karar verebilen acıyı yener

goethe'nin açık, sade ve derin olan aforizması.
acıların; iradeyi yönlendirmekle aşılabileceğini zamanın etkisini beklemeden, onunla ortaya çıkan devinimi beklemeden en az zararla çıkılmasını sağlayan reçetesi.
devamını gör...
acıyı yenmek yanlış bir tabir. acı yenmeye çalışan zihin onu bastırmaya çalışır, bilinçaltına iter. bu, ilerde büyük travmalara neden olur.

acıyı kabul etmek en doğrusudur. bunun için de insanın ilahi güce inanması gerekir.
devamını gör...
aslında karar vermek de yanlış bir durum. acıyı yaşayanla, yaşamak istemeyen kişinin vereceği karar gibi anlaşılıyor. ancak doyurucu değil. ayrıca öyle hayatlar vardır ki, karar verse de * bir şeyler değişmez. * kişi bu durumda kendine yüklenir, yanlış dilediğiyle suçlar kendini... ancak anlaşılması gereken bazen her şeyin olması gerektiği gibi olma zorunluluğudur. *
devamını gör...
ikili ilişkiler için mantıklı bir cümle olabilir.iki tarafta ilişkinin gidişatından mutlu değildir ama edindikleri alışkanlıklardan dolayı da ikisi de ilişkiye son verme kararını bir türlü alamaz.ilişkinin bitmesiyle hayatında meydana gelcek değişikliklerden çekinir.bu drumda ilişikiye son verme kararını alabilen ve bunu karşı tarafa açıklayabilen cesaretli taraf ikisini de o acıdan kurtarmış olur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar