sufi geleneğinde olmaz.

"ilahi ente maksudi ve rızake matlubi" " Allah'ım maksadım sensin ve talebim senin rızandır".

gerçi kaç kişi kaldı böyle dua eden. "yalnız sen" diyen kaç duaya amin demişliğimiz var? yönünü hakk'a dönmüş kula yalnız bu dua bile yeter. "ama şunu da isterim , bunu da isterim" diye mızmızlanan çocuk gibi dualarımız var maalesef. hepsini geçtim adam para istiyor duasında . Allah ıslah etsin.
devamını gör...
gayet olağandır. mesela ben çilekli dondurma ister gibi dua ediyorum. Allahım bana yok yerlerden kaderle kolayla deyip bir kasa çilek istiyorum ki evde dondurma yapabileyim.
dua konusu farklıdır tıpkı ibadet gibi. birisi kalkıp namaz kılar ibadet eder. bir başkası allaaaaahhh diyerek bir tepeden atlar ve belki bu da bir ibadet türüdür. insanların niyetlerini bilemeyiz.
dua konusu da böyledir. bakara 186 da şöyle bir kesit mevcut, benden isteyenin, dua ettiğinde duasını kabul ederim.
duanın bir sınırı yoktur. yeter ki isteyin ve istemek için de uygun bir kul olun.
devamını gör...
bir de Allah'a sormak lazım, o ne düşünür ki bu durumda? demek istediğim bir konu başlığı.

dua edenin ruhu dalgalıdır, aklına geldikçe niyazda bulunur, bilemeyiz. bir insanın en özel yakarışına model biçmek de neyin nesi?
böyle dua edilirse Allah sıkılır mı bizden ki; bu durumda yaratıcı dediğiniz kudrete insanî bir vasıf yüklüyorsunuz?!
devamını gör...
--- alıntı ---

hz. enes (radıyallâhu anh) anlatıyor: "resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "sizden herkes, ihtiyaçlarının tamamını rabbinden istesin, hatta kopan ayakkabı bağına varıncaya kadar istesin." [tirmizî, daavât 149, (3607, 3608).]

--- alıntı ---
devamını gör...
kuran da ve hadislerde nasıl dua edebiliriz örnekleri mevcuttur . yine de insanların islamın emrine mugayir işler haricinde Allaha samimiyetle nasıl dua edeceği insiyatifine bırakılabilir .

belli çizgileri olmakla birlikte duaya set çekilemez sufilerin tercihi de herkesi bağlamaz . bu kadar katı olmaya gerek yok herkes neye ihtiyaç duyuyorsa onu isteyebilir günümüz ''sufilerinin '' malum paraya ihtiyacı olmayabilir her yerden yağıyor onlara , gariban zor durumdadır rızk istiyordur istemesin mi ?

hz. enes r.a rivayetle "resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "sizden herkes, ihtiyaclarinin tamamini rabbinden istesin, hatta kopan ayakkabi bağina varıncaya kadar istesin." *
devamını gör...
"cömertlerin en cömerti, merhametlilerin en merhametlisi" olan yaradanımdan istemek bir kul olarak en doğal hakkım. böyle bir şeye yönelmiş olmam dünyada yaşayan aciz bir yaratık olduğumu gösterir. acizim ve rabbime muhtaç olduğum için hadiste de dediği gibi kopan ayakkabı bağına kadar rabbimden dilerim. rabbimden dilemiş olmam elimi kolumu bağlayıp dileğimin önüme gelmesi değil, rabbimin bu yolda ilerlerken yolumu kolaylaştırması içindir. Allah (c c.) yalnızca kendisinden istenmesini bekler; kişi acziyetini en çok isterken gösterir, hatta evrendeki hiçliğini hisseder.

ayrıca;

"işimin her çeşidinde (allah’a dua ederim hatta bineğimin yürüyüşünü rahatlaştırması, kolaylaştırması için bile dua ederim. sonunda bu yaptığım duanın bana sevinç verdiğini görürüm.
hadis-i şerif")
devamını gör...
en guzeli maddi hic bi sey icin dua etmemek. ama bunu yapan ne hakla elestiriliyor anlayamadim. hayirdir Allah mulkunu size mi devretti noluyoruz demezler mi ? istersem unicorn atim olsun diye de dua edebilirim hayir nedir mevzu ?
devamını gör...
sakıncası olmayan dua. yeterki içinde ahiret de olsun.

--- alıntı ---

kim âhiret kazancını isterse, onun kazancını artırırız. kim de dünya kazancını isterse, ona da istediğinden veririz, fakat onun ahirette hiçbir payı yoktur. şûra 20

--- alıntı ---
devamını gör...
Allah c.c. ayetinde biz insanları ve cinleri ancak bize kul olsunlar diye yarattık buyuruyor. bir insan Allah'tan kulluğunu kolaylaştıracak, geliştirecek şeylerden başka bir şey isteyemez, caiz değil. nefsi için hele hele. nefsin için istediğin her şey mekir olur. vallahu hayrul makirin! Allah'tan korkmak lazım.

hz muhammed s.a.v, hz ebu bekir ve hz ömer bir gün açlıktan karınlarına taş bağladıkları bir dönem bir miktar hurma buluyorlar. hz ömer artık dayanamayıp yemek için hamle yapıyor. Allah rasulü bundan hesaba çekileceksin ömer buyuruyor. hz ömer bundan da mı ya rasulallah diye ağlamaya başlıyor.

evet. elimize aldığımız, dilimize aldığımız, gözümüzü diktiğimiz, gönlümüzü meşgul ettiğimiz her şeyden hesaba çekileceğiz. Allah'tan gayri meşgul olduğumuz her şeyden. bunu bilelim buna göre dua edelim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar