kanal istanbul

eğer söylemler eyleme geçirilir ise akp'nin şimdiye dek yapmış olduğu irili ufaklı bütün hataları telafi edecektir.allah yardımcıları olsun,söylemeden edemeyeceğim;umarım bunlar birer seçim propagandasından ibaret değildir.çünkü hiç bir seçim vaadi bu projenin karşısında duramaz.tabi kılıçdaroğlu kendini mehdi ilan edip cennet anahtarı dağıtmaya başlarsa bilemem.
devamını gör...
proje iyi görünüyor. gerçi çok da öyle çılgın sayılabilecek bir proje değil ama olsun. ben olsam bakırköy'den girer manş denizinden çıkardım. yara yara git. kıta avrupasını ikiye böl. bir yarık da bu taraftan açacaksın. gir kadıköy'den, çık çin'in öteki ucundan. her ülke kendine düşen kısmı yapsa yeter. o değil çok beton-demir felan gider...

*

devamını gör...
kesinlikle kleptokratik, istanbul'u megapolize edici, istanbul'a göçü özendirici, kanal şeridini özallaştırıcı * bir proje. 40 kilometre uzunluğunda, 25 metre derinliğinde, 150 metre genişliğindeki kanalın sırf hafriyatının maliyeti 4,5 milyar lira. hesaplamalara göre proje, köprü hariç, yaklaşık 10 milyar dolara mâlolacak. hürriyet gazetesi inşaatçılara sormuş, onlar da yorumlarını esirgememiş. özetle diyorlar ki: iştahımız kabardı, ağzımız sulandı. padişahım çok yaşa!
proje tamamlandığında, milyonlarca yıllık tabiatın emeği, Allah'ın lütfu orman ve su havzaları birer birer yok olacak. ayrıca boğazların kullanımıyla ilgili kabotaj sorunu da kapıda bekliyor. genç bakış'ta izlediğim kadarıyla nazım planı sorunu da varmış. bir de 150 m. genişlik ne kadar yeterli, o da tartışılıyor. yapay ada oluşumunun tsunamiye davetiye çıkarabileceği de konuşuluyor. hem 2023'e kadar kim öle kim kala, ne malum akp'nin o zamana kadar iktidarda kalacağı ki... yoksa yapımı şehir efsanesine dönen, ihalesi nesilden nesile aktarılan inşaatlara dönmeyeceğinin vaadi mi var. programa katılan onur kumbaracıbaşı üç beş tane akamete uğramış proje saydı misal.

yapılaşma olmasa, sadece bir kanal projesi olarak düşünülse belki diyeceğim bir projeyken, diğer faktörleri de duyunca tamamen soğudum.
devamını gör...
tarafsız bölgede topa tutulan proje. ecevit'in projesiymiş daha önceleri. ama çok mantıksızmış bu proje o yüzden vazgeçmiş.
devamını gör...
üçüncü köprü, yeni yapılması öngörülen iki uydu veya tampon şehir ve son olarak kanal istanbul. hepsi birlikte değerlendirildiğinde önemli projeler olarak gözükmekte olmasına rağmen, umalım ki çevresel bir felaketi kendi ellerimizle hazırlamış olmayalım. son ciğerlerimizi de katletmeyelim.
devamını gör...
muazzam bir olay asrın projesine aday vizyondur bir kere. lakin möntro sözleşmesinin tekrardan açılmasına sebep olacak iç gıdıklayan durumdur bununda altının çizilmesi gerekir. boğazlar açıktır ve eğer yap - işlet - devret uygulaması ile proje yapılırsa ve oradan gemi başına ücret falan alınmaya kalkılırsa adalardaki faytonlardan farkı kalmaz sadece yat sahipleri kullanır. sözleşmeler tekrardan bir okunsun derim. yok eğer zorla her gemi oradan geçecek ücret alınmayacak deniliyorsa sözleşme yeniden yazılmalıdır olay lahey 'e kadar gider. zaten içimizdeki irlandalılar ilk gider ben hazırım onlara bari buna taş koymayın. murat bardakçının sözü geldi aklıma habertürk de söyledi. "mimarlar odası istanbul için neye karşı çıkarsa bilin ki o proje istanbulun hayrınadır.."
devamını gör...
10.
tek söylediği "yaptım, oldu" olan proje. gerçekten çok gerekliydi. türkiye istanbul'dan ibaret zaten. istanbul'un deniz trafiğini rahatlatırsak, kanalın etrafına da güzel villalar kondurup kıymetli istanbulluları yerleştirirsek memleketin en önemli derdine çare bulmuş oliciiyz, çok mes'uduz biz ailecek. eminim işsiz gençler, açlık sınırında yaşayan vatandaşlar, emeği sömürülen işçiler, küçük yaşta çalıştırılan çocuklar, devlet işkencesine maruz kalanlar, gözaltında öldürülenler, başörtü yasağıyla hala karşı karşıya gelen genç kızlar vs. vs hepsi çok mutlu olacak bu proje sayesinde. harcanacak trilyonlar feda olsun, helal olsun, istanbul için canımız feda biz sürünmeye devam ederiz haşmetlum diyecekler. 2023'e hep beraber bir arpa boyu yol almadan yürüyeceğiz Allah'ın izniyle. durmak yok, yola devam cancağızım.
devamını gör...
11.
büyük bir proje olduğu kesindir. ciddi fayda ve zararları olacaktır. projenin planlama ve uygulama aşamasındaki yaklaşıma bağlı olarak sonuç çok iyi de çok kötü de olabilir.

artılar:
boğazın güvenliği
şehrin ikinci bir aks üzerinde enine genişlemesi
kentsel dönüşüm için fırsat
turizmde yeni fırsatlar
ekonomik hareketlilik ve istihdam artışı

eksiler:
zarar görecek doğal yeşil alan
göç
yüksek maliyet
rant kavgası
ekolojik dengenin bozulmasıdevamını gör...
12.
biraz lüks kaçmış gibi.. çok da gerekli değil aslında. daha ses getiren ve ülkenin genelini doğrudan ilgilendiren bir proje beklerdim başbakandan..
devamını gör...
13.
istanbul'u istanbul yapan silüetidir. yedi tepe yedi cami görüntüsüdür. kanalistanbul denilen şey eğer yedi tepe yedi cami fikrini canlandıracak ise, amenna. yok görüntü kirliliğinden başka bir şeye neden olmayacaksa, yıkılsın kuleler..
devamını gör...
15.
güzel yerinde ve hakikatli proje.efendim her şeyden ziyade olayın düşünebilirliğine odaklanmak gerekiyor , unutmayalım ki istanbul vatan caddesine yapılan yol için karşı gelinmiş,inanılmamış hatta ''buraya uçakmı indireceksiniz'' diyerek yol yapım kararı ile alay edilmişti.çünkü alaycı yaklaşanlar inanmayanlar ve ülkemizin hayal gücünü kabul etmek istemeyen insanlardı.aynı tutumu bugün yine bir takım odalar,yazarlar ve siyasetçiler tarafından da gösterilmektedir.demek ki bazı şeyler değişmediği gibi bazı şeylerinde değiştiği ortadadır. -yok efendim o kadar aç var iken buna ne gerek vardı? , biraz gerçekçi olmak gerekiyor madem olaya aç tok olarak bakacaksınız neden projenin getirileri arasında oluşacak olan istihdam alanlarını ve sağlanacak iş imkanlarını dillendirmiyorsunuz.bu kadar basit olmamalı çamur atmak ! 50 km lik bir kanaldan söz ediliyor,sanırım siz köylerde bulunan su kanalları ile karıştıyorsunuz.arkadaşlar oradan sandal yada kayıklar geçmeyecek , dev kuru yük gemileri,dev tankerler ,uluslararası taşımacılık yapan gemiler ,dünya turuna çıkmış özel seyahat gemileri geçecek.sadece şu turist taşıyan gemilerin demir atacağı limanları ele alırsak piyasa bırakacakları euro,dolar artık ne ise bu bile ciddi para http://demektir.ki bunun yanında açılacak olan ,fabrikalar,okullar,hastahaneler,toplu konutlar,sağlık ocakları ve çeşitli yerleşkeler hiç mi aklınıza gelmiyor.şunu çok rahat iddia edebilirim ki proje kendisi ile birlikte en az 200 bin işsizi iş sahibi yapacaktıhttp://r.ki bunları tartışmak bile aslında çok gereksiz.ben bu proje ile bir şeylere teşebbüs edebilmenin bile bu ülkeye nelere kazandırabileceğine bakarım.adam inanıyor ve kuvvetle muhtemel alnının ak'ı ile bu işi başaracak.-ama olmaz ki bir sürü yeşil alan gidecek ! ya hu bırakın bu yeşil çam senaryolarını istanbul gibi dev bir kentten , 15 milyon nüfusu olan ve her geçen gün büyüyen bir memeleketten http://bahsediyoruz.yeşilliğe ihtiyacı olan gitsin tatil bölgelerine bol bol oksijen çeksin ciğerlerine.sadece şura da ki trafik çözümüne el atılsa tam teşekküllü çevre yolları yapılsa ki buna şiddetle ihtiyaç vardır ,istanbul da ağaç kalmayacak.kalmasın da , çünkü şehir her geçen gün büyüyor,araç ve insan oranı artıyor,millet gideceği yere gidemeyecek olma noktasına http://geldi.ve biz kalkmış yeşillikten çalıdan çırpıdan bahsediyoruz.kardeşim yeşil istiyorsan gideceksin başka memlekete,bu şehir böyle , yükü ağır çilesi zor ,yaşaması güçtür.istanbul da ağaç görmek imkansız hale gelecek her yer şehirleşhttp://iyor.ki bu doğacılık sevdası kanalistanbul için asla mazeret teşkil edemez,etmemelide.

samimi bir şekilde -trafik sorunumu yeşil alanlar mı ? anketi düzenlensin bakalım hangi istanbul lu yeşil alan diyecek.farklı şehirlerden konuşmak tabi kolay çünkü adam iftar sofrasını hep ailesi ile geçirmiş , işine en fazla yarım saat kala evinden çıkmış. ne anlar ki ! ebe canlar istanbul da iftar vakti 3 saat trafikte kaldığınız oluyor ve orucunuzu araçta açmak zorunda kaldığınız gibi 8 de iş başı yapan birinin evinden 05 00 da yada 06 00 da çıktığı oluyor.bu şehir de zorunda olmasa kimse durmaz.çareler aranırken yeşillik derdine düşmek , çalı çırpıyı düşünmek biraz komik oluyor.

neyse kızdırmayın beni !

kanalistanbul dev bir projedir.istanbul a katkısı akıllara zarar niteliği taşır.darısı diğer şehirlerimizin başına diyerek nokta yı koyuyorum

aha ! .
devamını gör...
16.
hesaplamalara göre kanal, maliyetini ancak 50 yılda amorti edebiliyor. demek ki başbakan'ın derdi boğaz güvenliği değil, kanal civarında bir cazibe merkezi yaratmak. bence denizaltına petrol boru hattı kurulsa daha yararlı olur. olmadı, illa bu kanal yapılacaksa, çevresine evler, iş merkezleri değil de rekreasyon alanları kurulmalı. yetmezamaevet'im bu, bu konuda.
devamını gör...
17.
koca koca adamlar oturmuş bu kanal üzerinden montrö'nün çiğneneceğini artık montrö'nün geçersiz olacağını falan tartışıyorlar. hadi gemiler istanbul boğazını kanaldan geçtiler çanakkaleyi montrösüz nasıl geçecekler ben anlayamadım. ya bu televizyonlarda boy boy çıkan adamlar salak yada ben bir şey bilmiyorum arkadaş.
devamını gör...
18.
dünyadaki şuan kanal geçiş ücretleri ortalama 50.000 usd civarında gemi başına..dolayısıyla kanalistanbul'da da çok farklı bir rakam olmayacaktır..gerçi o rakam 20.000 usdlere de düşüyor yer yer 200.000 usdlere de çıkıyor geminin büyüklüğüne ve taşıdığı kargoya bağlı olarak..şuana kadar projeyle ilgili telafuz edilen en yüksek rakam 50 milyar dolar..günde 160 gemi geçişi planlanıyor kanalistanbul'dan dolayısıyla günde 8 milyon dolar gibi bir rakam kanal geçişlerinden elde edilecektir..bunun da sonucunda 50 milyar dolarlık maliyetin kendini amorti etmesi 50 yılı bulmaz 17-18 sene gibi bir sene ister..ha yapılan yatırımın kendini amorti etmesi için 17-18 sene az bir zaman mıdır belki hayır ama dünyanın seni konuşmasına sebep olacak büyüklükte bir projeye imza atıyorsan gayet normal olabilir.. kaldı ki kanal-boğaz işletmeciliği de öyle otoyol işletmeciliği gibi değildir girişine gişe koy da girişe para alsın selametle desin..o gemilerin o bölgeye gelişi yakıt-atık-kumanya-su gibi gemilerin anlık ihtiyaçları açısından da bölgeye yeni bir merkez kazandıracaktır, dolayısıyla yeni cazibe merkezi yeni yatırımlara göz kırpması filan derken belki o yatırımın kendisini amorti etmesi bırakın 50 yılı 5 yılı bulmayacaktır..
devamını gör...
19.
adalet ve kalkınma partisinin projesi. yalnız söyleyeceklerim var:

malum kanal istanbul projesi.

içimden bir ses diyor ki buralara yatırılacak para doğu ve güneydoğu anadoluya başka bir proje ile yatırılsa idi ülkenin birlik ve beraberliği için daha güzel şeyler olamaz mıydı?

yine aynı müteahhit firmalar yapsalardı, korkuları varsa eğer... ama kazılan ve imar edilen yer doğu ve güneydoğu insanımızın memleketi olsaydı ve onlara, orada, kendi memleketlerinde iş verilseydi... yapılamazmıydı... böyle bir proje... memleketin selameti için...

kanal istanbul değil de. kanal doğu-güneydoğu olsaydı.

sahi gap projesini bu halka hangi iktidar vermişti. bunun gibi bir proje daha hazırlanıp doğudaki kardeşlerimizin istihdamı ve iş imkanları arttırılamazmıydı... gap'ı gaptırmam diyen, bu projeye imza atan ve yaptıran demirel idi. o sevmediğiniz, ne solun, ne sağın sevmediği, sizlere yaranamayan demirel...

ayrıca:-1970 yılında ortaya çıkartılan gap(barajlar) projesinin %60 ı tamamlanmıştır.fakat akp hükümeti ile geriye kalan %40’lık bölüm tamamlanması için gerekli adımlar atılmamıştır.

bu insanları kazanmak istiyorsanız hizmet götürmeniz gerekiyor...
böyle işte.
devamını gör...
proje konuşuldu seçimden önce, ama iktidar olunduktan sonra pek bi sessiz kalındı. bilen varsa paylaşsın arkadaşlar ne durumda bu kanal istanbul projesi?

tanım : bir akp projesi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar