kanal istanbul

eğer söylemler eyleme geçirilir ise akp'nin şimdiye dek yapmış olduğu irili ufaklı bütün hataları telafi edecektir.allah yardımcıları olsun,söylemeden edemeyeceğim;umarım bunlar birer seçim propagandasından ibaret değildir.çünkü hiç bir seçim vaadi bu projenin karşısında duramaz.tabi kılıçdaroğlu kendini mehdi ilan edip cennet anahtarı dağıtmaya başlarsa bilemem.
devamını gör...
proje iyi görünüyor. gerçi çok da öyle çılgın sayılabilecek bir proje değil ama olsun. ben olsam bakırköy'den girer manş denizinden çıkardım. yara yara git. kıta avrupasını ikiye böl. bir yarık da bu taraftan açacaksın. gir kadıköy'den, çık çin'in öteki ucundan. her ülke kendine düşen kısmı yapsa yeter. o değil çok beton-demir felan gider...

*

devamını gör...
12.
kesinlikle kleptokratik, istanbul'u megapolize edici, istanbul'a göçü özendirici, kanal şeridini özallaştırıcı * bir proje. 40 kilometre uzunluğunda, 25 metre derinliğinde, 150 metre genişliğindeki kanalın sırf hafriyatının maliyeti 4,5 milyar lira. hesaplamalara göre proje, köprü hariç, yaklaşık 10 milyar dolara mâlolacak. hürriyet gazetesi inşaatçılara sormuş, onlar da yorumlarını esirgememiş. özetle diyorlar ki: iştahımız kabardı, ağzımız sulandı. padişahım çok yaşa!
proje tamamlandığında, milyonlarca yıllık tabiatın emeği, Allah'ın lütfu orman ve su havzaları birer birer yok olacak. ayrıca boğazların kullanımıyla ilgili kabotaj sorunu da kapıda bekliyor. genç bakış'ta izlediğim kadarıyla nazım planı sorunu da varmış. bir de 150 m. genişlik ne kadar yeterli, o da tartışılıyor. yapay ada oluşumunun tsunamiye davetiye çıkarabileceği de konuşuluyor. hem 2023'e kadar kim öle kim kala, ne malum akp'nin o zamana kadar iktidarda kalacağı ki... yoksa yapımı şehir efsanesine dönen, ihalesi nesilden nesile aktarılan inşaatlara dönmeyeceğinin vaadi mi var. programa katılan onur kumbaracıbaşı üç beş tane akamete uğramış proje saydı misal.

yapılaşma olmasa, sadece bir kanal projesi olarak düşünülse belki diyeceğim bir projeyken, diğer faktörleri de duyunca tamamen soğudum.
devamını gör...
15.
tarafsız bölgede topa tutulan proje. ecevit'in projesiymiş daha önceleri. ama çok mantıksızmış bu proje o yüzden vazgeçmiş.
devamını gör...
16.
üçüncü köprü, yeni yapılması öngörülen iki uydu veya tampon şehir ve son olarak kanal istanbul. hepsi birlikte değerlendirildiğinde önemli projeler olarak gözükmekte olmasına rağmen, umalım ki çevresel bir felaketi kendi ellerimizle hazırlamış olmayalım. son ciğerlerimizi de katletmeyelim.
devamını gör...
17.
muazzam bir olay asrın projesine aday vizyondur bir kere. lakin möntro sözleşmesinin tekrardan açılmasına sebep olacak iç gıdıklayan durumdur bununda altının çizilmesi gerekir. boğazlar açıktır ve eğer yap - işlet - devret uygulaması ile proje yapılırsa ve oradan gemi başına ücret falan alınmaya kalkılırsa adalardaki faytonlardan farkı kalmaz sadece yat sahipleri kullanır. sözleşmeler tekrardan bir okunsun derim. yok eğer zorla her gemi oradan geçecek ücret alınmayacak deniliyorsa sözleşme yeniden yazılmalıdır olay lahey 'e kadar gider. zaten içimizdeki irlandalılar ilk gider ben hazırım onlara bari buna taş koymayın. murat bardakçının sözü geldi aklıma habertürk de söyledi. "mimarlar odası istanbul için neye karşı çıkarsa bilin ki o proje istanbulun hayrınadır.."
devamını gör...
19.
tek söylediği "yaptım, oldu" olan proje. gerçekten çok gerekliydi. türkiye istanbul'dan ibaret zaten. istanbul'un deniz trafiğini rahatlatırsak, kanalın etrafına da güzel villalar kondurup kıymetli istanbulluları yerleştirirsek memleketin en önemli derdine çare bulmuş oliciiyz, çok mes'uduz biz ailecek. eminim işsiz gençler, açlık sınırında yaşayan vatandaşlar, emeği sömürülen işçiler, küçük yaşta çalıştırılan çocuklar, devlet işkencesine maruz kalanlar, gözaltında öldürülenler, başörtü yasağıyla hala karşı karşıya gelen genç kızlar vs. vs hepsi çok mutlu olacak bu proje sayesinde. harcanacak trilyonlar feda olsun, helal olsun, istanbul için canımız feda biz sürünmeye devam ederiz haşmetlum diyecekler. 2023'e hep beraber bir arpa boyu yol almadan yürüyeceğiz Allah'ın izniyle. durmak yok, yola devam cancağızım.
devamını gör...
20.
büyük bir proje olduğu kesindir. ciddi fayda ve zararları olacaktır. projenin planlama ve uygulama aşamasındaki yaklaşıma bağlı olarak sonuç çok iyi de çok kötü de olabilir.

artılar:
boğazın güvenliği
şehrin ikinci bir aks üzerinde enine genişlemesi
kentsel dönüşüm için fırsat
turizmde yeni fırsatlar
ekonomik hareketlilik ve istihdam artışı

eksiler:
zarar görecek doğal yeşil alan
göç
yüksek maliyet
rant kavgası
ekolojik dengenin bozulmasıdevamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar