karahantepe

göbeklitepe'den sonra kazıların başladığı ilk belirlemelere göre neolitik döneme ait "t" biçiminde 250'nin üzerinde dikilitaşın bulunduğu şanlıurfa'da bulunan yer.

--- alıntı ---

şanlıurfa kültür envanterinin tespiti için başlatılan çalışmalar sırasında, kent merkezine 46 kilometre mesafede bulunan tek tek dağları milli parkı içerisindeki kargalı mahallesi yakınlarında araştırmacılar tarafından 1997 yılında yapılan yüzey araştırması sırasında karahantepe'deki yapılar fark edildi.

bölge halkı tarafından "keçilitepe" olarak da bilinen alanda, kültür ve turizm bakanlığının himayesinde istanbul üniversitesi tarih öncesi arkeolojisi ana bilim dalı ve karahantepe kazı başkanı prof. dr. necmi karul başkanlığında 2 yıl önce "göbeklitepe kültürü ve karahantepe kazıları" projesi kapsamında yüzey araştırma çalışması başlatıldı.

--- alıntı ---

buradan
devamını gör...
arkeologlar tarafından "göbeklitepe’nin kardeşi" adı verilen, 2019 ağustos’unda kazıların başlamış olduğu bir bölgedir. kendisinin karahantepe’ye ciddi ölçüde benzediği görülmüş olup şanlıurfa’da yer almaktadır. devasa t biçimli dikili taşları ile tıpkı göbeklitepe gibi yaklaşık 10.500 yıl öncesine dair birçok gizem barındırdığı belirtilmiştir. bilimsel kazıları yapılmadığı için henüz pek kimseler tarafından bilinmediği de eklenmiştir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar