kanlı gömlekgündemde yaşanan olaylardan sonra şiddetle tavsiye edeceğim kitap.
--- alıntı ---
islam tarihinin en önemli olaylarından birini aydınlatmak için yazılan bu eser, ana kaynakların kaydettiği tarihî gerçeklere dayanarak;

hz. osmanın şehit edilişini,

ilk yahudi dönmelerinin kurdukları gizli ve yıkıcı cemiyet ile bu cemiyetin müslümanlar arasında çıkardığı fitneleri,

islam tarihinde yaşanan ilk iktidar mücadelelerini ve bundan dolayı hz. ali ile hz. ayşe ve hz. muaviye arasında vuku bulan olayları, edebî bir üslupla konu etmektedir.

cumhuriyet döneminin usta kalemi ömer rıza doğrul bu eseri yazarken olayların mümkün olduğu kadar tasavvur edilebilmesi maksadıyla bu olayların kahramanlarını konuşturmak ve bu sayede en karmaşık tarihî olayların kolaylıkla anlaşılmasını sağlamak istemiştir.


--- alıntı ---

ömer rıza doğrul mehmet akif ersoy un damadıdır. "tarihten ders alınsa hiç tekerrür eder miydi" diyor m.akif. okudukça bağlancağınız ve sanki hiç bir şeyin değişmediğini aynı olayların gene yaşandığını görceksiniz. tarihi bu yüzden bilmeliyiz ki günümüzü iyi analiz edelim.
devamını gör...
hakikaten hz osman'ın iktidarını yıkmak için yaygarayla bir bardak suda nasıl fırtına koparılıp insanların kolayca fitneye nasıl geldiği bu kitapta gözler önüne serilmiş. son zamanlarda hükümete de aynen asırlar önce çevrilen bu entrikalarında yapıldığını görüp ibret almamak mümkün değil. bugünün moda tabiriyle farkındalık (bilinçlenme) için tavsiye ederim.
devamını gör...
hayatım boyunca en sevdiğim şeydir tarih okumaları olmuştur. çünkü insanlar kompleks canlılar değildir. aynı taktikler ve oyunlarla defalarca aldatabilirsiniz. bu durumu engellemenin tek yolu da tarih okumaktır. evet doğrudur, günümüzde yaşanan olaylar, daha önce bir çok benzeri olan şeylerdir. mesela geçenlerde kamyoncular şehre erzak taşımadı, fiyatlar yukarı doğru hareketlendi hatırlarsınız. bu yapılan uygulama pinochet'in allende hükümetine darbe girişiminden önce uygulanmış bir dar boğaz oluşturma yöntemidir. yani başka bir örnek vermek gerekirse, tencerelere vurarak sokaklara çıkmaktan tutunda halkın sokaklara dökülmesi, ne bileyim olaylarda sivil halkın vurularak bunu chavez yaptı denilmesi gibi olaylar zincirini içeren chavez darbesi de başbakana yapılan saldırılara benziyor. "revolution will not be televised" diye bir belgesel var izlerseniz, ne dediğimi anlarsınız.

yani kısaca demek istiyorum ki, başbakana yapılan şeyleri komplo farz edelim. ama şu son oda dinlemesi varya...
ya adam içeriğinde kendi askerine sıkmaktan ya da ülkeye füze atıp savaş başlatmaktan söz ediyor. ve devlet bu kasetin gerçekliğini kabul etti. dinlenmesi 1 ayıpsa içindeki söylenen 100 ayıp be kardeşim. komplo da komplo tamam da yani bu adamlar sütten çıkmış ak kaşık mı? nedir bir şeyleri bu kadar yüceltme sevdası? herkes yanlış yapar, hatta yanlış yapmayan siyasette barınamaz. politika kelimesinin etimolojisinde gizlidir, bütün gerçek. daha da bir şey demiyorum.

komplolar kanlı gömlek ile eş düşse ne olur? burada komplo ile beraber bazı suçlar da var. burada duman, ateş olan yerden çıkıyor!
devamını gör...
her zaman yolsuzluklar olmuştur ve olacaktır da. bu devirde kimse şah değil padişah değil. komplo yani tuzak iyi niyetli bir yaklaşım değil. ortada suç var ve bu suça müdahale ederken devletini madara etmeye kalkacaksın. ortada kötülük var hangisi daha büyük ve devlete daha zarar verici. bu devlet hepimizin. sen insanları dört duvar arasinda dinliceksin, izliceksin ve gafil avlıcaksın sonra şantaj yapıcaksın. bu çok çirkin.
devamını gör...
şu ana kadar okuduğum en güzel romanlardan. mehmet akif ersoy'un damadı ömer rıza doğrul sünni kaynaklarda geçen haliyle islamda ilk ihtilaflar hz. osman ve hz.ali'nin şehit edilişi hadiselerini etkileyici bir üslupla romanlaştırmış. o dönemin olaylarını beyne kazıyor ve islam tarihinin bu acı yapraklarını unutulmaz bir tablo haline getiriyor. şiddetle bu eseri tavsiye ederim herkese.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar