek veriyorum şimdi ben sol frame i cinsel pozisyon ve kamasutra ile ilgili başlıklarla doldursam kesin eleştirileceğim, eksi alacağım, hatta belki girilerim kurallara uygun dahi olsa "dunya" silecek ve ve uygunsuz gördüm moderatörlerle konuşursunuz sildim geçtim diyecek. böyle nasıl olacak bu iş.

yarın bir gün kalemi çok kuvvetli ama muhalif bir yazar gelse buraya bir kaç tane sağlam giri yazsa, bu da kemik dinci kitle arkadaşların hoşuna gitmese, o yazarı bu sözlükte kim koruyup kollayacak, salavat getirerek tahtalarla üzerine saldırırlarsa kim perde olacak önüne. bunlar önemli arkadaşlar.
devamını gör...
kaliteden kasıt genelin- çoğunluğun görüşüne hitap eden bir yazı değil elbette. bir şeyi tanımlarken olabildiğince çok kelimeler kullanmak bunu yazıya yedirmek, okuyucuya en azından aynı görüşte de olmasa fikrini nasıl savunduğunu gösterir bir yazı çıkarmak. bu her okuyucunun aradığı birçok yazarın da aradığı şey. ( laf salatasından bahsetmiyorum.)
devamını gör...
kaliteli tanım girmeyi odak noktası seçmeyerek. çünkü tek bildiğim kriter bu. o yüzden bunu yazdım.

amacımız kaliteli içerik olduğunda bakış açımızı daraltıyoruz zira. sadece kaliteli entry denen ürüne odaklandığımızda kısır bir yolda boğulmuş oluyoruz, kendi kısır döngüsünde kaliteli üretime de aslında ket vurmuş oluyoruz. bu da bizim toplumun yapısal bir arızası. sürekli vuku bulan bir suç olduğunda, - artan kadın cinayetleri, sürekli gündeme gelen çocuk tacizleri v.s.- olaya sadece zanlının cezası, cezanın caydırıcılığı penceresinden bakıyoruz. çünkü hedefimizde sadece odaklandığımız o suçun gerçekleşmemesi var. bu da zanlı adaylarını aslında bu suçun işlenmesine rağmen nasıl gizleneceği yollarını araştırarak bunu başarmaya itiyor. sonuç? sonuç tabi hüsran. suçta bir azalma olmuyor. çünkü odak yanlış. odak insanın sürekli eğitilmesi, gelişmesi, kişinin kendi kendine bunu talep eder ve sağlar hale gelmesi, kişinin kendini gerçekleştirebilmesi için toplumun ve erkin ona gereksinimlerini sağlamada destek olması ve bunların doğal sonucu olarak da kendini gerçekleştirmeye yakınsayan kişinin toplumun gelişimi için de çabalar hale gelerek zincirin sürekli fayda üreten bir halkası haline gelmesi olmalı.
bunun aynısını sözlükte de düşleyebilirim. uyduruk bir ütopya elde etmiş olurum.

ironisi kendinden menkul nesir, istanbul'dan bildirdi.

not: kar mar yok.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar