#haber  #özgürler 

maliye bakanı naci ağbal'ın, 50 bin kamu lojmanının satımı konusunda yaptığı açıklama ile belirttiği öncelik. bu konutlar memurlar yerine dar gelirli vatandaşlara vade uzatılarak toki mantığı ile verilebilirdi. yani en adil olanı bu olurdu kanımca.

açıklama şöyle:

--- alıntı ---

"satışa, öncelikle kat mülkiyeti olan konutlarda halihazırda oturan ve satın alma talebi bulunan konutlarla başlayacağız. kat mülkiyeti bulunmayan konutların da kat mülkiyetinin çıkarılması sağlanacak ve onlar bundan sonra satışa konu edilecek. şu anda savunma, güvenlik, adalet ve istihbarat hizmetlerinde kullanılanlar hariç, satışa konu 50 bin lojman var. bu lojmanların satışını, kamu kurumlarımızın yapacağı çalışmalar çerçevesinde, öncelikli olarak içinde oturan memurumuzun talebi üzerine yapacağız. ihaleye çıkacağız ve oluşan fiyatın yüzde 10 düşüğüne alım hakkını ilk olarak memurumuza vereceğiz yani memurumuz ihale sonucunda oluşan fiyat üzerinden, 'bu konutu ben alacağım.' derse, peşin ödemede ortaya çıkan fiyatın yüzde 10 düşüğüne alabilecek. taksitle ödemek isterse yüzde 25'i peşin, 48 aya kadar taksitle kendisine satacağız. memurumuz, bu satışlar için banka kredisi de kullanabilecek."

--- alıntı ---

kaynak
devamını gör...
hukukta mülkiyet hakkından sonra zilliyet hakkı gelir ki, memurlar da tam bu hakka sahiptirler. memur deyince aklınıza ziraat bankası genel müdürü geliyor galiba, yok memura satılmasında dar gelirli vatandaşa satılsın. ortalama tüik verilerine göre yoksulluk sınırı 5800 tl civarında iken ortalama memur maaşları da 3000 tl civarı.
bilginiz olmadan fikriniz olmasın diye irşad edeyim dedim.
devamını gör...
bu kapsamda bursa ve ankara'da 186 lojmanın satış ilanı yapılmış.
5 ilde ekspertiz ve ilan çalışmaları tamamlanan 1814 lojmanın satışı için de aralık ve ocak aylarında ihaleye çıkarıhttp://lacak.Peşin satın alma tercihinin kullanılması halinde memura ihale bedeli üzerinden yüzde 10 indirim uygulanacak.

buradan
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar