kanser

her telaffuzunda içimden ılık ılık bir şeyler akıtan ama çoğu kimse adını bile anmaya korkarken bir yanıyla da sevdiğim hastalık. yakalanınca kurtuluşun olmaz derler, tam yendim dediğinde birden bütün vücudunu tekrar sarar derler, kemoterapi işe yarasaydı kimse ölmezdi derler... bunlara kulaklarını tıkayıp önüne bakacaksın. sen inanmazsan kimse inanmaz!

tedavisi sadece mutluluk olduğuna inanırım ben. nasıl mutlu oluyorsan öyle yaşamalı, bedenine iyi bakmalı, gıdaları bilinçli tüketmelisin eğer kansersen.

yaşadığın her bir gün için yeniden şükretmeyi öğretir bu hastalık.

(bkz: yaşayan bilir)
devamını gör...
hücrelerin bölünme emri beyinden gelir. emir hücre çekirdeğine ulaşır, hücre bölünmeye başlar. kanser bunun emirsiz halidir. bir nevi anarşidir, fesattır. bazı alimlerce cinlerin sebep olduğu bile söylenir. neyse. kanser dediğimiz şey hücrelerin kendi kendilerine bölünmeye başlamalarıdır. bölünürler, bölünürler ve tümör oluştururlar. bu tümörler iki tiptir: iyi huylu tümör, kötü huylu tümör. iyi huylu olanı bulunduğu bölgede kansere sebep olur. ameliyatla alınır. ama kötü huylu olanı tüm vücuda dağılır, anarşiyi tüm satha yayar ölümcül olur.
devamını gör...
hücrelerin kontrolsüz bölünme ve çogalmasıyla başlar ve bu hücrelerde birikerek tümörleri meydana getirir. tümörlerde oldugu bölgede baskı veya tahribe yol açar kontrol altına alınmazsa büyüyebilir yada vucudun çeşitli yerlerine yayılabilirler.
devamını gör...
kanser kelimesi herkezin bildiği ingilizce "yengeç" (cancer) kelimesinden gelir. insan vücudunda ortaya çıktıktan sonra yengeç gibi tutunarak bırakmaması nedeniyle bu ismi almıştır.
devamını gör...
boğazımızı düğümleyen arsız bir gemici; gemisi keder yüklü. bir kere yanaşmaya görsün limanınıza. sularınızı bulandırmadan gitmez. göğün mavisi çekilir sularınızdan. gamın grisi çöker. diliniz tutulur, dönmez. denizin sevinci tüm dalgalar derin bir girdapta kaybolur.
devamını gör...
latince bir kelimedir ve yengeç anlamına gelir. insanın kurtulamaması sebebiyle bu isim verilmiş.

herhangi bir mikrobun felan neden olduğu bir hastalık değildir. bir grup hücrenin bir nevi isyan başlatıp kendi kendine çoğalmasıdır.
devamını gör...
içine düştüğü evi yakan ateşmiş, ben bunu gördüm...

"anneme bir şey olmaz değil mi?"


bunu bana soran, kahverengi gözler, en ufak bir yalanımı bekliyorlar, derin karanlıkta bir nokta aydınlık, düştüğü kör kuyudan çıkaracak ince bir sicim bile evlâdır.hadi yap bunu, bir ümit ver, bir yalan söyle hakan, hüzünleri ertele biraz, sahte umutlar saç ne var?

"allah bilir bir tanem."

e oldu mu bu şimdi! bakıyorum, gözlerinin kahverengisi kararıyor, nemleniyor, düğme ağzı daha da küçülüyor, ve çenesi titremeye başlıyor, ah o titreme benim yangınım. bir kez daha gözyaşlarına boğuluyor, hıçkıra hıçkıra, başına gelenlere inanmamacasına, rüya zannediyor besbelli, uyanacağını zannediyor, ama böyle bir şey olmayacak. kendimce teselli vermeye çalışıyorum, diyorum ki,

"ama canımın içi, ama kuş yavrusu, ama prenses gülüşlü, bizim yarınımız garanti mi? yarın hepimizin bir depreme kurban gitmeyeceği ne malum. ona üzülüyor muyuz peki? Allah ne kadar ömür biçtiyse o kadar yaşamayacak mıyız?"

mantıklı konuştun hakan, ama neden gözyaşları dinmiyor eşinin?
devamını gör...
tedavisinin aslı radyoaktivite ile bağışlık sisteminin baskılanması ve hedef dokunun * öldürülmesine dayanır. ama tumör yterince büyükse hapı yutmuşunuz demektir. *
devamını gör...
hakkında pek çık yanlış bilgi olan hastalıktır. bunların en önemlileri :
1- stres ve psikolojik travmalar kanser yapmaz. kanser ortaya çıkması ile yıllar alan bir süreçtir.
2- radyo dalgaları ve gsm şebekelerinin kanser yaptığına, hatta en küçük bir mutasyon yapma olasılığı da azdır. sadece 8. kraniyel siniri tutan benign bir tümör yapma ihtimali olabilir. ancak bu ihtimal bile zayıf.
3- pestisit ve deterjanların da hakkında kanıt yoktur.
4- kırmızı et kanser yapmaz. belki şişmanlık bir yatkınlık oluşturabilir.
5- plastikler de aynı şekilde
6- tatlandırıcılar hakkında da şu an kesin birşey yoktur.
7- fiziksel travmalar da kansere neden olmaz.
8- silikon implantlar gibi çeşitli yabancı cisimler de kanser yapmaz.

bu bilinenlerin aksine pek çok kanıtlanmış durum vardır. mesela pul biberde falan birikebilen aflatoksin bir karsinojendir.
cep telefonlarına laf edip sigara içenlere de bir müjde, kanser ile ilişkisi en kesin olan maddelerden biri polisiklik hidrokarbonlardır. ve bu madde sigara içinde bulunur.
ayrıca olasılıklara baktığımızda hayatımızda herhangi bir kanseri olma ihtimalimiz 1/2 dir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar