#haber 

sabah ezanını duyan ve namaz kılmak istediğini söylen vatandaşın yolda bırakılması. dayı sen seferi değil misin? neyin şovu, neyin artistliği bu? herkes 15 dakikalığına ünlü olacaklar köşesinde bugün bölüne adını yazdıran zübeyir isimli vatandaşı alkışlıyor 3 hayır ile yoluna devam etmesini diliyoruz.. iyi yolculuklar...

devamını gör...
1. şimdi o vatandaş o otobüsteki 50 kişinin vaktinden çalıp haklarına girecek namaz kılıyor ama bunu bilmiyor.

2. bu çomarlar var ya dinini bile bilmiyor. namazı kazaya bırakabilecekken neden bu tantana.

3. evet dinlerini bilmiyorlar çünkü namazı oturduğu yerden kılabileceğinden bile haberi yok.

4. seferilik ne güne duruyor.

5. senin dini inancına saygı duymak zorunda mıyız, senin dini inancın bizi neden bağlasın.

6. bak bunlar var ya bunlar gösteriş müslümanı işte. namaz kılıyorum lan ben havasında.

7. islam güya hoşgörü dini. peki bu müslümanın yaptığı hoşgörü mü?

8. firmanın kurumsal duruşunun gereğidir. o otobüsün terminale giriş çıkış saatleri var haberin var mı senin bundan.

ekşi'de elemana saydırırken girilen tanımlardan örnekler.

peki senin seçtiğin cahillik, bilmeden atıp tutma hangisi? elemanın yaptığı iyi veya kötü oraya girmiyorum ama yukardakilerin hepsi ayrı ayrı bilmezlik.
devamını gör...
"insanların dini inançlarına saygı duymayı herkes öğrenmeli", en başta da sen empati yoksunu "mağdur" vatandaş.

kaza edebileceğin bir namaz için 50 kişinin vaktini çalmak nasıl bi saygı duyma çeşidi acaba. hadi biraz ajitasyon yapalım, o yolculardan biri cenazeye, hasta babasının son nefesine, sınava, uçağa vs.. yetişmeye çalışıyorsa ne olacak.
devamını gör...
seferilikte namazı kazaya bırakmak diye bir şey yok. müslümanlara hizmet veren bir firma, müslümanların hassasiyetini dikkate almak zorundadır. eğer dikkate almıyorsa, müslümanlar bunların bu saygısızlıklarını dikkate alıp tavır almalı. namaz vakitlerini dikkate alacak şekilde mola saatlerini ayarlamak zor bir şey değil. buradaki vatandaş samimi veya değil o beni ilgilendirmez. ama hakkı olan bir şeyi istemiş.
devamını gör...
müslümanlarda bu gevşeklik olduktan sonra müstahktir. diğer kalan 49 kişi ne olacakmış ben oruçlu iken onun yemek molasinda ne oluyorsam o da onu olacak. bu firmalardan alışveriş yapmayacaksın ortak olmayacaksın tutumlarını düzeltene kadar. mücadele edeceksin dünün camii kapatan chp si bugün o camide kandil simidi dağıtıyor vatandaşa neden paye bulamadığından.
devamını gör...
olay şovdan ibarettir. seferdeyken yönünü kıbleye dönmeden namaz kılınmasına cevaz vardır. yok hassasiyetmiş yok bilmem ne, ne hassasiyeti lan, adam bildiğin şov yapıyor. avam münafıklığı işte.
devamını gör...
ibadetlerine karşı hassasiyeti bu derecede olan birisi, bunu tercih etmeliydi.

devamını gör...
kamil koç iyi hizmet veriyor mu? bence veriyor. peki eksi'si ne bu şirketin? müslümanlar'ın değerlerine saygı göstermemesi. kahir ekseriyeti müslüman olan bir coğrafya'da hizmet veriyorsun. tamam x ülkesinde olsa eyvallah ama müslüman mahallesinde de haddini bileceksin. saygılı olacaksın. yolda adam bırakmak nedir? kahir ekseriyeti şovmenlerin olduğu veya kedilerin kesildiği bir memlekette o değerler fazlasıyla revaç görüyorsa o da değerlendirilsin. buna birşey diyen yok..

kamil koç'a da zorunluluk haricinde binmeyi tavsiye etmiyorum.
devamını gör...
ya olm burada, kimsenin inancına saygı duymama olayı yok. her ortamın kendi içinde kuralı var. otobüsünde kuralları belli. molalar dışında durmuyor bu adamlar. sen birincisi bilet alırken bunları biliyorsun. bu aracın kalktığı yerden gideceğı yere varma saati var. o saat aralığında oraya varması gerekli. şimdi adam her ezan için dursa; o aradaki vakitler ne olacak? araba geç gidecek, gittiği yerdeki yolcu geç binecek , o geç kalkacak yani her şey geç olacak. aynı şekilde tuvalet içinde durdurulduğunu düşünün bu aracın. nasıl ibadet diyorsanız o da ihtiyaç öyle dersek. sosyal popülasyonların olduğu ve o popülasyona hizmet edilen yerlerde kurallar bellidir. kabul edip etmemek senin elinde. iş yerinde müdüre ben namaza gidiyorum de bakayım ne diyecek adam? inançsızlık ya da inança saygısızlık değil etik kurallardan dolayı. insana zorla yaptırılmayan şeyler ile insanın bulunduğu etik değerlerin olduğu yerlerdeki yaptırımlar farklıdır.
devamını gör...
bak bak kamilkoç müslüman ülkesinde ona göre davranacakmış. çöl bedevisine bak. deveyle gideceksin o zaman.
devamını gör...
ülkede güzel şeyler de oluyor dedirtmiştir.

valla burada kamil koç firmasını haklı bulmamak işten bile değil. o kadar insan -ki aralarında işi gücü olan, acelesi olan da olur- seni mi bekleyecek? tamam ben de inanç özgürlüğünden yanayım fakat sen daha kendi inancının prensiplerini bilmiyorsun. seferi olmak ve kaza namazı kılmak nedir bunları araştır bence. sonra vatandaş bunlara neden çomar diyor diye kızıyorlar, işte bu medeniyetsizlik yüzünden diyor vatandaş.
devamını gör...
ibadetini şova dökmeye çalışan vatandaşa ağzının payını çok iyi vermiştir. kendilerini tebrik ederim. şu mağdur edebiyatınız bitsin artık.
devamını gör...
dayı "müslüman bir ülkede" demiş ama geriye kalan yolcuların pek bir sabah namazı hassasiyeti olmadığı manası çıkıyor buradan. arz talep meselesi. kamil koç da ona göre programını yapıyor demek ki. firmadan açıklama gelip olay öyle değil, biz sabah namazı vaktinde duruyoruz denmedikçe namazına hassas müslümanın bu firmayı tercih etmemesi lazım.
devamını gör...
kamil koç'u kullanmazsın olur biter. neyin tantanası bu.
devamını gör...
sabah namazı üzerine güneşin doğduğu her şeyden daha kıymetlidir.
vakit namazdan bahsediyoruz. gevşeklik gösterilecek bir mesele değil. ne olur yani Allah'ı hoşnut etmek için 10 dakikadan feraget edilse.
10 dakika namaz molası verilse ne olacak?
diğer yolcular kılmıyor en azından namaza hürmet göstererek Allah'ı hoşnut eyleseler.
ayrıca acelesi olan insanlar meselesi tamamen komedi.
memlekete 10 dakika geç gitseler ne olacak?
acelesi olan adamın şehirlerarası otobüste işi ne?
devamını gör...
yanlış anlaşılmak istemem ama goruntulerden anladığım kadarıyla otobus zaten dinlenme molası vermiş doğal olarak vakit zaten girmiş yemeğini yesin çay içmeden namazını kılsaydı illa ezanı beklemenin manası neydi?
devamını gör...
kamil koç yazıhanesinde görev almış ve uzunca süre firmayı kullanmış biri olarak firmanın bu konuda hassasiyetinin olmadığına vakıfım. burada oldukça çarpık bir şekilde seferilik ve kaza durumundan bahsedilmiş. ve otobus giriş çıkış saatleri ile firma ve şöför savunulmuş. bunları savunanlar olayın iç işleyişine hakim degiller ve kısa zaman önce otobüs firmalarının ilkelliğinden bahsedenler ya o da çok komik.

toplanın anlatıyorum;

1- otobüs giriş ve çıkış saatleri cezaya tabi değildir.
2-firmaların şahsa ve firmaya ait olmak üzre 2 tür otobüs çalışma sistemi vardır.
3- namaz vaktinde durup durmamak tamamıyle şöför insiyatifindedir. otogarda kamil koç firmasında zamanında çalışmış biri olarak kamil koç şöförlerinin ağzından bunu defaatle işittim.
4- araç gecikmelerinde bilet alan yolcu için gps den, araç mevkii kontrolü yapılır ve tahmini rötar bildirilerek yolcu onaylarsa bilet satılır.

vel hasıl bütün bu bilgiler ışığında 1 kişi için yolda durmamak veya durmak meselesini siz vicdani melekelerinizle sorgulaya durun. ben kendi başıma gelen mes'ele ile kamil koç firmasına notumu verdim. ramazan ayında, normalde ezan vaktinde bursa garajda olması gereken araç, oluşan rötardan ötürü inegöle gelememişti, inegöl garaja geldiğinde okunan ezan esnasında sadece yolcu alımı yapıldı ve kimse araçtan indirilmedi. akabinde yolda 1 bardak su dahi dağıtılmadı. 1 bardak diyorum. ezan vaktinden itibaren bir buçuk saat sonra bursa terminale girdik, ve orucumuzu orada açtık. firmasında rızkımı aradım o kadar zaman, lakin bunu hiç unutamıyorum. ıkram saati gecti bahanesiyle kek dahi vermediler orucumuzu acalım..

buna da o kadar insanın hakkı deyin de göreyim efendiler..
devamını gör...
islam ülkesi vs demiş. burası islam ülkesi değil cumhuriyet ülkesi. tabi hala kaldıysa. illa islam ülkesi istiyorsa otobüste yaptığı şık hareketi ülke sınırından giderken de göstersin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar