karpuz seçmek

ilk olarak karpuz sol kola itina ile yerleştirilir. daha sonra sağ el ile vurulur. kulağa hoş gelen bir ses geliyor ise bu karpuz tam yemeliktir.
devamını gör...
karpuz seçmeden önce, karpuzu seçecek adamı seçiyorum şu an iki de iki yaptım. karpuz tezgahına gelip karpuz seçen tiplere bakarak bu anlıyor galiba diyip bir amca seçiyorum. sonra;
+amcaaaaaaaaaaaaaaaaa, sen karpuz seçmekten anlıyorsun galiba, bını kırpız seçir misin?
- çok anlamıyorum ama seçelim bakalım.
+ yalnız amca küçük olsun kalıyor sonra yiyecek kimse yok, küçüklerde seçiver
-takada tukadar aduket folyuket buyrun.
+tişikkirler sipirmin.

bu şekilde ikide iki yaptım. ikiside çok iyi çıktı, yalnız bazı amcalar mütemadiyen karpuzlara vurup duruyor orda, bende bu amcalar yetkili bir abiye benziyor diyerek sesleniyorum.
+amca karpuz seçmekten anlıyor musun ?
- yok bende anlamıyorum öyle bakıyordum
+ yavvvv amca karpuzlar tokat manyağı ooldu madem ankamıyorsun niye saatlerce karpuz tokatlıyorsun.

sonuç:
devamını gör...
çok basit bir iştir. hele benim alışveriş yaptığım bir karpuzcudaysanız tek yapmanız gereken benim almaktan vazgeçtiğim ilk karpuzu almakla en iyi karpuzu seçmiş olursunuz. ben bir karpuzu elime alıp bıraktığımda muhtemelen karpuzun içindeki yenecek kısım bir rahatlama yaşıyor ve lezzetleniyor.
devamını gör...
çok basittir.
- karpuz görünümüne göre hafif olacak. yani 5kg görüntüye karşın 4kg gibi gelecek elinize.
- sap kısmı yarı kurumuş olacak
- büyük karpuz her zaman iyi çıkar aklınızda bulunsun.
öyle tokat atarak şiddet uygulamaya gerek yok.
devamını gör...
annemin çok iyi ve gayet de seri olduğu eylem. ele alır iki tıktıklar olmadı diğeri. ama bu işlem çabucak biter. babam da tipine bakarak seçer. evde hep bi ben seçtim karpuzu nasıl ama havası vardır birbirlerine attıkları. *
devamını gör...
sürekli aynı karpuzcudan karpuz alıyorsanız, yapacağınız şey çok basit. bana iyi bir karpuz ver diyorsunuz, o da müşteri kaybetmemek için iyi bir karpuz seçip veriyor. ikinci bir yolu daha var; piyasa fiyatının yüzde 30-50 üzerinde bir fiyata satılan tüm karpuzlar iyidir.
devamını gör...
perküsyon yöntemi ile içinden gelen ses dinlenerek tokatlamadan hangi karpuz iyi rahatlıkla anlaşılır, ancak bunu anlamak için göğüs stajını almak gerekir.
devamını gör...
amcası karpuzcu olan biri olarak:
1. sapının ince olması
2. sapının olduğu yerin cukur olması
3. desenlerinin belirgin ve acık renk olması
4. vurunca sesin sibemolden gelmesi
şartlarını sağlaması gerekmektedir.
devamını gör...
bugüne kadar hiç kelek karpuz seçmeyen biri olarak ailede karpuz almaya hep ben giderim. "sen iyi karpuz seçiyon" deyip karpuz aldırıyorlar. ama gerçekten hiç anlamıyorum. sırf adet yerini bulsun diye karpuzu alırım bir iki vurur sonra başka bir karpuzu denerim. böyle birkaç karpuzu denedikten sonra aralarından birini seçerim. nedense anlamadığım bir şekilde hep iyi çıkıyor. aslında tek yaptığım "bak bu iyidir" diye hissettiğim karpuzu almak. hislerime çok güveniyorum ve beni hiç yanıltmadı şu ana kadar.
devamını gör...
bu yaz öğrendiğim kabiliyet. sadece gözümle seçiyorum, karpuzu elime alıp hop doğru kasaya. evde bir kesiyoruz mükemmel. hayatta övünebileceğim nadir şeylerden birisi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar