kardeş katli

osmanlı zamanında dinen uygun görülen, fetvası falan alınan, merkezi otoriteyi güçlendirmek adına (!) padişŸahların yaptığŸı eylemdir.
devamını gör...
dinen uygun gören kimse, yanlış görmüştür.yanlış yapabilir insanlar. ama yanlışa doğru demek tehlikelidir.
devamını gör...
ilk kardeş katli kabil'in habil'i öldürmesiyle başlamıştır.
ilk cinayet; sonraki işlenen tüm cinayetlerden de sorgusu olacak olan kabil'dir.
devamını gör...
kaynağını dinden çok töreden alan bir uygulama. osmanlı'da töre de hukuk için çok önemli bir kaynaktı ve islam hukukundakinden çok daha üst derecede bir yeri vardı. zamanının siyasi ihtiyacı gereği hanedan kardeş katlini şeyhülislam fetvalarına 'dayandırtarak' saltanat kavgalarının önüne büyük ölçüde geçmiştir.

devamını gör...
devleti aliye'nin manen sonunun gelmesinde katkısı olduğunu düşündüğüm acayib hal. bir misal olarak 1inci ahmet'in kaldırdığı bu hadiseyi oğlu genç osman yeniden hortlatmış, ve kendi sonuda boğdurduğu kardeşinden farklı olmamıştı. bir diğer misal cennetmekan abdülhamid han bu uygulamayı kökünden kazımıştır ve devlet 33 sene ayakta kalabilmiştir. hüküm Allah'ındır.
devamını gör...
etik ve ahlaksal acidan bakildiginda mantiksiz, devletin bekasi icin gerekli gordugum bir eylem. osmanli gibi ulkelerde tum otorite eger tek bir elde toplaniyorsa bu otorite tek bir kisinin elinde kalmalidir. ve kan bagiyla gectigi icin her aile bireyi tahtta hak iddia edebiliyordu, buyuk bir siyasi karmasikliga meydan vermemek amaciyla yapilmasi zorunluydu o yuzden kardes katlinin. hem ne zamandan beri osmanli bireylerin olumunu onemsiyor ki, yada daha da genellestirelim hangi devlet birey bazinda onemser ki? her devlet devamliligini saglamak icin insanlar oldurur ya da oldurtur.
devamını gör...
"devletin bekası adına senin kardeşini öldürseler buna izin verirmiydin" sorusuna cevap vermekten aciz olanların, sözkonusu padişahların kardeşi olunca devletin bekası adına savundukları katliam
devamını gör...
fetret devrinde yaşananlar tekrar edilmesin diye alınan bir önlemdir. ama böyle olması masumane olduğunu göstermez elbette.
devamını gör...
uygulanmadığı takdirde yapılacak savaşta zaten öldürülecek olan padişah kardeşlerinin öldürülmesi için yapılan düzenleme
devamını gör...
söz konusu devletin ve islamiyetin geleceği ise gerisi teferruattır deyişini hatırlatan olay...
devamını gör...
osmanlı devletinin adalet anlayışı işte! büyüdükçe insan yeni yeni anlıyor bazı gerçekleri. bu zamana kadar herşey bize papağan gibi ezberlettirilmiş, osmanlı devleti mükemmel bir devlet, hak ve adalette bir numara, islamiyeti en iyi yaşayan devlet olarak tanımlanmıştı. yaşım ilerledi, tarih kitaplarını en ince ayrıntılarına kadar okumaya başladım ve işin o kadarda toz pembe olmadığını bir nebze olsun anladım. bir düşünün! bir insan öz kardeşlerini nasıl katledebilir. hani islamiyeti dört dörtlük yaşayan osmanlı padişahları. bumuydu bize söylenen mükemmel adalet, mükemmel islamiyet anlayışı? ya bi gidin Allahınızı severseniz...
devamını gör...
ilber ortaylı hocanın sözleriyle özetlemek gerekirse imparatorluk sahibi bir hanedandan bahsediyoruz bu başlık altında. dolayısıyla o zamanın şartlarını gözönüne almadan bazı konular üzerinde çok fikir sahibi olmamak gerek bence. gene de pek çok hatalı uygulaması olmuştur, en başta kanuninin hürrem sultanın tahrikine kapılarak oğlu mustafayı öldürtmesi ve önlenemez çöküşü başlatması gelmektedir.
devamını gör...
oturduğumuz yerde vatan kurtaran bir milletiz biz. kahvehane köşelerinde devlet yıkan insanlarız biz.

bize ne kadar kolay gelir halbuki olamaz büyük hata! işte osmanlı nın adaleti...

behey dürzü bu gün babanın adının george değil de ahmet se bunun tek sebebi o müthiş osmalı sistemidir. bize ne kadar kolay geliyor kardeş katli hakkında atıp tutmak, biraz mantıklı düşünün be insancıklar, bilende bilmeyen de bağarıyor... bir susun! ya bilmiyorsanız bari araştırın öğrenin. burada bahsi geçen kişi kardeş ulan kardeş!!! yüce sultan ı günümüz sözde liderleri gibi burnun ucunu bile göremeyenlerden sanmayın! bu vatanın bekası için kardeşinin ölümüne razı. ki ileride iç karışıklık çıkartıp daha fazla kan dökülmesin diye kendi canına kıymaya razı. devlet sistemi kendi kardeşine kıymaya razı ki fitne çıkmasın daha fazla kan dökülmesin...
devamını gör...
taht kavgalarıyla ülkenin karışmasını önlemek için verilmiş fetvadır.
devamını gör...
fatih sultan mehmet zamanında yasalaştığı ileri sürülen kardeş katli meselesi tamamen oryantalist tarihçilerin uydurma iddialarıdır. imdi şöyle bir durum vardır ki. kardeş katli mevzusu fatih'in kanunnamelerinden birinde geçtiği iddia edilmektedir. fakat o kanunname nüshası o tarihten iki yüz yıl sonra yazılmış bir kopya kanunnamedir. işin ilginç tarafı ise şudur ki, kardeş katli maddesi kanunnamenin çok alakasız bir yerinde geçer. saray yaşamanı ilgilendiren bir yerde geçen bu maddenin önünde ahçıların nasıl giyineceği maddesi, sonrasında ise padişahın ve vezirlerin nasıl selamlanacağı maddesi geçer. yani bir alim olan fatih bu kadar alakasız bir yerde böyle bir kanun yazmazdı. başka bir mevzuda bu belirtilirdir. ikinci bir meselede iddia edilen iki yüz sene sonra ki kanunnameden daha önce yazılmış bir nüsha bulunmuştur ve o nüshada kardeş katliyle ilgili bir madde yoktur. isteyenler akagündüz'ün bu konuyla ilgili araştırmalarından faydalanabilirler.
devamını gör...
bir türk imparatorunun yaptığı eylem..kardes dediysem, üvey falan değil.. öz be öz kardeşini öldürmek. ne icin? taht icin, devlet icin, devlet bekası icin.. nasıl olabilir? bir insan bu kadar duygusuz nasıl olabilir? nasıl bazı şeyler gözü bu derece karartabilir?
devamını gör...
osmanlı'da törenin kimi zaman şeriattan daha üstün tutulabildiğine dair verilebilecek ilk örneklerden biridir. atilla'nın bleda'ya yaptığını fatih de kendi kardeşlerine yapmaktan çekinmemiştir. fetret devri'nde yaşanan parçalanmanın da bunda büyük etkisi vardır.

osmanlı'nın bir şeriat devleti olduğunu zannedenlere hatırlatılması gerekir bu gibi vakaların.
devamını gör...
taht için değil de haremdeki avratlar için deseydin bence çok sansasyonel olurdu. o zaman da insanlar duygulu olurdu hem.
devamını gör...
fatih böyle bir zihniyete sahip olmadığı için cihan imparatoru olmuş,21 yaşında istanbul'u fethetmiştir...
osmanlı zamanında bu zihniyet var olsaydı,bu ülke bugünlere biraz zor gelirdi....
devamını gör...
vanderlevend'in bana yaptığı şey. sözlük moderatörlüğü için kıydı bana.

yoksa ciddi ciddi mi yazıyorduk yahu.
devamını gör...
fetret devrindeki gibi, daha binlerce kardeşin birbirini öldürmesine engel olmak içindir. taht için değil, iç savaş denen belanın önüne geçmek içindir.
devamını gör...
doğru olmayan bir eylemdir, osmanlı'nın tarihinde bir karalekedir fakat çocuk altına pisledi diye çoçuğu komple atmak olmaz sadece bez atılır ve çocuk temiz kalır. osmanlı hanedanı bu konuda hata yapmıştır. zindanlarda bir sürü şehzade sıra ne zaman bana gelecek diye delirmiştir. åžüphesiz cihan devleti olmanın böyle sancıları olacaktır fakat kardeş katli tasvip edilecek bir olay değildir.
devamını gör...
genç bakış'ta gençlik ateşi başına vurmuş bir öğrenci arkadaşımız kendinden emin vaziyette ve cevapla da görelim bakışlarıyla bu meseleyi sormuştu numan kurtulmuş'a... soru bitmeden araya atlamak kaydıyla "devletin bekası" diye haykıran gençler de olmuştu. ama numan kurtulmuş gayet sakin şekilde "ne demek kardeşi katletmek islam'da savaş sırasında düşmanı öldürmenin bile kaideleri vardır"* diyerek beni benden almıştı.
devamını gör...
durum şundan ibaret oluyor kabaca;mevzuat tahttan ziyade devlet bekası için "caizdir" olgusuna giriyor.fatih sultan osmanlı devletinin islamın koruyucu(daha sonra halifelik ile lideri olunca) osmanlı islamı devlet rolünde olmuştur doğal olarak osmanlıya yapılacak herhangi bir saldırı islamiyete yapılacak saldırı olarak kabul edilmiştir,kardeş katli fatih'in devletin bekasını riske atmaya pekde niyetli olmadığının göstergesidir,en basit mantıkla açıklaması budur ayrıca;
(bkz: fatih kanunnamesi)
devamını gör...
yahu insan türk tarihini bari biraz okur...

göktürkler, hunlar, uygurlar, karahanlılar ve bir çok türk devleti neden yıkılmıştır ? kardeşler arası taht kavgaları...osmanlı neden devlet kademelerine türk ailelerden isimleri getirmemiş devşirmeleri tercih etmiştir hiç düşünüldü mü ? devlet kademelerinde iltimas, adam kayırmacılık, soy sop üstünlüğü iddia etmesinler diye.

osmanlı türk tarihini çok iyi bilen liderler tarafından yönetildi. bunların en önemlisi de zamanın en büyük dahisi olan 2. mehmet yani nam-ı diğer fatih sultan mehmet'tir.

şeyh edebali'nin insanı yaşat ki devlet yaşasın sözünü halkı için kullanmış ama devletin bekası için kardeşinin gözünün yaşına bile bakmamıştır.

bir roma'lı komutanın ismini rumuz yapmış birinden osmanlı sevdası beklemek boş bir beklenti. ama anlaşılan roma tarihi dahi bilinmiyor.
devamını gör...
her ne kosul altında olursa olsun yanlıs bir durumdur. güzel bazı gercekleri kabul etmeyin ama dogru bir sey oldugunu hala nasıl savunabiliyorsunuz? osmanlı devlet bir cok alanda basarılı olmustur lakin bu konu icimde kanayan bi yaradır. bir cok acıdan bakmama ragmen hicbir mantık goremiyorum. dunyayı verseler, abimi , ablamı, kardesimi öldürmem,öldüremem, o'nun ölmesini sağlayacak emri veremem. kimse veremez, sende veremezsin, neden hala doğruyu bile bile yanlısı savunuyorsun..
devamını gör...
kardeşlerin , taht için padişahı öldürmesinden iyidir. zaten buna karşı yapılan bir eylemdir.
devamını gör...
ne için olursa olsun günahtır;allah'ın verdiği canı almaktır ,verilen fetvaların ne kadar baskıdan uzak olduğuda tartışılmalıdır.
devamını gör...
eğer kardeş öldürülmese idi.. o kardeş peşine 2 komutan 50 bin de asker alıp daha büyük ölümlerin sebebi olabilirdi.bugün bakınca kabul edilemez görünsede devrin hükmü o idi..
devamını gör...
din için adam yakan,kör bıçakla kafa kesen adamları düşününce çok da garipsemediğim hadise.
devamını gör...
altınları, cariyeleri, dünya namına herşeyi kardeşten çok sevmektir. aç gözlüdür. insan desen denmez, hayvan desen denmez. garip bir yaratıktır.
devamını gör...
sadece kanuni döneminden örnek vermek istiyorum;
46 yıllık kanuni hükümdarlığı döneminde 3 kıtada at koşturan osmanlıların topraklarında sadece 1 tane cinayet var...
osmanlıyı hala kardeş katlinden dolayı kötüleyen varsa yeniden düşünsün
devamını gör...
devletin bekası için uygulanmıştır.devlet milletten daha kıymetli olmuştur hep. hz. hüseyin de devletin bekası için şehit edildi.asit kuyularına atılanlarda bu devletin bekası için öldürüldü.kafa aynı kafa.
devamını gör...
fatih sultan mehmet zamanında kanunlaşmıştır. islami açıdan caiz değildir. padişahın taht korkusuyla yasalaşmıştır.

3.mehmet içlerinde 2 aylık bebeklerin olduğu 19 tane şehzadeyi bir gecede boğdurmuştur. sultanahmet camisinin hemen yanında türbede 19 tane sandukayı yüreği yetebilenler ziyaret edebilir.
devamını gör...
taht, mevkii, iktidar hırsının insanın gözünün nasıl kararttığının göstergesidir. tabii bazı kişiler bu gerçek yerine 'devletin bekası' ayağına yatar. yakışır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar