karbon ayak izi

küresel ısınmanın başŸlıca sorumlusu olarak gösterilen, sera etkisine yol açan gazların oluşŸumuna neden olan ve fosil yakıtların kullanımıyla atmosfere yayılan karbondioksit salımının bireyin ve şŸirketlerin doğŸrudan veya kullandığŸı ürünlerin üretimi açısından enerji kullanımıyla dünyaya bıraktıkları zarar anlamına gelmektedir. yani kısaca birim karbondioksit cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiğŸi zararın ölçüsüdür. birincil ayak izi evsel enerji tüketimi ve ulaşŸım (sözgelimi araba ve uçak) dahil olmak üzere fosil yakıtlarının yanmasından ortaya çıkan doğŸrudan co2 emisyonlarının ölçüsüdür. ikincil ayak izi kullandığŸımız ürünlerin tüm yaşŸam döngüsünden bu ürünlerin imalatı ve en sonunda bozulmalarıyla ilgili olan dolaylı co2 emisyonlarının ölçüsüdür. aynı isimde hazırlanan sitede, kişŸi ya da kurumların karbonayakizlerini hesaplamak için bir sistem ve bunu azaltıp küresel ısınmaya karşŸı önlem almak için ipuçları bulunmaktadır.
http://www.karbonayakizi.com
devamını gör...
karbon ayak izi sitesinin benzeri bir hesaplamayı tema da kendi sitesinde yapmakta ve çevreye karşı duyarlı olan vatandaşlara, girdikleri bilgilere göre saldıkları karbon miktarını hesaplayarak buna karşılık ne kadar ağaç dikmeleri gerektiğini söylemektedir.
http://www.tema.org.tr/Karb...
devamını gör...
karbon ayak izinizi azaltmak için ipuçları
1. tatiller
uçakla gitmeyin.
2. elektrik
yenilenebilir enerji kullanın.
3. doğal gaz
ısınma için güneş enerjisi kullanının; bu yolla doğal gaz faturanızı yılda yüzde 70 oranında azaltabilirsiniz.
4. seyahat
mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanın. yerel otobüs hizmetlerinizi öğrenin ve kullanın.
5. araba
paylaşma yolculuk ayak izinizi azaltmak için işe giderken arabanızı paylaşabilirsiniz.

ikincil ayak izinizi azaltmak için ipuçları
birşeyler satın aldığınız zaman, bu ürünlerin nerelerde üretildiğini ve üretimde hangi maddelerin kullanıldığını göz önüne alın. imalat ya da nakliyesinde yüksek emisyona sahip olan ürünlerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. sözgelimi:

1. åžişe suyu
çoğu avrupa ve kuzey amerika ülkesinde musluk suyunu kullanma konusunda herhangi bir sakınma olmamasına rağmen insanlar şişe suyu alma konusunda ısrar etmektedir. eğer şişe üzerinde volkanik kaynaklardan geldiği konusunda bir ibare varsa uzak bir yerden ithal edildiğinden emin olabilirsiniz. suyun nakliyesinin karbon ayak izini hayal edin. bir de buna şişeleme ve/veya geridönüşümden kaynaklanan emisyonları ekleyin.
2. uzak mesafelerden gelen yiyecek ve içecekler
süpermarkete gittiğiniz zaman satın aldığınız yiyeceklerin hangi ülkeden geldiğini anlamak için etiketine bakınız. ingilterede sonbaharda yeni zelanda elması almaya gerek yoktur, ama insanlar buna pek dikkat etmezler. dünyanın öteki ucundan gelen bir şişe şarabı satın alırken iki kez düşünün; çok daha fazla, ama çok daha az yol katetmiş yerel şarap bulabilirsiniz. yapacağınız en iyi şey kendi meyve ve sebzelerinizi kendi bahçenizde yetiştirmek olacaktır. bir elma ağacı diktiğinizde hem bir sürü mevyeye sahip olursunuz hem de bu ağaç atmosferdeki karbon miktarının azaltılmasına katkıda bulunur.
3. et tüketimi
et tüketmini, özellikle kırmızı et tüketimini azaltın.
4. uzak ülkelerden gelen elbiseler
satın almadan önce elbiselerin etiketlerini kontrol edin. eğer 1000 milden daha uzak bir ülkeden gelmişse başka elbise aramaya devam edin.
5. fazla ambalajlanmış ürünler
gereksiz ambalaja sahip ürün ve hizmetlerden uzak durun. daha fazla söze gerek var mı?
http://www.karbonayakizi.com
devamını gör...
karbon ayak izi birim karbondioksit cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsüdür.
karbon ayak izi iki ana parçadan oluşur: doğrudan/birincil ayak izi ve dolaylı/ikincil ayak izi.
birincil ayak izi evsel enerji tüketimi ve ulaşım (sözgelimi araba ve uçak) dahil olmak üzere fosil yakıtlarının yanmasından ortaya çıkan doğrudan co2 emisyonlarının ölçüsüdür.
ikincil ayak izi kullandığımız ürünlerin tüm yaşam döngüsünden bu ürünlerin imalatı ve en sonunda bozulmalarıyla ilgili olan dolaylı co2 emisyonlarının ölçüsüdür.

karbon ayak izinizi azaltmak için
uçakla gitmeyi tercih etmeyin,
yenilenebilir enerji kullanın.
isınma için güneş enerjisi kullanımın; bu yolla doğal gaz faturanızı yılda yüzde 70 oranında azaltabilirsiniz.
mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanın. yerel otobüs hizmetlerinizi öğrenin ve kullanın.
paylaşma: yolculuk ayak izinizi azaltmak için işe giderken arabanızı paylaşabilirsiniz.

ikincil ayak izinizi azaltmak için ipuçları
bir şeyler satın aldığınız zaman, bu ürünlerin nerelerde üretildiğini ve üretimde hangi maddelerin kullanıldığını göz önüne alın. imalat ya da nakliyesinde yüksek emisyona sahip olan ürünlerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. sözgelimi:
şişe suyu
et tüketmini, özellikle kırmızı et tüketimini azaltın.
uzak ülkelerden gelen elbiseler,
fazla ambalajlanmış ürünler,
uzak mesafelerden gelen yiyecek ve içeceklerden almamaya çalışın.


devamını gör...
insan faaliyetlerinin doğada meydana getirdiği karbondioksit miktarına denir. örneğin; ulaşım, ısınma, enerji tüketimi veya satın aldığı her türlü ürün neticesinde atmosfere yayılan karbondioksit miktarıdır. ne kadar karbon salınımı yaptığımızı ne kadar yıllık fosil yakıt kullandığımız ile ölçmek hesaplanır yıllık olarak. çünkü en fazla karbon salınımı böyle ortaya çıkıyor. karbon ayak izini azaltmak için; enerji verimliliğini arttırmak, ağaç dikmek, geri dönüşüme katkı sağlamak, yenilenebilir enerji kaynağı kullanmak, ulaşımda toplu taşımayı tercih etmek gibi önlemler alınabilir.
devamını gör...
doğrudan ayak izi ve dolaylı ayak izi olmak üzere iki ana parçadan oluşan, karbondioksit birim ölçülü, 'ey insanoğlu, şu doğaya ne kadar zarar veriyorsun bir bakalım hele' sorusunun cevabıdır.
devamını gör...
üretilen sera gazı miktarı hesaplanarak kişinin çevreye verdiği zararı gösteren izdir. azaltmak adına onlarca yol mevcut. ancak içlerinde en etkili yöntem az çocuk yapmak. 1 çocuk az yaparak, ömrünüz boyunca otomobil kullanmayarak sağlayacağınız yararın 25 katı yarar sağlayabiliyorsunuz.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar