kars

bir zamanların sol'un kalesiydi kars.

1990'larda nüfusu 700.000'lerdeydi. toprak alanı açısından da oldukça büyüktü. sonradan çok oyunlar oynandı kars üzerinde. sırf siyasi çıkarlar için. oyların bölünmesi için. darbe yıllarında kalesine sovyetler birliği bayrağı çekildiği söylentileri oldukça çoktur. hatta o zamanlar imam hatipliler ile solcu öğrenciler arasında çokca kavgalar, çatışmalar olmuş. tüm bunlar ilahiyatcı bir profesörden duydum. ardahanlıdır kendisi. neyse, çok sıkıntılar yaşanmıştır bu şehirde.

üçe böldüler. ardahan, kars, ığdır diye.

şehir merkezine dönelim: genel olarak sünni, şii, şafi yoğunluğu hatta hıristiyanlar bile vardır. ne alaka diyeceksiniz? efendim, 2.dünya savaşında doğu cephesi için doğu avrupa'dan (doğu almanya,estonya özellikle) bir takım insanlar buraya yerleştirilmiştir sovyetler tarafından. sonradan bazıları gitmiş, geride kalanlarsa kars'ta soylarını devam ettirmişlerdir. türkçe ad soyad alırlar ama hıristiyanlardır.

siyasi açıdan günümüze dönecek olursak, kars'ta akp, chp, sp, mhp ve dtp oy potansiyeli kafa kafayadır. çünkü ırklar, ideolojik düşünceler, itikadlar çeşitlidir kars'ta. pek çok solcu çıkarmıştır kars. bir sürümü için: (bkz: nihat behram)

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar