karadeniz mutfağı vs akdeniz mutfağı

karadeniz mutfağı bir versusa girecekse bu koala lumpur mutfağı ne bileyim bir orta afrika cumhuriyeti mutfağı falan olmalıdır ki bunda bile tur garanti olamaz

peşin edit: evet koala lumpur zorunuza mı gitti sizi malay kılıklı endonezler.
devamını gör...
(bkz: akdeniz mutfağı) tüm dünyada evrensel kabul görmüş,özenilerek,imrenilerek bakılan bir mutfaktır.bunda sadece akdenizde yetişen bir mucizenin payı büyüktür. "(bkz: zeytinyağı)". bunun yanında "baharat kültürü" nü es geçemeyiz. deniz ürününü, sadece hamsiden ibaret sayan bir mutfak ile sayısız deniz mahlukatından olağanüstü tatlar çıkaran bir mutfağın karşılaştırılması tek kelime ile insafsızlık. daha fazla abartmayacağım, eşim "trabzon"lu bunları görürse beni kuymak peyniri gibi sündürür.
devamını gör...
olanakları ölçüsünde çeşitlenebilen iki mutfak... bu versusla birinin galip diğerinin mağlup ilan edilmesine gönlüm pek razı değil.
devamını gör...
karadeniz'in bir mutfağı olduğunu sanmamakla beraber akdeniz mutfaği ile kıyaslanması bile oldukça saçmadır. karadenizde ağza hoş gelecek maksimum 2-3 tat bulunur, geri kalan yemekleri ise ancak karadenizlilerin yerlisi yiyebilir. hatta bunu çoğu karadenizli de kabul eder. tabii bu karadenizlilerin ağız tadıyla değil yörenin hangi bitkilere elverişli olduğuyla alakalıdır. yani onlar da elde olanla deniyor bir şeyler diyelim.
devamını gör...
karşılaştırması yapılacak en son konu falan olabilir bu. bitki örtüsü, iklimi, denizi, havası suyu olur ama mutfak konusunda iki bölge arasında büyük bir skala farkı var yani arkadaşlar lütfen...
devamını gör...
dostum sizin karadeniz mutfağı ile alıp veremediğiniz ne. herkes tarafından bilinen bir gerçek karadenizde yemek kültürünün gelişmeyip zengin bir mutfağının olmadığı. yağniii neyin karşılaştırması neyin.*
devamını gör...
akdeniz mutfağı dediğiniz her 100 km gittiğinde değişen şeydir ama karadeniz öyle değildir nereye gitsen kara lahana sarması kara lahana sarmasıdır. balık balıktır yani sürekli değişen bişey yok adam hataylı, arap yemeklerini aşırmış gelmiş akdeniz yemeği diye kastırıp duruyor.
devamını gör...
akdeniz ülkeleri:

arnavutluk, bosna-hersek, cebelitarık, cezayir, fas, fransa, hırvatistan, karadağ, kıbrıs cumhuriyeti, kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti, libya, lübnan, mısır, monako, slovenya, suriye, tunus, türkiye, vatikan, yunanistan, ispanya, israil, italya

haliyle mutfak geniş...
devamını gör...
adamların işi gücü et, kebap. künefe dediğin kadayıfın sıcak hali lan. d-400 karayolunda adım başı kebapçı görürsün. akdeniz'de 72.5 millet var. olsun o kadar zenginlik. mersin, adana, hatay... özellikle doğudan çok insan var oralarda. sağlık açısından karadeniz mutfağı daha iyidir. hem lahana deyip geçme, 10 çeşit yemek yapılıyor ondan.
karadenizliyim, akdeniz'de askerlik yaptım.
devamını gör...
akdeniz mutfağı, falanistan filanistan kültürü ile kendiniz söylüyorsunuz bunu türkiye'deki akdeniz bölgesine addetmek de neyin nesi? her bölgenin kendine özgü bir yaşam stili ve kültürü vardır. bir çocuğun annesinin yemeklerine alışmış olması gibidir yöresel mutfak lezzeti. nasıl damarım tuttu bak!
-anaaa, sofradaki tahta kaşıkları kaldır. muhlama'yı ben yalnız yi ye cemm. *

devamını gör...
ege mutfağının gülüp geçeceği versus. antakya ve antep mutfakları dışında çeşitlilik lezzet ve sunum olarak ege mutfağının üzerine tanımam karadenizmiş doğuymuş akdenizmiş geçiniz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar