karı

soğuk esprilerin ilham kaynağıdır.

- eheha ben karı çok seviyoruumm.
+ heheheaahah karıı karııı hehgaea bende karıları çok seviyorum ehehhaha.
devamını gör...
kocanın eşi.
koca kelimesiyle birlikte kullanıldığında ve öne getirildiğinde* sorun teşkil etmeyen ancak yalnız bırakıldığında baş ağrıtacak sorunlara gebe kelime.
hatun kişiye karşı kullanıldığında okun yaydan çıkmasına ve feminizme yelken açılmasına yol açabilir..
devamını gör...
cübbeli bir amcanın bir takım bayanları bir takım yerden aldıkları yetkilerle ilan ettikleri şey.

"belediyenin bana verdiği yetkiye dayanarak sizi karı - koca ilan ediyorum."
devamını gör...
argoda kadın demektir.
evlenirken nikah memuru "sizi karı-koca ilan ediyorum" dediğinde neden bir Allahın kulu da çıkıp "aa çok kaba" deyip itiraz etmez anlamıyorum.
devamını gör...
koca sahibi olan kadına denir. ya kocası tarafındam "karım" şekliyle kullanılır ya da kendisi tarafından "karısıyım" şeklinde kullanılır.

nikahsız yaşam kültürü ve/veya dayatılan nikahsız yaşam kültüründe ise "partner"in türkçedeki karşılığı "eş", "eşim" kelimesi kullanılır. yoksa elin batılısı bile karım anlamındaki frau * veya wife kelimesini kullanır.
devamını gör...
tersten "ırak" diye okunan, bazı kesime normal bazı kesime ise sonuna "cığım" eki bile konsa kabalıktan çıkamayan "koca" kelimesinin müennesidir.
devamını gör...
evli çiftlerden kadın olana verilen addır. erkek olana da koca denir. normal bir erkek kişisine koca denmediği gibi kadına da karı denmez. bu çiftlere özel bir durumdur.
yani erkeğe koca demek eğer normalse, kadınlara da karı demek o kadar normaldir. böyle bir durum yoksa ayrımcılığın yapıldığı açıktır. ve kadınların bu durma tepki göstermeleri kadar da normal bir şey yoktur. yani buna kızanlara ne derseniz deyin haklılar.
devamını gör...


--- alıntı ---

Eşim olma, karım ol! Bakma daha ilkel durduğuna sen, ruhu vardır kelimelerin. “Karı-koca” “eşâ€ten daha çok şey anlatır. Hatta belki bize unutulmuş bir şeyi söyler.
Sahi, biliyor musun? Neden erkeğe “koca”, kadına da “onun karı” demiş eskiler?
Eşim değil, karım ol! Kedilerin eşi olur, terliklerin de… İnsanın eşi olmaz. Bir ömür eşlik ediyor diye mi sevgiliye eş denir? Eşlik etmek yeter mi? Fazlasını beklemez mi insan yârinden? Kelimeleri yitirmeseydik anlardık belki, evlenecek erkeğe eskilerin neden ”koca” dediklerini. Çünkü “koca” bilge demektir, yüce demektir. Koca demek, dağ demektir. Ve ne kadar yüce olursa olsun, üstünde kar olmayan dağ eksiktir. Dağların yücesine kar yağar diye kadına da “kocanın karı” demişler. Bakma şimdi evlenenlerin “karı-koca” ilan edildiğine. “Koca ve onun karı” olmalıdır aslında. Yani yüce bir dağ olmalı adam. Kar gibi pak ve masum olmalı kadın. Örtmeli ve bir ömür, süsü olmalı dağın. Çünkü üşür tepesinde kar olmayan dağ, ne kadar yüce olursa olsun, yarım görünür…
Eşim olma, karım ol! Bana benzemeye çalışma sakın. Bana benden lazım değil bir tane daha. Ama unutma ki sensiz yarımım. Her zaman söylemem, ama sen anla.
Eşim olma, karım ol! Beni tamamla…

Halil Çalışkan


--- alıntı ---

devamını gör...
18.
kadınların nefret ettiği kelimelerden birisi. kadın anlamına gelir. koca kelimesinin yanında kullanıldığında bir sorun çıkarmaz fakat bir kadına tek başına bu kelimeyle hitap edildiğinde neyse.
en iyisi bir gazete alıp üçüncü sayfa haberlerini okuyun. ayrıntıya girmek istemiyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar