kanuni sultan süleyman

sağolsun yavuz sultan selim zamanında ele geçirilen karun hazineleri ile dolup taşan hazineyi boşaltmış, üstüne üstlük farklı milletlere ticari ayrıcalık (bkz: kapitülasyon) verme furyasını da fransa'ya karşı başlatarak açılışı yapmıştır

(ha bu ilk kapitülasyon, fransa'yı osmanlı tarafına çekmek için yapılmış politik bir hamle imiş o ayrı).
devamını gör...
fransızlara hitaben, "duydum ki fransa'da dans diye bir şey var erkeklerle kadınlar ayakta zina eder, tez zamanda yasaklayasınız aksi takdirde baharda oradayım" diyen osmanlı sultanıdır.
devamını gör...
anası türk kökenli olan son osmanlı padişahı. (gbkz: )şehzade mustafa'yı dönme karısı hürrem sultan ve dönme veziri rüstem paşa'nın telkinleriyle katlettirerek, kendisine veliaht olarak sadece sarı selim'i bırakmış ve bundan böyle son dönemde çerkez kadınefendilerin oğulları tahta çıkana değin yaklaşık üçyüz sene osmanlı padişahlarının analarının dönme cariyeler arasından çıkmasına sebeb olmuştur.
devamını gör...
şu kıssası onu özetlemektedir.

kendisi saray bahçesindeki ağaçlardaki karıncalardan rahatsız olup, bunlardan kurtulmak için karıncaların ölmesini düşünmüş,ilaçlatmayı düşünmüş ama önce hocasına sormak gerektiğine karar verip, hocasının odasına gider. hoca oda da olmayınca kağıda şu kelimeleri yazmış,

meyve ağaçlarını sarınca karınca (ger dırahtı sarsa karınca. )
günah varmı karıncayı kırınca?

hocası ebussuud soruyu şöyle cevaplıyordu.
yarın hakk'ın divanına varınca
süleyman'dan hakkını alır karınca.

devamını gör...
ı. süleyman. 10. osmanlı padişahı ve islam halifesidir. babası ı. selim, annesi ise ayşe hafsa sultandır. sultan birinci selim han'dan 7.000.000 km 2'ye yakın devraldığı osmanlı devletini, 46 yılda 15.000.000 km2, bağlaşık devletlerle, 17.000.000 km2 ulaştırmıştır. kanuni sultan süleyman ve muhteşem süleyman olarak da anılır. birçok tarihçi tarafından onun saltanatında osmanlı imparatorluğu'nun en parlak dönemini yaşadığı kabul edilmektedir.
devamını gör...
bana göre;kanuni sultan süleyman'ı büyük padişah yapan tek avantajı devletin en ihtişamlı zamanında başa geçmesidir.savaş zamanında hürremine mektuplar yazan,hürrem için büyük oğlunu astırıp,ıı.selimi(hürremden olan küçük oğlunu) tahta geçirten ve ondan sonra devletin gerilemesine yol açan bi padişahtır.ah bide kapitilasyonlar var ki sormayın gitsin.tabi onun zamanında hep geçerli değildi o ayrı mesele...

sonradan not:o ki koskoca muhteşem süleyman olmuş,öte tarafta affeder beni hakkı yendiyse.*
devamını gör...
çöküşü başlatan adamdır zira düşmeye başladığın nokta artık en tepede olduğun zamandır.

(bkz: günün en karanlık vakti şafak öncesi andır)

babasının mecburi doğu istikameti başarıyla bitmesi üzerine osmanlının ana ülküsü olan batıya yönelmiştir. portekizlilere karşı aldığı mağlubiyetler yada alamadığı zaferler yüzünden osmanlıyı taaa avrupanın ebesine bilmem nesine kadar ilerleyememesinin nedenidir. armada gemi filosununda bu konuda başarısı büyüktür. ancak diğer padişahlara göre ihtişamı her zaman tartışılacaktır. devletin en güçlü en zengin olduğu zamanda hiç sorunsuz tahta çıkmış ve en iyi sadrazamda onun döneminde denk gelmiştir.
devamını gör...
öncelikle belirteyim ki, aşağıda söyleyeceğim şeylerin tarihçiler tarafından ittifak üzere tasdiklendiğini bilmiyorum. sadece geçerliliği olan kaynaklardan ve kendi yorumlarımdan derleyerek bir fikir yürüteceğim..

öncelikle, kanuni sultan süleyman'ın oğlu şehzade mustafa'yı katletmesi, bununla yetinmeyip bursa'daki torununu da katletmesi islam ve devletin bekasıyla alakalı değil. o zamanın halet-i şartlarını bilmesek de bu bize kanuni'nin masum olduğunu ihsas etmemeli..

hadi, kendi evladını ve torununu öldürdün.. peki orta asya'daki astrahanlığına neden yardım etmedin? rus zulmüne, rus tecavüzüne mahkum edip, duyarsız bıraktın oraları? acaba burada da bir hürrem sultan parmağı mı var. zira hürrem sultan rus kökenli bir sultandır. ve osmanlı devleti kanuni döneminde slavlarla çok iyi geçinmiş, rusya ile çok güzel ilişkiler kurmuştur. dünyaya hükmetmiş bir devletin padişahı kanuni sultan süleyman, dünyanın en güçlü ordusuna ve istihbarat teşkilatına sahipken neden rusların orta asya'daki astrahanlığına yaptığı zulme sessiz kaldı? bunun bir açıklaması, izahı lazım..

yani gözümüzde büyüttüğümüz gibi çok da efendi adamlar değilmiş osmanlı padişahları.. en azından istisnai bir durum söz konusu. bir insan kendini ne kadar küçük görürse o kadar büyükleşir.
"fazla mağrur olma padişahım, senden büyük Allah var" lafzı da sanıyorum bununla tekamülünü tamamlamış.

benim burada vermeye çalıştığım fikir tedaisi ise tamamen feraset içeren devlet adamı ve devlet teşkilatıyla alakalı.
curcill'in güzel bir sözü var.
diyor ki, " arkama ne kadar bakarsam geleceğimi o kadar iyi tanzim ederim"

ben de şimdi diyorum ki, - osmanlı destanlarını sakız niyetine çiğnemekten vazgeçin de - osmanlı devleti nerede hata yapmış? nasıl olmuş da çadırlarda kurulup saraylarda yıkılmış? ve nasıl olmuşta osmanlı devleti yıkılırken kütüphanelerde binlerce kitap varmış..

önemli bir husus değil mi, bence çok kuvvet ve metanet isteyen bir iş bekliyor neslimizi..
dediğim şeylere muhalefet eden düşünceler tabii ki peydahlanır. bilmiyorum, bunun vuzuhu nedir, fesahatı olabilir miydi? yahut vuzuha gerek olmayacak kadar fetanetsiz miydi bu acı vak'alar, hakikaten bilmiyorum. demek istediğim şeyleri anlamayanlar, tecrübe etmek amacıyla istanbul'daki dolmabahçe sarayına gidip yıkılışı an meselesi olan bir devletin ne gibi masraflar yaparak ihtşamını ve iktidarını koruduğunu çıplak gözleriyle görsünler..

devamını gör...
yanlış olmasın hz. süleyman a.s'dan değil, osmanlı sultanı kanuni süleyman han'dan bahsediyoruz.peygamber değil yani, ismet sıfatı falan yok.bununla beraber one minute diyenleri yere göğe koyamayanlar merhum sultan'ın avrupalı krallara mektuplarını bir araştırsın, bir okusun.sonra konuşsun.
devamını gör...
merhum sultan'ın avrupalı krallara mektuplarını araştıranlar, neden astrahanlığına yapılan zulme sessiz kalan sultanımızın bu vahşetteki esbabını araştırmıyorlar? gerçekten merak uyandıran bir husus.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar