karalama hakkını elinde bulundurmak

çocuklara yakışan durum. büyükler yapınca hoş olmuyor; çünkü karalanan ya bir insan ya da bir durum. oysa çocuklar öyle mi? eline alır boyasını, o artık mini bir picasso’dur, deli dumrul sallar fırçasını, içinden geldiği gibi duvarlara...
devamını gör...
elinde bulundurarak dile getirmemek, ağıza mühür vurmaktır.

bunu yapanların Allah korkusu yoktur. çünkü haramdır ve büyük günahlar arasında geçmektedir. çünkü yapsalar dahi sonrasında bunun pişmanlığını gözetmiyorlarsa oof ki ne of. çünkü bu kul hakkıdır. her tür hatan için tevbe kapısı açıkken ve affedilirken kul hakkı ancak o kişi ile halledebileceğin bir şey. bunu sırtına yüklenmemesi lazım insanın. yazık etmiştir. ben mesela böylesi bir ahlaksızlığa asla hakkımı helal etmezdim.

ama birkaç ayet paylaşmazsam olmaz. idrakler açılır niyetiyle.. küçük büyük karalama çalışmalarının yanında dahi yer almış insanlar için efenim;

"o ağır iftirayı uyduranlar, sizin içinizden bir güruhtur. bu iftirayı kendiniz için kötü bir şey sanmayın. aksine o sizin için bir hayırdır. onlardan her biri için, işledikleri günahın cezası vardır. içlerinden elebaşılık ederek o günahın büyüğünü üstlenen için ise ağır bir azap vardır."

"bu iftirayı işittiğiniz zaman, iman eden erkek ve kadınlar, kendi din kardeşleri hakkında iyi zan besleyip de, "bu apaçık bir iftiradır" deselerdi ya!"

"onlar bu iftiracılar.. işte onlar allah yanında yalancıların ta kendileridir."

"eğer size dünya ve ahirette Allah'ın lütfu ve rahmeti olmasaydı, içine daldığınız bu iftiradan dolayı size mutlaka büyük bir azap dokunurdu!"

"hani o iftirayı dilden dile dolaştırıyor; hakkında hiçbir bilginiz olmayan şeyleri ağzınıza alıp söylüyor ve bunu önemsiz bir iş sanıyordunuz. halbuki bu, Allah katında büyük bir günahtır."

"bu iftirayı işittiğiniz vakit, "böyle sözleri ağzımıza almamız bize yaraşmaz. seni eksikliklerden uzak tutarız Allah'ım! bu çok büyük bir iftiradır" deseydiniz ya!"
nur suresi 11-12-13-14-15-16
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar