karl marx

#siyaset  #özgürler 

çoğunlukla içi boş şeyler yazan, öne sürdüğü tüm iktisadi teoriler çürütülmüş, sosyolojik tespitleri tutmamış bir eski bilimadamıdır. ilmine saygımız olmakla birlikte, öne sürdüğü şeylerin tamamının yanlışlanmasına rağmen halen daha savunucuları olduğunu görmek düşündürücü.

özellike ekşi'de pek severler bu insanı. her ne kadar okuyup anlayamasalarda...
devamını gör...
tam adı karl heinrich marx olan sosyalist-antisistemik. yazmaya çalışsa da bitirmesi kısmet olmayan ünlü eseri dahilinde, onca anlaşılamaz kuramlar dahilinde gel gitli bir yaşam sürmüş; proleterya, kapitalizm, materyalizm konularına fazlaca dalmış; bir Engels-Hegel karması olmuş, sonunda marksizmi literatüre sokabilmiş adamdır.
devamını gör...
batıda devrim beklerken odasından ne hikmetse bir türlü dışarı çıkmadığından mütevellit devrimin(!) doğuda olacağından habersiz kişi. kapitalizmin kendi sonunu getirecek enstrümanları üreteceğini iddia etmiş ne yazık ki aradan bilmem şu kadar yıl geçmesine rağmen kapitalizm hala ayaktadır. komünist manifesto'nun yazarıdır aynı zamanda . åžunu da demiştir: åžimdiye kadar ki bütün toplumların tarihi, sınıf savaşımlarının tairihidir.
devamını gör...
karl marx'in ne dedigini bile bilmeyen kisilere yorum yapma sansi taniyan kisi.. simdi kardesim, benim ekonomik gorusum acik ve secik olarak m. friedman veya friedrich august von hayek gorusleri ile uyumludur. yani ben sonuna kadar liberalim ve piyasa ekonomisine inanirim. yani marksist filan hic degilim ve marksist dusunceden hic haz etmem. ancak, sacmalamamak da lazim. 1989 berlin duvarinin cokusu ile coken sistem marksizm degildi, o leninizm di. soyle dusunun, bugun ıran vaya suudi arabistan rejimi cokse, bu seriat'in yanlis bir yonetim bicimi ve islami ekonominin yanlis bir ekonomi bicimi oldugu anlamina gelir mi? hic korkmayin gelmez, bu humeynin dusuncesinin ve/veya kral abdullahin islami ekonomiyi yanlis anladigini gosterir. bu yuzden marksizm bitti filan gibi cahilce laflari soylemeyelim. marksizm hayattadir ha hala mucadele ediyorum bu tip ekonomistlerle ama yigidi oldurup hakkinida vermek lazim. lutfen bagnaz olmayalim. unutmayalim ki, dunyada hangi ideoloji veya dine inanirsak inanalim,. kendimzi gelistirmez isek bagnaz olalim. usenmeyelim das kapitali okuyalim ve sonuna kadar elestirelim.
devamını gör...
yürekten sevdiğim,

sana gene yazıyorum çünkü yalnızım ve çünkü kafamın içinde seninle konuşurken senin bunu bilmiyor, ya da bana karşılık veremiyor olmana katlanamıyorum.

kısa süreli ayrılıklar iyi oluyor, çünkü hep bir arada olununca her şey hiç ayırt edilemeyecek kadar birbirine benzemeye başlıyor. yan yana durduklarında kuleler bile cüceleşirken, alelade ve ufak tefek şeyler yakından bakınca kocamanlaşır. küçük tedirginlikler onlara yol açan nesneler göz önünden kaldırıldığında yok olabilir. yan yanalık dolayısıyla sıradanlaşan tutkularsa mesafenin büyüsüyle yeniden büyüyüp doğal boyutlarına dönerler. aşkım da öyle. zamanın aşkımı tıpkı güneş ve yağmurun bitkileri büyüttüğü gibi büyütmüş olduğunu anlamam için senin bir an, sırf rüyada bile olsa, benden koparılman yetiyor. senden ayrılır ayrılmaz sana olan aşkım bütün gerçekliğiyle kendini gösteriyor: o, ruhumun bütün enerjisiyle yüreğimin bütün kişiliğini bir araya getiren bir dev. böylece yeniden insan olduğumu hissediyorum çünkü içim tutkuyla doluyor. araştırma ve çağdaş eğitimin bizi kucağına attığı belirsizlikler ve bütün nesnel ve öznel izlenimlerimizde kusur bulmaya iten kuşkuculuk bizi küçük, zayıf ve mızmız kılıyor. ama aşk -feurbachvari insana aşk değil, metabolizmaya aşk değil, proletaryaya aşk değil- sevdiğine aşk, yani sana aşk, insanı yeniden insanlaştırıyor...

dünyada çok dişi var, kimileri de çok güzel. ama ben, her bir hattı, hatta her bir kırışığı bana hayatımın en büyük ve en tatlı anılarını hatırlatan bir yüzü bir daha nerede bulabilirim? senin tatlı çehrende sonu gelmez acılarımı, yeri doldurulmaz kayıplarımı bile okuyabilir ve senin tatlı yüzünü öptüğümde acıyı öperim.

hoşça kal canım. seni ve çocukları binlerce kere öperim.
senin, karl
manchester, 21 haziran, 1865
devamını gör...
"dini sikinti, ayni zamanda gerçek sikintinin ifadesidir; ayrica gerçek sikintiya karsi bir protestodur. din ezilmis yaratigin iç çekisidir, kalpsiz bir dünyanin kalbi, ruhsuz kosullarin ruhudur. din halklarin afyonudur." sözünü söylemiş insandır. büyük düşünür ve dünyanın kurtuluşuna işaret eden felsefecilerdendir.
devamını gör...
kardeşler, marx abi bir duruşu sergilemiştir sadece, yakın olalım olmayalım fikrini ifade etmiş adam. başkaları da etsin, doğruyu bulalım. hiç yazmamaktan iyidir bence. yaşasın fikir özgürlüğü!
devamını gör...
hizmetçisinden gayrı meşru çocuğu olduğu pek bilinmeyen üstad. engels ile mektuplaşmalarında bu olaydan da bahsedilir. yine aynı mektuplaşmalardan engels'in de mancahster'da tekstil fabrikası olduğu öğrenilebilir. ah siz modernizm filozofları az değilsiniz, sizi gidi aristokratlar sizi.
devamını gör...
yazdıkları ve düşünceleri sanayi devrimi sırasında manchester tekstil fabrikalarındaki ortam bilinmeden değerlendirilmemesi gereken üstad. siz de 18 saatlik mesaileri, eskiden bir soylunun evi olan binalarda her odada ortalama 10-15 kişinin bulunduğu barınma şartlarını ve bunlara ek olarak sıfır iş güvenliğini görseydiniz siz de "dünya işçileri birleşin, zincirlerinizden başka kaybedecek birşeyiniz yok" derdiniz. bu arada bir marxist, sanırım tilly idi, bu cümleye "zincirlerinden başka kaybedecek birşeyi olmayanlar devrim filan yapamaz" diye ayar vermiştir. hülasa olağan dışı zamanın olağan dışı düşünürüdür, önemli olan yazdıklarını bu açıdan değerlendirebilmektedir ki kanımca postmarxistler ve özellikle euromarxistler bu işi iyi becermişlerdir.
devamını gör...
din toplumların afyonudur sözü yüzünden eleştirilen düşünür. insaf nefse kıyastır... elinimizi vicdanımıza koyup düşünelim; senin sol yanağına tokat atana sağ yanağını çevir diyen, sezar'ın hakkı (roma'nın aldığı haraçlar, insafsız vergiler) sezar'a diyen, insanları her türlü zulme karşı boyun eğmeye davet eden, bizans imaparatoru tarafından iznik konseyinde egemenlerin çıkarlarına göre düzenlenmiş, özünü yitirmiş hristiyanlığa siz afyon dışında başka bir şey diyebilir misiniz....?

ayrıca 2 çocuğu açlıktan ölmüş, buna rağmen davasından vaz geçmemiş kararlı bir adamdır. maalesef herhangi bir inancı olmamasına rağmen yahudi kökenli olması sürekli ön plana çıkartılıp müslümanların kendisine tepki vermesi istenir...ve bu en çok dünyanın iliğini kurutan kapitalistlerin işine gelir...

bir yahudinin cenazesi önünde ayağa kalkıp selam veren bir peygamberin ümmetinden biri olarak; ben marx'ın insanlığın iyiliği için çalışmış, kafa yormuş, çok ağır bedeller ödemiş, saygıyı hakeden çok zeki bir insan olduğuna inanıyorum. kendisinden nefret eden insanlar bile tarihi yorumlama şekline büyük saygı duyarlar. inançsız olması Allah ile onun arasında olan bir konudur. o başka.

ezen, sömüren, dünya'nın kaynaklarını kendi menfaatleri uğruna yok eden kapitalistlerle mücadelesi bu insanı benim gözümde saygın kılar... sözlükte ki son entry'im olsa bile...
devamını gör...
din toplumun afyonudur diye alıntılanan cümlesinin aslı edebi açıdan da çok hoşuma gider;

"religion is the sigh of opressed creature, the hearth of a heartless world, and the soul of soulless conditions. it is the opium of people".

"din bastırılmış yaratılmışın iç çekişidir, kalpsiz dünyanın kalbi, ruhsuz koşulların ruhudur. o insanların afyonudur"

metnin başka yerinde benim yorumlamamı yanlışlayacak birşey demiş midir bilmiyorum ama (tabiki kapital'i okumadım. althusser, gramsci dururken kapitali okumak ne haddime*) ben bu cümlelerden çok güzel manalar çıkarıyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar