kapuska

#özgürler 

kapuska'nın türk mutfağŸındaki hazırlama şŸeklini kavrulmuşŸ ete eklenen çiğŸ lahananın yahni yöntemiyle pişŸirilmesi olarak özetleyebiliriz. kuşŸbaşŸı etler soğŸanla kavrulduktan sonra bir miktar domates veya salça eklenir. pişŸen karışŸıma acı biber eklenir. etli bu karışŸımın üzerine ince kıyılmışŸ lahana eklenir, üzerini neredeyse örtecek kadar su eklenir. lahana pişŸene kadar kısık ateşŸte tutulur. elde edilen yemeğŸin acı, kırmızıya çalan bir suyu olur, lahanalar ise yumuşŸak fakat püre yumuşŸaklığŸında değŸildir.

devamı için;

http://tr.wikipedia.org/wik...
devamını gör...
ismi bile önyargı oluşturmaya yeten yemek. böyle sevimli bir ismi olsa belki yiyebilirdim ama. olmuyor maalesef. bu yemekten alacağımız vitamini beyaz lahana sarmasından da alabileceğimiz için bünyemizi zorlamaya gerek yoktur kanımca.
devamını gör...
rumeli-balkan göçmenlerinin sevdiği ve severek yaptıkları rumeli mutfağına özgü bir yemektir..

ek olaraktan slav kökenli bir kelimedir, rusça da kapuska lahana anlamına gelmektedir..
devamını gör...
kapuskayı sevmiyorsanız pişiren güzel pişirememiştir. annem bu yemeğe bir de kemikli et atardı, pul biber karabiber...o kadar lezzetli olurdu ki yemeğe doyamazdık!
devamını gör...
20.
lahana ile bulgur yemeği. lahana sarması yapılan evde arta kalan sarılamayacak lahana kısımları ile yapılır. hatta lahana sarmasını gölgede bırakır. öyle lezzetli öyle güzel yemektir mübarek.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar