kars gravyeri

1800’lü yılların sonunda isviçre’li gravyer üreticilerinin kars’a gelip bölge gravyer üretimine uygun olduğundan yerel halka gravyer yapımını öğretmesi ve kars’ta mandıralar açması vesilesiyle ortaya çıkmıştır. çember şeklinde çelik kalıplar içinde cendereye dökülen peynir tanecikleri uzun işlemler ve uzun bekleyiş sonrasında gravyer tekerlerine dönüşür. kars gravyerinin ortalama dört yıl raf ömrü vardır. içindeki bakteriler ve protein parçalayan enzimler karaciğerin yapacağı işi bir başına yapar; bu yüzden gravyer doğrudan bağırsakta probiyotik ve protein olarak sindirilir.

devamını gör...
yenmesi gayet zor bir peynir evet cunku kilosu 130 lira. alamıyoruz ki yiyelim. herneyse bir peynir gurmesi olarak daha kars gravyerini denememis olmak benim için utanç verici her ne kadar mamam oğlum israf yapma etme dese de bi tekerlek geitrtcem internetten.
devamını gör...
bi kaç gün evvel ilk defa deneme imkanı bulduğum peynir. uç tadların insanı olarak lezzeti tam benlik, görsel olarak da çoğoş. şarap ile tavsiye edilse de imkanlar dahilinde fişne suyu ile gömdüm, fena da olmadı. *
devamını gör...
şarap ile tüketilmek istenirse en ideal seçim öküzgözü olur. ha ama o yoksa boğazkere de olur, zaten onun da içinde öküzgözü var.

biz de boş adam değiliz eskiden hızlıydık, ama şimdi uslandık.
devamını gör...
millet neler yiyor kardaş. biz mahalle bakkalından beyaz peynir yerken adamlar kars ın kaşarı ile isviçre gravyerini birleştirmiş onu yiyor.
devamını gör...
geçenlerde kars a memleketine ziyarate giden bir çalışan, abi bir isteğin var mı sorusundan sonra neden şu gravyeri bir denemiyorum dedim 1 kg sipariş verdim. iki çeşit gravyer var biri karışık sütten ikincisi çok daha değerli olan düz inek sütünden.
ikincisinden bana getirdi.. görüntüsü kusursuz dokusu mükemmel tadı ise neden dünyanın en iyi peynirlerinden biri olduğunu bariz gösteren tarifsiz bir zenginliğe sahip. ağzınıza attığınızda farklı ortada farklı sonda farklı.
dünyanın peynir memleketi hollandadaki neredeyse bütün peynirleri denedim ve yalan yok korkunç iyidiler lakin bizim kars gravyeri çok farklı bir seviyede.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar