kapadokya

asmalı konak dizisinin çekildiği mekan. sanırım bu sayede daha çok yerli turist almıstır.o yıllarda kapodokyayı ziyaret eden ve sanki bir dizi setinde oldugunu düşünen biri olarak bu gezidenn cok memnun kaldıgımı söylemem.
devamını gör...
cüzdanı kabarık olanın mutlaka balon turuyla görmesi gereken açık hava müzesi.
peri bacaları kadar yeraltı şehirlerinin de görülmesi gerekir. yüzyıllar önce yeraltında yaşayan insanların hiç bir lüksten vazgeçmediğini-dönemlerine göre- görmeli. yeraltında kurulan şarap üretim sistemine bi bakmalı.
yerin 8 kat altındaki bir yerin havalandırmasını nasıl yaptığını görerek hayrete düşmeli...
(bkz: derinkuyu yeraltı şehri)
(bkz: undergraund city)
devamını gör...
kapadokya, pers dilinde katpatuk güzel atlar ülkesi anlamına gelir. bölge 60 milyon yıl önce; erciyes, hasandağı ve güllüdağâ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır.

insan yerleşimi paleolitik döneme kadar uzanmaktadır. hititler'in yaşadığı topraklar daha sonraki dönemlerde hrıstiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olmuştur. kayalara oyulan evler ve kiliseler bölgeyi putperestlerin zulmünden kaçan hıristiyanlar için devasa bir sığınak haline getirmiştir.

kapadokya bölgesi, doğa ve tarihin bütünleştiği bir yerdir. coğrafi olaylar peribacaları'nı oluştururken, tarihi süreçte, insanlar da bu peribacalarının içlerine ev, kilise oymuş, bunları fresklerle süsleyerek, binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır. insan yerleşimlerinin paleolitik döneme kadar uzandığı kapadokya'nın yazılı tarihi hititlerle başlar. tarih boyunca ticaret kolonilerini barındıran ve ülkeler arasında ticari ve sosyal bir köprü kuran kapadokya, ipek yolu'nun da önemli kavşaklarından biridir.

(bkz: avanos)

devamını gör...
yüzü yumuşak taşların oyula oyula aldığı şekillerin varolduğu diyar. ah be rüzigar sende mi yüzü yumuşak olanı tahrip edersin böyle ya..
devamını gör...
kayseriye 45 dakika uzaklıktadır. peri bacaları balon turları doğa harikası denilen yer tam burasıdır işte. o bembeyaz peri bacalarına çare sarıgül yazmamışlar hala.
devamını gör...
iki japon kadın turistin saldırıya uğradığı yerdir. malesef biri ölmüş diğeri de ağır yaralanmış. Allah'tan korkun la! insan o güzelim caponlara kıyar mı, hem onları hem de turizmi katlettiniz. bu adamlara söylenecek kelime yok!
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar