kargo paketlerinden salgın bulaşma ihtimali

türkiye'de koronavirüs salgınının etkisiyle online sipariş sayısında büyük artış yaşanıyor. dışarı çıkmamak için ihtiyaçlarını internetten sipariş insanların endişe duyduğu konulardan biri de, "kargo paketlerinden salgın bulaşır mı?" sorusu oldu. uzmanlar, gelen paketlerin birkaç saat dışarıda bırakıldıktan sonra içeriye alınması yönünde tavsiyede bulunuyor.

bilim kurulu üyesi prof. dr. ateş kara, "nesnelerin üzerindeki bu tür virüsler en ideal şartlarda bile 1 saat sonra yarı yarıya düşünüyor. yaklaşık 2.5 saat sonra bulaşabilecek virüs miktarı kalmıyor. evden aldığımız şeyleri kapının arkasına bekletirsek, sorun yaşamayız" ifadelerini kullandı.

prof. dr. mesut yılmaz ise şu ifadelere yer verdi:

"koronavirüs zarflı virüslerden bir tanesi yani dış ortama son derece dayanıksız, kolay ve hızla ölen bir virüs. paketlerden bulaşması söz konusu değildir"

okan üniversitesi enfeksiyon hastalıkları uzmanı prof. dr. nail özgüneş, "2009 yılındaki domuz gribi örneğinde bunları yaşadık. bu tür virüsler nesneler üzerinde kısa sürede olsa yaşayabilir. salgın insandan insanla temas ettiği her yerde bulaştırma riskine sahip ama bu düşük ihtimaldir." dedi.

ve yine tabii ki el yıkama..
devamını gör...
böyle bir ihtimal yoktur.
virüs poşet üzerinde 3-4 saatten fazla yaşayamıyor. kargocular kargoları 5 günden önce teslim etmedikleri virüs açlıktan ölür o zamana dek.
buradan virüslere sesleniyorum; kargoculara güvenip yola çıkmayın, yolda kalırsınız.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar