karaciğer yağlanması

karaciğŸerin triaçilgliserol senteziyle vldl dengesizliğŸinin ortaya çıkmasıyla meydana gelen bir hastalıktır. hepatit, kontrol edilmemişŸ diyabet ve alkol alımında görülür.
devamını gör...
karaciğer yağlanması; karaciğer hücrelerinde normalden fazla, hatta bazen aşırı derecede yağ toplanması nedeniyle meydana gelen tıbbi bir durumdur. toplumdaki her 4-5 kişiden birinde karaciğer yağlanması görülmektedir.
kadın ve erkekte aynı sıklıkta görülür.
normal sağlıklı bir insanda karaciğer hücrelerinde az miktarda yağ bulunabilir ve bu herhangi bir hastalığa neden olmaz.
ancak karaciğerde yağlanma aşırı miktarda olduğunda, birtakım yapısal ve fonksiyonel değişikliklere yol açar.
karaciğerde aşırı yağ birikmesi sonucu 2 durum meydana gelir:

1) karaciğerde yağlanmanın bir sonucu olarak karaciğerde iltihap/yangı meydana gelir ve tıp dilinde buna steatoheapatit adı verilir.

2) karaciğerde sadece yağlanma olması ve herhangi bir iltihap/yangının olmaması steatohepatit geliştiğinde bu zamanla karaciğer hücrelerinin harap olmasına (nekroz) yol açar ve fibroz denilen, aynı zamanda karaciğer sirozunun başlangıcı sayılan duruma neden olur. nekroz ilerledikçe olay siroza doğru ilerler. bu konuda yapılan çalışmalarda steatohepatiti olan hastaların @'ında karaciğerde fibroz, -15'inde ise karaciğer sirozu gelişebileceği saptanmıştır. ayrıca steatohepatite bağlı gelişen karaciğer sirozu zemininde karaciğer kanserinin de gelişebildiği gösterilmiştir. bu nedenle karaciğer yağlanması tanısı konan hastalar ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmeli ve sıkı takip edilmelidir.
karaciğer yağlanmasının nedenleri

karaciğer yağlanmasının nedenleri temel olarak alkole bağlı (alkolik karaciğer yağlanması=alkolik steatohepatit) veya alkol dışı diğer nedenler (non-alkolik steatohepatit=nash) olarak ikiye ayrılır.
nash, amerika'da erişkinlerde en sık görülen karaciğer hastalığıdır.
muhtemelen bizim ülkemizde de benzer bir durum mevcuttur.
alkol dışı karaciğer yağlanması nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

1. obezite (aşırı kilo)

2. şeker hastalığı

3. açlık veya hızlı kilo kaybı

4. wilson hastalığı

5. uzun süreli damar yolu ile (parenteral) beslenme

6. aşırı a vitamini kullanma

7. hipobetalipoproteinemi / abetalipoproteinemi

8. bazı ilaçlar: kortizon içeren ilaçlar, amiodaron, tamoksifen, diltiazem, tetrasiklin, talium, östrojenler

9. bazı zehirler: karbontetraklorür (ccl4), fosfor, kurşun (pb), kloroform (chcl3), arsenik (as).

10. gebelik

11. bazı ameliyatlardan sonra (jejunoileal bypass, gastrik bypass)
karaciğer yağlanmasının mekanizması

karaciğer yağlanması (steatosis) hepatositlerde trigliseridl ve diğer lipidlerin toplanması sonucu meydana gelir.
bu yağlanma sonucu inflamasyon (iltihap/yangı) geliştiğinde steatohepatit olarak adlandırılır.
bunun olası mekanizmaları aşağıdaki nedenler olduğu düşünülmektedir:

karaciğer hücrelerinden perifere gönderilen trigliserid miktarının azalması

hepatoselüler inflamasyon ve fibroza yol açan ikincil uyaranlara (oksidatif stres, adipositokinler, barsaktan salınan endotoksinler) hassasiyet.

yağ asitlerinin mitokondriyal oksidasyonunun azalması.

yağ asidi sentezinin artması veya karaciğer hücrelerine gelen yağ asidi miktarının artması

belirti ve bulgular:

karaciğer yağlanmasının özel bir belirtisi veya bulgusu yoktur.
genellikle herhangi bir belirti vermez. ancak karaciğerinde yağlanması olan insanlarda; bazen karnın sağ üst tarafında dolgunluk hissi, halsizlik, çabuk yorulma gibi belirtiler görülebilir.
çok nadir olarak karaciğer yağlanmasına bağlı ileri karaciğer hastalığı olan insanlarda kaşıntı, iştahsızlık, sarılık ve bulantı görülebilir.
bu gibi şikâyetleri olmayan insanlarda normal bir fizik muayene ile (eğer karaciğerde yağlanmaya bağlı büyüme meydana gelmemişse) karaciğer yağlanması tespit edilemeyebilir.

teşhis:

karaciğer yağlanması daha çok başka nedenlerle yapılan kan tahlilleri veya ultrason ile teşhis edilir.
kan tahlillerinde karaciğer enzimleri yüksek saptandığı zaman yine başka birtakım hastalıklarla beraber karaciğer yağlanması da akla gelmelidir.
ultrasonda ise karaciğerin büyümüş olduğu görülür.

kesin teşhis karaciğer biyopsisi (lokal anestezi altında ince bir iğne ile karaciğerden çok küçük bir parçanın alınıp patoloji uzmanı tarafından mikroskopik olarak incelenmesi) ile konulsa da, rutin klinik pratikte genelde biyopsi yapılmamaktadır.
tedavi

alkol alımına bağlı karaciğer yağlanmasında tek tedavi yöntemi alkol alımının kesilmesidir.

asıl konumuz olan alkol dışı karaciğer yağlanmasında ise bugüne kadar 10'dan fazla ilaç kullanılmıştır ancak kesin bir fayda elde edilememiştir.
sadece bir tane ilaç ile hastalardaki yağlanmanın gerilediği ortaya konulmuş olsa da bu ilacın karaciğer yağlanmasında kullanımı için t.c. sağlık bakanlığı (veya başka bir ülkenin ) bu konuda ruhsatı bulunmamaktadır.

tedavinin esasları; yaşam tarzı değişikliği, egzersiz, diyetteki yağ miktarının azaltılmasıdır.
hızlı kilo vermek de karaciğer yağlanmasına yol açar

aşırı kilolu olan (obezite: vücut kitle indeksinin 30 kg/m2 olduğu zaman obezite tanısı konulur.
vücut kitle indeksi (vki); vücut kilosu/metre cinsinden boyun karesi olarak hesaplanır.
ör; 70 kilo ağırlığında ve 1,70 m boyunda olan bir kişinin vki=70/1.70x1.70= 24,22 kg/m2 olarak hesaplanır) insanlar  oranında kilo verdiğinde karaciğerdeki iltihaplanma/yangı ve büyüme geriler. ancak kilo verme konusunda en önemli konulardan birisi de hızlı kilo vermekten kaçınılmasıdır. haftada 1 kg verecek şekilde plan yapılmalıdır.
daha hızlı kilo vermek de kendi başına karaciğer yağlanması yapabilir.
bu nedenle şok diyetlerden, aşırı açlık öneren diyetlerden mutlaka uzak durulmalıdır.

ayrıca hayvansal yağlardan, sakatat, yağlı et, tavuk derisi gibi gıdalardan kaçınılmalı, sebze, meyve, beyaz et ve lifli gıdalar tüketilmelidir.

yürüyüş yapın:

egzersiz de kilo vermede, karaciğer yağlanmasında önemli bir mekanizma olan insülin direncini düşürmede ve ayrıca uzun vadeli olarak kalp ve damar hastalıklarından korunmada faydalı olduğu kesin olarak gösterilmiştir.
bu yararın ortaya çıkması için en az, günde 30-45 dk olmak üzere haftada 4 gün tempolu yürüyüş gereklidir.
devamını gör...
fazla alkol alanlarda gözükürmüş. bugün doktor kocaman gözleri ilealkolkullanıyor musun diye sordu. yok dedim. sebebini sonra anladık gerçi. her neyse. karaciğer yağlanmasına sebep olan bir sürü şey var. yediğinize içtiğinize dikkat etmeniz gerek. havuç suyuda yapıyor bildiğim kadarı ile. bal ise iyi geliyormuş.
devamını gör...
sağlıksız ve dengesiz beslenme, fazla kilolar ve hareketsiz yaşamın; normal seviyede olması gereken karaciğer yağının artışına etken olması nedeniyle hücredeki yağ oranlarının artmasıyla oluşur. yüksek kolesterol, diyabet, sigara ve alkol tetikleyici unsur olarak görülür. karaciğer yağlanması, erken teşhiste tedavi ile olumlu sonuçlar elde edilebilirken dikkat edilmediği ve ilerlediği zaman siroza temel oluşturur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar