kan tutması

bir seri katilin başa çıkması gereken içgüdü. herkesi kan tutar aslında. bir insan boğazına bıçak sürüldüğünde fışkıran kan ve onun sıcaklığı rahatsız eder, mideyi uyarır. bununla başa çıkmanın yolu önce hayvanlar üzerinde denemeler yaparak hisleri uyuşturmaktır.
devamını gör...
ters çevrilmiş bir kum saati gibi, aniden sonunun gelmesi korkusuyla biterken acıyı sonsuza dek çekecekmiş gibi hissetmek. elalem ayakta görür ama sen bir de bana sor, kanım beynime nasıl da sıçrıyor.
devamını gör...
işin garip tarafı kan benim olunca beni tutuyor.ilk defa bu başıma liseye giriş mülakatında hastanede kan verirken ortaya çıktı...kan alırken bakayım dedim zaten kanın akış seside geliyordu,kadın iğneyi çıkardıktan sonra kafamdan aşşağı sanki buzlu su dökmüşler gibi bir üşüme ve göz kararması 5 dakka kendime gelemedim.o gün bu gün kan verirken http://bakmam.ne anı ama dimi...
devamını gör...
hayvan deneyleri ile aslinda cok da gecirilemeyen durum. o kadar fare kesip disseke ettikten sonra bir kemik iligi biyopsi ve aspirasyonunu izlerken fenalasmak koyuyor insana.
devamını gör...
bende yok sanıyordum, ta ki parmağımı semaver sacında kesip oluk oluk akan kanı görene kadar. sırt üstü bıraktım kendimi de zor rahatladım. anaam ne pis bir şeymiş. demek ki sağlam bir yara alsak kan kaybından önce kan tutmasından gidecez.
devamını gör...
filmlerde dizilerde mizah unsuru olarak da kullanılan durum.
böyle gamsız celal gibi yapılı abiler kan görünce kayıp giderler hani. vişne suyu bile bi’ hoş eder onları.
her neyse gözlemlerime göre bunun da türleri var efendim. sadece kendinden akan kanda etkilenen var; kaynağı ne olursa olsun etkilenen de var.
bir de esasen kandan değil de onun özellikle şırınga gibi basınç farkı ile vücuttan çıkışından etkilenen de var.
benim abim mesela, hacamat yaptırırken çıkan kanı görmemesine rağmen “ben birazdan bayılabilirim” bayıldı. ömrümde bu kadar usturuplu bir bayılma görmemiştim.
bende bir sıkıntı yok ama özellikle burnum kanadığı zamanlarda bir süre sonra kan kokusundan dolayı bir tutma başlıyor.
devamını gör...
hassasiyet düzeyi ile alâkalı olan ruhsal durum. kandan rahatsız olma, korkma veya bayılma durumuna yanılmıyorsam "vazovagal senkop" diyorlar idi.
devamını gör...
ya beni hiç tutmazdı kan. demin epistaksis yaşadı bı hasta (bkz: burun kanaması). üstüne üstlük aspirin de kullanan hasta olunca şakır şakır kanamaya başladı. ağzından burnundan kanlar nası akıyor. hâlâ midem bulanıyor hatırladıkça. lan bilseydim tıp yazmazdim bu ne biçim bişey.
devamını gör...
"kan tutar, tutan ölür" deki tutma ya da şairin mendilindeki kan seslerine alkış tutulması bu ikisi alâkasız
kan ter gözyaşı bunlar virgülsüz ortadoğu, virgülsüz tutulma asıl tutulma tutunamama saydım üç tutulma.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar