kampçı yiyecekleri

kampçı yiyecekleri kampçıların yanında sınırlı miktarda taşıyabilecekleri ve kamp esnasında tüketecekleri yiyeceklerdir. ev yemekleri gibi değildir. ev yemekleri daha yavaş hazırlanır, daha yavaş tüketilir (çünkü buzdolabı var evde), daha karmaşıktır, yapılırken çeşitli aletler gerekir. kampçı yemekleri az miktarla karın doyurucu ve besleyicidir, taşıması kolaydır, hazırlarken çok alet gerektirmez, çabuk hazırlanır ve öğün bittiğinde yemek de biter, hazırlaması basittir. bu başlık altına yazarlar tanım girebilir ya da bildiği kampçı yemeği tarifleri yazabilir.

köz halindeki ateşin etrafında taşlar vardır. ızgaranızı bu taşlara yerleştirirmeden önce mantarları şapka ve gövde şeklinde ayırırsınız. şapkaları ters çevirip içine bir parça kaşar koyarsınız. isteye bağlı olarak bu şapkanın içine bir parça pastırma, tuz, pul biber, toz biber, karabiber, kekik gibi şeyler koyabilirsiniz. ızgaranın üstüne şapka ve gövdeleri yerleştirip köze sürersiniz kısa sürede mantarınız hazır olur. (bkz: közde mantar)

not: bende daha ne tarifler var aklıma geldikçe yazarım.
devamını gör...
soğan ve yumurta.

soğanın başı şapka gibi kesilir.
soğanın içi güzelce oyulur. içine yumurta ve tuz atılır. kesilen şapka gibi kısım yani kapak yerine kapatılır ve kürdan ile sabitlenir.
közün içine atılır. kaç dakikada piştiğini hatırlamıyorum. güzel bir kampçı yiyeceğidir. tavsiye edilir.
devamını gör...
genelde 2 kangal sucuk veya bir kg et oluyor. kampçı dediğin nedir ki. varıyor güvenli bir yere, kuruyor mini çadırını, hemen başlıyor tıkınmaya. adamlar gezmeye değil, tıkınmaya gidiyorlar resmen. oldum olası böyle suni olan entel işlerinden hiç hazzetmedim.

ben de gidiyorum tek başıma ıssız yerlere; ama yiyecek bir şey götürmüyorum. balık, kuş vs ne avlayabilirsem yiyorum, yoksa geri yürüyerek gece yarısı eve geliyorum.
devamını gör...
peksimet, ceviz, badem, kuru kayısı, eski kaşar, kurutulmuş domates, leblebi, kuru üzüm, cevizli sucuk, pekmez, kurutulmuş envai çeşit meyveler. afiyet olsun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar