kantaron yağı

mide ağŸrılarında, yaralarda mikrop üremesini engelleyici, damar büzücü (varis tedavisinde) hematomlarda (derideki mavi - mor lekeler) güneşŸ yanıklarında, romatizmada ve uçuk tedavisinde kullanılır.

haricen; pamuk yardımıyla ya da masaj yapılarak, dahilen; günde bir tatlı kaşŸığŸı kullanılmalıdır. aşŸırı kullanımı uygun değŸildir.
devamını gör...
yara ve özellikle yanıklarda muhteşem şekilde işe yarayan bitki yağıdır. yanıkların iyileşme hızını %60 oranında hızlandırdığı gibi iz kalmasını da engelliyor(tarafımca denenmiştir). ancak bu yağı alırken "ozonlanmış" kantaron yağı almalısınız. aksi taktirde normal kantaron yağı tam verim vermemektedir.

--- alıntı ---
lekelerini giderir. hemoroite faydalıdır. hazmı kolaylaştırır ve iştahı açar. ülser ve gastritte iyileşmeyi hızlandırır. yara ve yanıkları iz bırakmadan iyileştirir. dahilen iç ve dış varislerin tedavisinde etkilidir. antiseptik özelliğiyle yarada mikrop üremesini engeller. damar büzücü etkisiyle kanamayı kısa sürede durdurur. bağırsak spazmını çözer, bağırsak solucanlarını düşürür. dahilen kullanımda kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olur. hücre yenileyici özelliğiyle yaranın çabuk kapanmasını sağlar. kantaron yağı bebeklerin pişiklerinde etkilidir. yaz-kış ayaklarını ısıtamayanlar kantaron yağından yararlanmalı. mide ağrılarında ve mide ülserinin tedavisinde de dahilen kullanılır. iltihap önleyici özelliğiyle yarada herhangi bir iltihap oluşmasına engel olur. pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek için, cilt bakım yağı olarak yararlanabilirsiniz. yine bebeklerin karın ağrılarında kantaron yağı kullanıldığında ağlamaları sona erer. hematomlarda (derideki mavi-mor lekeler), beze şişkinliklerinde ilgili bölgeye sürülüp masaj yapılır. ağlayan bebeğin karnına kantaron yağıyla, sağ avuç içi kullanılarak hafif hareketlerle masaj yapılır.turkeyarena.net aynı zamanda sürüldüğü sürece yaranın sebep olduğu ağrı ve sızıları yok eder, büyük bir rahatlama sağlar. sırt ağrıları, lumbago, siyatik ve romatizmada masaj yağı olarak kullanılmaktadır. yalnız bu rahatsızlıklarda 1/10 oranında ardıç veya kekik yağı (yada her ikisi de) eklenerek kullanılır. ağrıyan bölgeye bu yağla masaj yapılır. kısa sürede ağrılarınızın hafiflediğini göreceksiniz. değişik bitki kürlerinin yanı sıra, bu masajla hastalığınızı tamamen tedavi etme şansına sahipsiniz.

--- alıntı ---
devamını gör...
ciltte oluşan yaralara, yanıklara ve sivilce tarzı sinir bozucu şeylere iyi gelmektedir. her ev de bulunması gereken alternatif çözümlerden biri olan en iyi bitkisel yağdır.
devamını gör...
genellikle sarı kantaronun, hakiki zeytinyağ ile belli bir süre kaynatılması sonucu elde edilen yağdır.

birçok faydası olan kantaron, özellike ciltle ilgili problemlerde ve romatizmal ağrıların giderilmesinde kullanılır.
devamını gör...
evde yaptığım ve özellikle yara izlerinin geçirilmesinde mucizevi etkisine şahit olduğum ilaç. piyasada satılanların çoğu kantaron çiçeğinin (en iyi ihtimalle)zeytin yağı içine atılıp bekletilmiş halidir. aslında o da iyi kötü işe yarar lakin gerçek kantaron yağı ise kantaron bitkisinin preslenmesi sonucunda elde edilir, yağdan ziyade krem kıvamında olur. kantaronun preslenmesi ile elde edilen özütün içerisine çok az miktarda zeytin yağı ilave edilebilir.
devamını gör...
her evde bulunması gereken. ölümden başka her şeye çare olduğunu düşünürdü gariban nenem. işte bu yüzden davar gütmeye gittiğinde toroslardan sarı sarı toplar getirirdi çiçeklerini. sonra bunları bi güzel yıkar kurumaya bırakırdı. orta boy cam şişelerin içine yine kendi yetiştirdiği zeytinlerden elde ettiği hakiki zeytinyağlarından da biraz koyarak 5-10 gün mayalandırırdı. şişenin ağzını ince bi bez ya da tülbentle kapamak önemli. ve son aşamada şişeyi güneş gören bir yerde arada karıştırarak yaklaşık 2 ay boyunca bekletirdi. sonunda koyu kırmızımsı, güzel kokulu ve en az iki üç yıl işinizi görecek yağ ortaya çıkardı. evin önündeki direklerde asılı halde bekleyen bir sürü şişe olurdu. bayramlarda seyranlarda kendilerini ziyaret ettiğimizde giderken mutlaka bir şişe verir mutlu olurdu kadıncağız. Allah gani gani rahmet eylesin.

hiç merak edip de sormadım alıp kullanmadım ama aktarlarda satılanlar eminim bu süreçlerden ya hiç geçmiyordur ya da bu kadar süre bekletilmiyordur.
devamını gör...
egzema / atopia icin de faydasi oldugunu düşündüğüm yağ. kimisi baska yaglar da katiyor o karisimi kullaniyor. yalniz, direkt yuze sürmek cok iyi bir yol degilmis. kremlerin icine az miktar katip oyle kullanin yaglari diyorlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar