kapalıçarşı

istanbul eminönü'nün merkezinde yer alan dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşŸılarından biridir. fatih sultan tarafından yapılmışŸtır. bütün dükkã¢nların genişŸliğŸi aynı olacak şŸekilde inşŸa edilmişŸtir.
devamını gör...
bir sezai karakoç şiiri:

kendi yastıklarına gölge salmasın
çocuklarının öpüşleri onlara anlat
onlara anlat yağmur karşılıklı yağar
ruhların içindeki müzikle karşılıklı
kapalı çarşı içinde bir sigara
bir keman kılıfı senin saçlarına sürünen yağ
onlara anlat kadınların gözlerinin içinden geçer
kapalı çarşı ve kapalı çarşı'yı götüren saat

bir inci gerdanlık dumanları içinde kapkara
anlamağa başladığı ağır ve çekilmez kelimeler içinde dağ
senin resmin ince gerdanlığın siyah parlaklığı içinde ışıklı
ışıklı ışıksız yandan ve önden ışıksız ve içten ışıklı
onlara anlat ki insan kelimelerden ve şiirden yaratılmadı
tüyler içinde gelen yeni dünya
bir sandalye kadar hür olduğu gün
sen cuma gününün hürriyet kadar kutsal olduğunu anlat

benim aynamı küçültüp büyülten onlar
benim aynamı aynalıktan çıkaran
kapalı çarşılar içinde fikre ve gerçeğe
neler neler etti anlarsın onlar
şemsiyeler gibi
felâketlerin en şakacısına açılıveren onlar
kendi yastıklarına düşmesin
dostlarının kadınları üstündeki gölgesi onlara anlat
kapalı çarşılar içinde
aslanların ağaç kabuğuna yazdığı şiir
kapalı çarşı içerisinde
açık ve keskin yumuşak ve güzel kur'an sesleri
kapalı çarşı içinde kapalı rüya çarşıları
kapalı çarşı içinde öfke ve af çarşıları

kapalı çarşı'ya gittiğin zaman
bir yangın sonrasının gazetelerini okudun
bir gazete uzun ve kül olmuş bir gazeteydi kapalı çarşı
mavi gözlü bir gazete

kapalı çarşı içinde bulutların en senin olanı
sen bana kapalı çarşı
şüphesiz o kadar satılan ve alınanlar var ki
şüphesiz bir harita kırığı
bir yapma deniz parçasıyla kapalı kapalı çarşı

sen kapalı çarşılar üstüne yağmur yağanı
yağmurun iyi ve doğru yağmadığını
onlara anlat
devamını gör...
artık duvarlarından mıdır, yoksa etrafında yatan onca evliya, padişah, islam aliminin yüzü suyu hürmetine midir bilmiyorum esnafı ve çalışanları hala son derece dindar ve aynı zamanda da zeki olan dünyadaki gerçekten yaşayan yapılardan biri, hatta büyük ihtimalle de teki.

çok küçük bir alanda otuzun üzerinde cami ve mescid olmasına, herkesin harıl harıl çalışmasına ve çok sayıda gayrimüslim barındırmasına rağmen, vakit namazları dahi hemen her camiide yüzer kişinin üzerindeki cemaatlerle kılınır.

Allah'tan istanbul'un ve tüm türkiye'nin her tarafının böyle hassas ve akılcı müslümanlarla doldurmasını niyaz edelim.
devamını gör...
nuruosmaniye , mercan ve beyazıt arasında yer alan kapalıçarşı, 64 cadde ve sokağı , iki bedesteni , 16 hanı , 22 kapısı ve yaklaşık 3600 dükkanı ile dünyanın en eski ve en büyük alışveriş merkezidir. 45000 metrekare kapalı alana sahip olup, içinde yaklaşık 20000 kişi çalışmakta ve mevsimine göre günde 300 ile 500 bin arasında ziyaretçi almaktadır.

kapalıçarşıâ’nın çekirdeğini oluşturan iki bedestenden iç bedesten, yani cevahir bedesteni müellifler arasında tartışmalı olmakla beraber büyük olasılıkla bizansâ’tan kalma bir yapı olup 48 m x 36 m ölçülerindedir. yeni bedesten ise 1461 yılında yaptırılmaya başlanan kapalıçarşıâ’nın ikinci önemli yapısıdır ve sandal bedesteni olarak anılmaktadır. burada bir yolu pamuk , bir yolu ipekten dokunan ve sandal adı verilen kumaş satıldığı için sandal bedesteni ismi verilmiştir.

fatih sultan mehmetâ’in kapalıçarşıâ’nın inşaatına başladığı yıl olan 1461 kapalıçarşı'nın kuruluş yılı olarak kabul görmüştür. asıl büyük çarşı ise kanuni sultan süleyman tarafından ahşap olarak inşa ettirilmiştir. eski zenginlerin mücevher, kıymetli maden, kürk ve murassa silah gibi değerli eşyalarının yanı sıra devlet hazinesinin büyük kısmı da buralardaki kasalarda muhafaza edilirdi. evliya çelebi burayı muazzam güçlü bir kale gibi tanımlamıştı.

prof. dr. önder küçükermanâ’ın saptamalarına göre topkapı sarayı imparatorluğun beyni, kapalıçarşı ise ekonominin kalbi olmuştur. 19. yüzyılın başında haliçâ’in öbür yakasına galataâ’ya bankalar ve bankerler yerleşmeye başlayınca imparatorluk ekonomisinin kalbi de orada atmaya başladı ve daha sonra da beyin, yani saray da o yakaya geçerek kendisine dolmabahçe , yıldız ve çırağanâ’ı mekan tuttu. meşrutiyet dönemiâ’ne kadar lonca sisteminin işlerliğini koruduğu kapalıçarşıâ’da her türlü meslek usta-çırak ilişkisi ile operatif olarak öğrenilir ve yürütülürdü. meşrutiyetâ’ten sonra , değişen koşullar nedeniyle lonca sistemi bozuldu ve ticaret zamanın koşullarına göre yapılanmaya başladı.

bedesten ve çarşı , 4. mehmet zamanındaki 20 kasım 1651 tarihli yangından başlayarak 26 kasım 1954 tarihindeki yangına kadar 20â’yi aşkın deprem ve yangın felaketine maruz kalmış, 1894 depreminden sonra yapılan tadilatlarla bugünkü halini almıştır.

evliya çelebiâ’nin seyahatnameâ’deki anlatımına göre 17. yüzyılın ortalarında kapalıçarşıâ’da 4399 dükkan, 2195 oda, 497 tane dolap denilen küçük dükkan, iki lokanta, on iki hazine dairesi, bir cami, on mescit, bir hamam, 19 çeşme, sekiz tulumbalı kuyu, 24 han, bir mektep ve bir türbe vardı. bugün dükkan ve han sayısının o zamandan daha az oluşunun sebebi daha önce çarşı içinde bulunan sarnıçlı han, paçavracı han, alipaşa cami han, yolgeçen han, tığcılar sokak, örücüler sokak ve çadırcılar caddesi gibi bazı han ve sokakların 1894 depreminden sonra başlayan ve 1898 yılında biten tadilat esnasında çarşıâ’nın dışında bırakılmış olmasıdır.

kapalıçarşı imparatorluk devriâ’nde, ülkedeki diğer kapalı çarşılardan ayrılması için, bugünkü grandbazaar ifadesi gibi çarşu-ı kebir, yani büyük çarşı olarak anılırdı. üç dört kuşaktan beri çarşımızda esnaflık yapan ailelerin ellerindeki osmanlı devri tapularında bu kayıt mevcuttur.

kapalıçarşıâ’nın cadde ve sokakları o zaman aynı işi yapan insanların toplandığı yerler olduğu için kalpakçılar, kuyumcular, aynacılar, fesçiler, yağlıkçılar gibi iş kollarına göre isim almıştır. kapalıçarşı her devirde yabancı seyyahların kitaplarında ve yabancı ressamların tablolarında bir masal dünyası gibi yaşatılmıştır. şairimiz orhan veli kanık da ; â“kapalıçarşı deyip te geçme
kapalıçarşı, kapalı kutu'' dizeleriyle biten şiirinde kapalıçarşıâ’yı ve gizlediği hazineleri anlatmıştır.

dünyanın en eski bankası, en büyük ve en eski alışveriş merkezi, en gizemli ve görkemli yerlerinden biri, belki de sekizinci harikası olan kapalıçarşı; bugün çağa ayak uydurmaya kararlı esnafı ve yönetimi, sağlık ünitesi, postanesi, banka şubeleri, özel itfaiye teşkilatı, polis karakolu, kanunla kurulmuş özel güvenlik teşkilatı, kafe ve restoranlarıyla, içinde sakladığı tarih ve kültür hazineleri ile bu ecdat yadigarına sahip çıkacak insanlarımızı sadece müşteri gibi değil ortağı ve misafiri gibi ağırlamayı bekliyor.

http://www.kapalicarsi.org.tr/
devamını gör...
istanbul eminönü'nün merkezinde yer alan dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından biridir. fatih sultan tarafından yapılmıştır. bütün dükkânların genişliği aynı olacak şekilde inşa edilmiştir.
devamını gör...
orhan veli
kapalı çarşı

giyilmemiş çamaşırlar nasıl kokar bilirsin,
sandık odalarında;
senin de dükkanın öyle kokar işte.
ablamı tanımazsın,
hürriyette gelin olacaktı, yaşasaydı;
bu teller onun telleri,
bu duvak onun duvağı işte.
ya bu camekandaki kadınlar?
bu mavi mavi,
bu yeşil yeşil fistanlı...
geceleri de ayakta mı dururlar böyle?
ya bu pembezar gömlek?
onun da bir hikayesi yok mu?
kapalıçarşı deyip geçme;
kapalıçarşı,
kapalı kutu.
devamını gör...
az önce fragmanını gördüğümü yeni dizi. izlerken kendimden geçtim yeminlen. o kadar fetiş adam ve kadın bir araya getirilirmi lan hiç. ne iç, ne kuyruk, ne sırt yağ mağ kalmadı valla.
devamını gör...
içinde türk'ten çok yabancı turist dolaşıyor artık. tarihi dokusunu yitirmemiş durumda. tabelalardan eskiden kapalı çarşıda neler olurdu öğrenebilirsiniz.
devamını gör...
eskiden esnaf ahlaki denen olgunun, musteriye saygi denen seyin en ust duzeyde oldugu, ancak gun itibariyle turist kaziklama mekani olmus turistik mekan. bu tarz kotu unlerinin meshurlasmasindan dolayi turk insani kolay kolay alisveris yapmamakta ve kapalicarsi insani her sene daha da dibe giderek kendi kazdiklari kuyuda bogulmaktadirlar ayrica fahis fiyatlarda kira bedelleri vardir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar