güzel bir gelişme, vatana millete hayırlı olsun.

niye önemli bu? türkjiye'nin yıllık harcaması yaklaşık 50 milyar m3. buna göre hesap edin işte... bir de bunun devamı olduğunu da belirtelim. bu gelişmeler esasında tam eksen kayması ve savaş sebebidir...!

edit: adam habere eksi veriyor. ne diyelim, rezerv bulduk tüh ayvayı yedik mi diyelim. eleman 5-10 yıl sonrası için eksi veriyor. sağol, Allah razı olsun.. *
devamını gör...
şahsen inanmadığım müjde. benim gibi kör muhaliflere aksini ispat etmek için önümüzdeki yıllarda bu doğalgaz sayesinde milli geliri arttırıp, alım gücünü yükseltip, vergileri ve doğalgaz fiyatlarını düşürerek kapak yapabilirler. hevesle bu kapağı bekliyorum.
devamını gör...
vatana millete hayırlı uğurlu olsun bu keşiflerle ülkemizin dışa bağımlılığı azalacak böylece istikrarlı bir kalkınma süreci de başlamış olacak inşallah.
devamını gör...
sıradan bir haber.

ülkemizde her 3-4 yılda bir milyarlarca metreküp doğalgaz veya petrol bulunduğuna dair açıklamalar, haberler yapılır ama ben daha çıkarılıp dışa bağımlılığımızı azaltan açılmış ve işletilen bir kuyu görmedim. önce yapsınlar, tebrik etmesini bilirim.
devamını gör...
yani bence en optimal durum oldu. eğer çok bulsaydik piyango tutturmuş fakir gibi harvurup harman savururduk. ihtiyacımız kadar geldiği için açığımızı gedigimizi kapatırız. ayrıca yaklaşık 3 milyar dollares bir yatırım gerekliymis çıkarmak için. o yüzden cengiz limak ortaklığına hayırlı olsun.
devamını gör...
belki bulunmuştur bulunmasına ama halka yansımasına bakmak lazım. buraya da yazıyorum, halka yansıması olmayacaktır. genelde öyle olmaz mı? bir şeyin kaynağı bizim olur, yine de aynı parayı öderiz. belki maliyeti düşer ama bunu yabancı kaynağa ödemektense devlet kendine alır. e zaten hazır halk ödüyor, niye daha azına tamah etsin ki devlet? böyle bir senaryo bekliyorum açıkçası.

hayırlı olsun ülkemize, inşallah yanılırım da yansımasını görürüz.
devamını gör...
reuters a 800 milyar metreküp denirken şuan 320 olarak açıklanan müjde. altı ay bir yıl sonra bi 480 daha bulabiliriz bundan dolayı da çıkarma süresi 2023 ten 2026 ya uzayabilir. söylenen süre ülkenin 20 yıllık ihtiyacının karşılanması 800 milyar için geçerli olan. enerji gibi dev bir dışa bağımlılık kaleminin azaltılması çok güzel bir olay. tabi çıkaran kendimiz mi olacağız haklarını başka bir firmaya satacak mıyız bilemiyoruz. o yüzden 2023 te gaz çıkarılmaya başlanınca müjdenin büyüklüğünü anlayabiliriz. şuan birazcık erken.
devamını gör...
geçen sene tekirdağda 286 milyar metreküp bulundu dendi ama hiç gündem olmadı. bu sene neden acaba bu kadar abartıldı. insan gerçekten hayret ediyor. geçen sene haberi için
küp küp
devamını gör...
şişirilmiş gündem yaratmayı ve olayları irdelemekten aciz kitlelerin gözünü boyamayı gerçekten iyi beceriyorlar. bir de doğum günü partisi yapar gibi “sürpprizz!” havasında açıklamaları yok mu...
üç gündür bekletiyorlar milleti, haberin etkisini artırmak ve olabildiğince önemli gösterebilmek için. gören de doğalgazı ilk defa keşfettiğimizi zanneder.
devamını gör...
320 milyar metreküp kesin değil tahmini bir rakammış. çoklu sondaj çalışmalarıyla ispatlanmış rezerv aşamasında değilmiş iş daha. dolar da müjdeden sonra 7.22'den 7.34'e çıktı, reyis inşallah operasyon çekmiyodur bize.
devamını gör...
ülke için bir dönüm noktasıdır. eski asparagas haberleri gösterip yalan olduğunu ima edenler doğalgazı çıkarmak için tesisler kurulduğu zaman balıklar ölüyor diye muhalefet yapmaya çalışacak.

lan oğlum adam kaç tane sondaj kaç tane araştırma gemisine milyonlarca dolar yatırım yaptı türkiye tarihindeki en ciddi arama faaliyeti gerçekleşti. sizin eski büzüğü böyle işlere girmeye yemeyen siyasiler yok. çatır çatır aradık ve ilk keşfi gerçekleştirdik. değil sen değil çocuğun torununa faydası olacak bir başarı söz konusu. bırak kör muhalefeti de biraz sevin.
devamını gör...
türkiye'nin ortalama 6 yıllık doğal gaz ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede olduğu söylenen doğalgaz rezervi. hiç yoktan iyidir. Allah bereket versin.

tabi muhtemelen önce kaymağını cengiz , limak ve kolin konsorsiyumu yiyecektir ama olsun.

işin ilginç yanı ise açıklamadan sonra petkim ve tüpraş'ın hisselerinde düşüş , dolar ve euro'da ise yükseliş olmuş. bu bana garip geldi.
devamını gör...
halkımızın ekonomi, dış ticaret, terör ve viral enfeksiyonlardan sonra enerji ve tabii kaynaklar konusunda da uzman olduklarını öğrendiğimiz gelişme. arkadaş hurdacısı da konuşuyor, bakkalı da manavı da. herkes konuştuğu kadar kendi işini en iyi şekilde yapmaya çalışsa o zaman ciddi manada ülkece kalkınırız da işte icraata gelince herkes sus pus. ne de olsa en ucuz ve en ego okşayıcı şey akıl vermek ve fikir beyan etmek ya, susmayın konuşun, konuşun millet.
devamını gör...
en bastaki adamdan sondakine kadar hepimiz o kadar cok kandirildik(!) ki nihayete ermeden ne inanabiliyorum ne de sevinebiliyorum. ulkeye katki saglamasi ve kalkinma hepimizin dilegi zaten ama bana da -cirpinirdi karadeniz- gibi geliyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar