karsambaç

#özgürler 

bir nevi yayla lezzetidir. ben çocukken yaylanın sokak aralarında karcı amcalar dolaşırdı. "kar geldi kaaaaaaar, karsambaçlık kaaaaaaar." diye enteresan bir musikiyle bağırır; eşeklerinin sırtına attıkları heybenin iki gözünü kim bilir hangi kuytu, güneş görmez yerlerden topladıkları karlarla doldurur; bunları sıkıcı sarıp sarmalarlardı hemen erimesin diye. bu sesi duyan anneler çocuklarını, leğençe tabir edilen tepsimsi malzemelerle kar almaya gönderirlerdi sokağa. rahmetlik dedem çok severdi mesela. mutlaka koştururdu bizi karcıyı duyunca. coşardık artık biz. karsambaç yenecek be abi. buz gibi... o kar tepsinin içine güzelce yayılır, isteğe göre üzerine pekmez, muhtelif şerbet ya da sadece şeker ekilerek yenir. dedeyle beraber çocuklaşmaktır o benim hafızamda. sakalını titrete titrete gülen, karsambaçın lezzetini diğer yetişkinler gibi değil, tıpkı sen gibi çıkaran bir yaşlı "şeker emmi"... oydu çocukluğumun karsambaçlarını tatlandıran. şimdi bir parça eksik elbet.

o değil de, olsa da yesek şöyle kütür kütür, dişlerimiz acıya acıya...
devamını gör...
torosların kültürüdür daha çok karsambaç. ve de akla ilk gelen hali pekmezledir, tarafımca yenmemiş olması büyük bir eksiklik olarak görülmekle beraber, ilk fırsatta tatmak için de pusuda beklenmektedir.
devamını gör...
nasreddin hoca elinde pekmez kabı karlı bir kış günü ticaret için pazara giderken yol kenarındaki karlardan bir avuç almış ve üzerine pekmez döküp yemeye başlamış. onu gören etraftaki ahali:
- hocam ne yapıyorsun??
- helva yiyorum..
- nasıl helva bu hocam?
- ismi karsambaçtır..
- daha önce hic duymadık bunu..
- evet haklısınız ben de şimdi icad ettim..
- peki tadı nasıl?
- doğrusu, ben pek beğenmedim!
- hönk!
devamını gör...
nasreddin hoca elinde pekmez kabı karlı bir kış günü ticaret için pazara giderken yol kenarındaki karlardan bir avuç almış ve üzerine pekmez döküp yemeye başlamış. onu gören ahaliden biri:

-hocam ne yapıyorsun??
+ helva yiyorum..
- nasıl helva bu hocam?
+ ismi karsambaçtır..
- daha önce hic duymadık bunu..
+ evet haklısınız ben de şimdi icad ettim..
- peki tadı nasıl?
+ doğrusu, pek beğenmedim!

devamını gör...
''yeme de yanında yat'' denilesi yerli tatlılarımızdandır.

kışın yenilir, çünkü en önemli malzemesi kardır. karla pekmezin ya da balın ya da reçelin karıştırılmasıyla elde edilen mütevazi ve hoş bir tatlımızdır.
devamını gör...
akdeniz bölgesinde, yaz mevsimlerinde ek gelir kaynağı sağlar. fazlasıyla basit bir mekanda satışını yaparak günlük cirosunun 2000 tl'ye kadar yükseldiği iddia edilen karsambaçcılar var.
devamını gör...
karsambaç, rendelenmiş buz veya temiz karın üzerine tatlı bir şurup ekilerek hazırlanan bir tatlıdır. güney illerinde rastlanan bir tatlıdır. yayla kültürü olan bölgelerde rastlanır. şehirde bahar, yüksek yaylalarda ise hala sert iklimin sürdüğü zamanlarda yenildiğinde ilginç bir zıtlık ortaya çıkar.
devamını gör...
pekmez ile yapılanı ayrı bir güzeldir. adana taraflarında toroslardan kamyonlarla tonlarca kar getirilip satılır. millet kilolarca kar alıp karsanbacını da yapar yer bici bicisini de. her haliyle leziz ve serinleten bir tatlı çeşididir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar