karnak tapınağı

1. (Tematik)
el-karnak (arapça: الكرنك, antik mısır dilinde: ipet sut), mısır'daki küçük bir köyün ismidir. luksor'un 2,5 km kuzeyinde bulunan köyü hem bilim hem de turizm açısından önemli kılan en büyük özelliği tapınak kompleksidir. her ne kadar genelde karnak ismiyle köy değil de tapınak kastedilse de, gerçekte tapınak köyü içinde barındırmaktadır.

karnak aslında bitmemiş bir tapınaktı. her firavun kendinden önceki firavunun yaptığı eklemelerden çok fazlasını yaparak büyük ve görkemli bir tapınak halini almıştır ve her firavun kendinden birşeyler katmak istemiş ve böylece karnak'ın yapımı 2000 yıldan fazla sürmüş. karnak tapınağı ayrıca hem mısır tarihi hem de mitolojisi hakkında önemli bilgiler vermektedir. ayrıca karnak tapınağı'nda birçok firavunun izine rastlamak mümkündür. hem de karnak'ta arkeologlar birçok kazı yaparak bu kazılarda önemli bulgular elde etmişlerdir.

karmak'ın süsleme sanatı kabartmadan çok kazımadır.hipostil salonunda yaklaşık 134 sütun vardır. karnak'ta 8000 adak taşı,450 heykel ve 10'a yakın sfenks bulunmuştur.

dünyadaki en büyük antik dini mekân olan karnak tapınak kompleksi büyük bir açık hava müzesidir ve büyük ihtimalle, gize pramitleri'nin ardından mısır'daki en çok ziyaret edilen antik mekândır.

vikipedi.


devamını gör...
2. (Tematik)
mısır'daki küçük bir köyün ismidir. luksor'un 2,5 km kuzeyinde bulunan köyü hem bilim hem de turizm açısından önemli kılan en büyük özelliği tapınak kompleksidir. her ne kadar genelde karnak ismiyle köy değil de tapınak kastedilse de, gerçekte tapınak köyü içinde barındırmaktadır.*
devamını gör...
yapımı 2000 bin yıl sürmüş yaklaşık da 4000 yıllık tapınak. bütün dini yapıların anası olarak görülüyor. tapınağın bulunduğu alan çok geniş gezmesi çok zor ve her parça tarih buram buram. bir de her detayı anlatmak isteyen rehberiniz varsa yandınız. hem zor anlıyorum adamı hem de 38 derece sıcak baygınlık geçirecektim bu tapınakta.devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar