kara çarşaf

bence çok estetik bir görüntüsü vardır.annem çarşaf giyerdi eskiden çokta yakışırdı.üniversitelerde çarşaflı bir kızı görürsem ayaklarından öpeceğim yemnimi var bu konuda kimse tutamaz beni özgürlükse sonuna dek özgürlük
devamını gör...
kara çarşaf tanım olarak siyah bir kıyafete denk gelir ve söylem olaraksa bir laiklik söylemidir. "kara çarşaflılar" bir kesimin diğerini aşağılamak için kullandığı bir ifadedir. müslüman camianın bu tabiri kullanması çarşafın amacından sapmasına sebep oluyor malesef. giyen giyer, giymeyen giymez, çok umursamıyorum fakat dindar kadınların siyah bir kıyafete bürünmelerini bir başkasının ağzı ile isimlendirmek o hanımlara ayıptır.
devamını gör...
chp' nin açılımlarından olup kendi içinde bile kaosa neden olan giysi çeşidi.
devamını gör...
kerbela şehitleri'nden sonra yayılmıştır. şii (shia) mezhebine yakın caferiler/alevi'leri de ilgilendirir. matem sembolüdür. ayrca islam dini yas'ı yasakladığı bilinir ama, yine de yürekler yanar. örtünme ile ilgisi yoktur. sonradan gelenekselleşmiş ömrünü tamamlamıştır. *
devamını gör...
tesettürün en ilginç versiyonu. şehre gelmiş köylü kadinlarda görülür cogunlukla. cogunlukla dedim bak, tanidiginiz sevdiginiz bir carsafli kadin varsa üstünüze alinmayin, cogunlukla demek tümü demek degildir. (bkz: kıvır)
islam'in emri midir? bilmiyorum.. birileri islam'in emri olduguna inaniyor ve sanirim ümmet icerisinde kücük bir yüzdeye tekabul ediyor o birileri.

edit: kara carşaf başlığından taşıdım, kardeşim sözlük niye uyarmiyor beni "sen kara carşaf yazdin ama bak bi de kara çarşaf var" diye?
uyaran dumaen'a teşekkür ederim. klavyemde ç harfi var.
devamını gör...
testtürün en baba versyonu. muhteşem ya. hiçbir açık kapı bırakmaz karşı cinse. direk eşine aitsindir. hiç kir bulaşmamıştır ruhuna. son tahlilde güzel insanlardır. dışarı da aldıkları nefes bile cihaddır onların. ne olur bozulmasın onlar. kapalı olmanın kıl örtme manasına geldiği şu günlerde son kalemiz artık onlardır. bu vesile ile saygı değer ablalarımı hürmetle selamlıyorum.
devamını gör...
gıpta edilesi ablalarımızın annelerimizin kardeşlerimizin kullandığı alın akının adıdır.
devamını gör...
kesinlikle yanlış bir tanımlamadır.nasıl ki siyah tişört e kara tişört demiyorsak çarşafı da tanımlarken dememeliyiz.
bu tamamen aşağılama metodudur.malum medyamııznda bu yönde oldukça sağlam bir çalışması vardır.
bu söylemlere kurban olam kurban olmayın...
devamını gör...
renginin siyah olmasından dolayı her mevsim giyilmesi mantığıma ters gelen durumdur. tamam kapalıysa kapalı, saygımız sonsuz ama yaz vakti siyaha ne gerek var, renk kıtlığı mı var başka renk giyseler olmaz mı yani?
devamını gör...
karalığından dem vuranların rengi farklı da olsa hazzetmeyecekleri bir örtünme biçimi.kara diyerek aşağılayanlardan ricam rengi ile ilgilenmeyi bırakıp çarşafın sizi rahatsız ettiğini itiraf edin.eğer insanların hislerine karşı o kadar duyarlıysanız *insanları rahat bırakın istediklerini giysinler.
devamını gör...
münevver olduğunu zanneden (entelektüel) birtakım kendini beğenmişlerin burun kıvırarak söyledikleri sözdür.
devamını gör...
ısınamadığım bir örtümsü. anlamını da çözemedim. gerek olmadığı kanaatindeyim. başörtüsü neyine yetmiyor.

tabi özgürlük. herkes istediğini giyebilmeli.
herekese özgürlük
devamını gör...
eğer sözkonusu örtünmek ise bu konuda giyilebilecek en yerinde kıyafettir. ama benim örtüm hem cezbedecek kadar dikkat çekici olsun, hem de adı ''örtü" olsun diyenler başka şeylerle de yetinebilirler. kişisel özgürlük var.

burdaki mesele şudur; kişi ne giyerse giysin, nasıl düşünürse düşünsün ama doğru olanın ne olduğunu görmezden gelmesin.

artık renklileri de mevcut, kara diye sınırlandırmanın bi alemi yok. * *
devamını gör...
gelenekselleşmiş bir örtünme biçimidir. günümüzde aslolan dikkat çekmemek iken bunun tersine dikkat çekendir. bunun nedeni ise (tercihlerine saygı duyduğum) benimseyen sayısının azınlıkta olmasıdır. bir de kara çarşafın ve siyahın esas olarak fars aleminde yaygın olduğunu da göz önüne alırsak, başörtüsü altına pardesüde buluşmamız yakındır.
devamını gör...
dindar insanlardan ontolojik boyutta hazımsızlık çeken talihsizlerin kullandığı, her yerinden art niyet damlayan ifade..

hakikatinde örtünmenin en sağlam, en garanti, en kadını mahremlerinden koruyan, mahremlerini de kadının kadınlığından koruyan örtü şekli..
ama şu da bir gerçek ki, bu zamanda bunu giyebilmek de sağlam bir nefis mücadelesi grektiriyor. zira kadının fıtratında bir yandan da beğenilme arzusu vardır. bu yüzden, çarşaf giyebilme iradesini gösterebilen bayanların önünde saygıyla eğiliyorum..
devamını gör...
"evrimini tamamlamayan devrim yarım kalmış sayılır.belki siz görmeyeceksiniz ama sizden sonrakiler tekrar kara çarşaflıları görmeye başlayacaklar"
yıl 1920 ler, söyleyen kurtarıcılarımızdan biri..

kara çarşafı ortalama bir akla ve mantığa sahip bir insana açıklamak imkansızdır.hele ki o kişi akıl dini islamiyete mensupsa..
devamını gör...
örtünmenin bir çeşididir. giydiren kişiler türbanı açık bulurlar kara çarşafın islam tarzı olduğunu savunurlar. nasıl ki mini etek giyenlere modern muhafazakarlar karşı çıkıyorsa, kara çarşaf giydirenler de modern muhafazakarların başörtüsüne karşı çıkarlar.
devamını gör...
dışı siyah içi apaydın olan gerçek aydınların tercih ettiği kıyafet türü.
devamını gör...
burka'dan daha demode bayan giyeceği. bence burka daha güzel duruyor. ne öyle kara kara penguen gibi.
devamını gör...
kadınların birbirini eleştirmekte üzerlerine olmadığını gösteren objedir. kadınlar ne giyersen giy yine eleştirir, yine eleştirir.
devamını gör...
kadını cinsi latif olmaktan uzaklaştıran kıyafet. ama tercihe saygılı olmak lazım.
devamını gör...
antik anadoluda karşımıza çıkan giysidir. lidyayılarda fahişelik yapan ve çeyiz parası biriktiren genç kızlar sokaklarda yüzlerine kadar örttükleri giysidir keza asurlarda kutsal görülen fahişelik yine aynı giysilere dayali bir giyim şekline sahipti.
hititlerde çok yaygın olan tapınak fahişeleri de yine sosyal hayatlarında tamamen siyahlar içerisinde çarşaflara bürünerek dolaştığı bilinmektedir. kara çarşaf antik bir (m.ö 3000 ler ) anadolu tradisyonudur ki anadoluda ortaya çıkışı fahişelik ile paralel ilerler.

not: iş bu yazında günümüz kara çarşaf giyen kadınlarımıza sataşılmamakta anadolu nezdinde çarşafın çıkış noktasına dair bilgi verilmektedir.
not2: kara çarşaf ve fahişelik temalı başlık silinmiş ve yerine biraz daha yontularak bu yazılmıştır. afiyet olsun.
devamını gör...
ayrıca hakkında sözlüklerde saçma başlıklar açanlara da g.v. denirdi antik anadolu da. tabi o zamanlar antik çağlar m.ö 300 ler filan. kimin eli kimin cebine belli değil işte. kaynak: zikipedia.

not: iş bu yazında günümüzde kara çarşaf hakkında başlık açanlara sataşılmamakta sadece tarihsel gerçeklerden elde edilmiş bilgiler verilmektedir.

not2: o zamanlar böyle adsl ler 3g ler yok tabi insanlar dumanlar internete girerdi. öyle garip zamanlar işte. mağara duvarları filan ilginç şeyler bunlar.
devamını gör...
diğeri için;

beyaz çarşaf : kefen

kara çarşafı savunmuyorum ama giyenlerin niyetleri halis ise ne sorun olabilir ki ?
devamını gör...
sanki beyaz çarşaf ya da yeşil çarşaf giyen varmış gibi özellikle kara renkle sıfatlandırılan bir bayan giyimi.ayrıca siyah çarşaf denmeyip de kara çarşaf denmesi daha bir manidardır.
devamını gör...
ya yazın giyenler oluyor, yanımdan geçiyor pis bir koku duyuyorum ardından. işte tüm bu olayların yaşanmasına vesile olan kıyafet.

cladio maldonado: 5 duyu organımızdan biri olan burunun da sonuç itibari ile koku alması eyleminin de bir duyu faaliyetinin olduğunun anlaşılması gerekir. ek olarak olarak son derece de kullanılan bir tabirdir.

bree: yahu arkadaş, eğri oturup doğru konuşun eksilemeyin, yalan mı söyledik size. yazın bunlar güneş altında kara çarşafla terlemiyorlar mı ? gücendim sizlere.
devamını gör...
--- alıntı ---

yanımdan geçiyor pis bir koku duyuyorum

--- alıntı ---

daha koku duyusunu "duymak" olarak aciklayarak , yaş ve iq seviyesinin altina eden bir cocuktan farksiz oldugunu kanitlayan bir organizmanin kendi kokusuyla karistirdigi guzelim misk-i amber kokulu sembol bir elbise.

devamını gör...
geriye......... daha geriye.....ne işimiz var ilerde dedirten giyisi.
devamını gör...
o kıyafeti giyinen insanı geberircesine merak eden insanların bok attığı kıyafet!
giyenlere saygım var! bu kadar insanın ağızlarından köpükler saçarak saldırmalarına rağmen büyük bir sabır örneği sergileyerek giymeye devam ettikleri için onları kutluyorum, hepsi benim kardeşimdir!
devamını gör...
chp nin kara çarşaf açılımına halkın inanacağını düşünmek boş bir hayal. halkı bu kadar aptal yerine koyan şapşalların asla bu ülkenin ikdidarına talip olmamaları gerek.
devamını gör...
öyle bir kıyafettir ki örfi olarak giyilmez. kişilerin kendi tercihi olduğunu anlamak için yaşadığımız ülkeye bir bakmak yeterli olacaktır. bu kadar düşmanı olduğunu bildiğiniz bir örtüyü Allahın rızasını kazanmak için taşımak zorla olmaz. zorla giyinmiş olanların üzerlerinde şimdilerde çarşaf yoktur. unutulmamalıdır ki bazı kendini bilmezler sevmiyor yada adına kara çarşaf diyerek aşağılamaya çalışıyor diye hiç bir çarşaflının çarşafını çıkarmayacağını bilmelidirler. sevmesende saygı göstereceksin.

kokudan rahatsız olan arkadaşın durumu çook üzdü beni. demek öyle ortamlarda bulunuyor ki sadece çarşaf giyenler terliyor orda. * düşmanın bile akıllısı tercihimizdir.
devamını gör...
son günlerde kara çarşaf giyen hanımlarla o kadar fazla karşılaşmaya başladım ki korkmaya başladım.
kış olsaydı neyse dicem. ama yaz ortasında öyle çoğaldılar ki bilmediğim bir dünyanın içinde onları izliyormuş gibiyim.
sadece onlar değil cüppeli sarıklı sakallı insanlar da korkutuyorlar. üstelik en genci bile cüppe giymeye başlamış yurdum insanının. giyebilir elbet ama alışkın değilim ve bu durum beni huzursuz ediyor.
adını koyamadım.

devamını gör...
modernize edilmiş toplumların kara kedisi olmaya sebebiyet veren örtü.

garip bir kumaştan olur genelde, içindekileri tanıyamayız.

ha bi de bir seferinde içine giren soyguncuların, banka soydukları örtüdür.

tanımlandırılamayan bir cisim yaratır.
devamını gör...
çok sempatik duruyor yaz sıcağında..! haşşa haşşa tövbe Allah a sanki meydan okuyorlar urfa sıcağında çarşaf giyip.. pişer lan insan içinde..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar