karşı cinsle tokalaşmayan insan

insan diyebilir miyiz bilmiyorum fakat primat olduğu konusunda uzlaşabiliriz. ömrü hayatımda bir kaç defa başıma gelmişliği vardır. insan onuru taşıyan herkes gibi kendimi yerin dibinde hisettim. düşünsenize insanlığın binlerce yıldır birbirlerinin dostu olduklarına dair geliştirilen masum bir ritüel karşısında uzattığınız elin karşılığını bulamıyoruz. yani biz düşman mıyız? şayet bu masum ritüelden o kişinin bana erotik duygular besleyeceğine dair bir endişesi varsa doktora gitsin. benim ona karşı bir el sıkışmasından günah şeyler düşüneceğim hissi varsa yine doktora gitsin.

bu davranışın iyi bir dindar davranışı olduğu kanaatinde de değilim. islam her şeyden önce sosyal bir dindir. son yıllardaki her şeyi abartıp, biçimsel hale getiren, özden alabildiğine koparan maymun davranışıdır.
devamını gör...
müslümandır. mensubu olduğu dinin emrettiği şeyi yapıyordur. meselenin nedenini, niçinini kavramış; bunu da yaşamına aksettirmiştir. helal olsun; aynen devam.

sorun şu ki, tokalaşma mefhumunu saygı-sevgi gösteriminde olmazsa olmaz kılan nedir? bunu tabulaştırmış insanların kendini artık aşması gerekiyor. 21.yüzyıla geldik, halen daha insanın insana saygısı yok.

hem bildiğiniz üzere, bazı toplumlar selamlaşmak için burunlarını tokalaştırıyorlar. hadi o zaman bunu da yadırgayalım, aa cog ayıp bak karşındaki kırıyorsun. *

islam’a saldırmayın bırakın, biraz ne bileyim budizm’dir, satanizm’dir, vs. uğraşsanıza...
devamını gör...
konu kendilerine gelince her yaptıkları şey için "özgürlük" diye yırtınan kişilerin, başkalarının değerleri söz konusu olunca "yobazlık, gericilik, primatlık" diye nitelendirdiği insandır. sonra bir de hoşgörü bekliyorlar. yemişim hoşgörüyü. sen benim zararsız görüşüme saygı göstermiyorsan, ben neden göstereyim?
devamını gör...
bunu yobazlık olarak görenlere kendi anlayacakları dilden anlatalım ; görgü kurallarına göre kadın el uzatmadan erkek uzatmamalı dolayısıyla zaten el sıkışma isteği olan uzatır siz de mukabele edersiniz uzatılmıyorsa istenmediğini anlamanız lazım bu kadar medeniyetten uzak olup da kendini çağdaş zannetmek abesle iştigal.

birkaç defa başıma geldi teşekkürler diyerek reddettim bunda alınacak kırılacak bir durum yok elime değmeni istemiyorum bu hakka sahibim onun dışında iletişim kurabiliriz gerekirse yardımcı olabilirim adres tarif edebilirim bunları ayırt edebilmelisiniz artık .
devamını gör...
ulu orta her önüne gelene el uzatan "primatlar" yüzünden kendilerini kötü hissederler genellikle. öyle hissetmesinler, mümkünse bu densizliği yapan kişilerin kafasına bir adet adab-ı muaşeret kitabı fırlatsınlar. orada büyük puntolarla yazıyor çünkü hanımlar el uzatmadan erkekler el uzatmaz diye. ya tam medeni olun ya hiç olmayın rica ediciim.

edit: başlığın şu an silinmiş olan ilk tanımında karşı cinsle tokalaşmayan kişilere "primat" şeklinde hakaret ediliyordu. işbu entry'deki primat kelimesi o tanıma nazire olsun diye kullanılmıştır.
devamını gör...
tercihtir. kimse kimsenin terli, pis elini sıkmak zorunda değil sonuçta. hem, insanlarla diyalog kurarken belirli bir mesafede kalıp "özel alanı" ihlal etmemek dünyanın bildiği bir medeniyet ibaresi iken ille de fiziksel temas diye tutturanları anlamak zor.
devamını gör...
aslında çok da büyütülecek bi mevzu değil, olayı başkasına zararı olmayan kişisel hak ve özgürlükler çerçevesinde değerlendirmek ve sonuna kadar bu insanları desteklemek lazım. istemiyorsa tokalaşmayacak, istiyorsa çarşaf giyecek... bunların bana hiçbir zararı yok. tıpkı benim ramazanda sokakta yiyip içmeme karışmamalarını istemem gibi bir durum. ya herkes birbirine saygı duyacak ya da sürekli kaosa razı olacak.
devamını gör...
karşı cinsle tokalaşmayan insan yoktur, inancı gereği mahremi olmayanla fiziksel bir temas kurmayan insan vardır. sana göre tokalaşmak sosyalleşmenin gereği olabilir, başkasına göre sarılmak, diğer bir başkasına göre öpüşmek. sen tokalaşmayana takarsın, öbürü sarılmayana, beriki öpüşmeyene.. bunun bir sınırı yok.. insanları kendi kalıplarınızın içine sokmaya çalışmak ilk başta onların dünya görüşüne, inancına saygısızlıktır. nasıl ki biri çıkıp kendi dünya görüşündeki insanlarla olan münasebetinde "kadına* niye elini uzatıyorsun" deyip sana engel olmuyor ya da sana laf etmiyorsa sen de başkasına karışmayacaksın, ona saygı duyacaksın.

islam sosyal bir dindir evet ama tokalaşmak sosyalleşmenin bir gereği değildir. biriyle fiziksel temas kurmadan da pekala sosyalleşilir,
mensuplarının bakışlarını bile haramdan sakınmalarını emreden bir dinin böyle fiziksel temaslara müsaade etmediğini anlamak için einstein olmaya gerek yok. ha sen işine geleni alıp işine gelmeyende yan çizeceksen; o zaman senin dinin sana, benim dinim bana der geçeriz.
devamını gör...
bir sürü sebebi olabilir: dini hassasiyet, mezhepsel duyarlılık “şafii”, terleme durumu, egzama tarzı hastalık, dokunmadan da iletişim kurabilme yetisi vs vs. kişiselleştirmemek lazım. saygıyı kendimize düstur edinmeliyiz her koşulda.
devamını gör...
çok ters bir ortamda deneyimlediğim tatsızlık. açıkçası çok öfkelenmiştim ama sonra laik bir hukuk devletinde bu insanların elimi tutmamaya haklarının olduğu gerçeğini anlamış ve atam’a yaptığı her şey için teşekkür edip hüngür hüngür ağlamıştım.
devamını gör...
- merhaba... elim havada kaldı ama.
+ pardon. tipinize bakınca belli olmuyor da. hangi cinssiniz. ona göre tokalaşacam da.*
- pardon siz nasıl bi cinssiniz peki.*
+ müslümanım ben kardeşim. böyle bir hissiyatım var. kafamda sürekli erotik sahneler dolaşmıyorki size dokununca bi taraflarım kıpraşsın. bu bir inanç. domuz eti de yemiyorum mesela. azıcık saygı bekliyorum. anladıın?*
- lgbt'liyim ben. şimdi napıcan hadi bakalım.*
+ dua edecem sana. ne yapacam.
devamını gör...
bayramda ziyarete gittiğim aile dostları var, üç dört tane de ablalar var. onlarla bayramlaşma dolayısıyla tokalaşıp öpüşüyoruz , onun haricinde karşı cinse el uzatmam ama karşı cinsten bir kişi bana el uzatmış ise de tokalaşarım. uzatılan eli havada bırakmak da yakışık almaz. bu da sürekli olan bir durum değil. bu kadarcık tokalaşma ile de cenneti kaçırmazsınız.
devamını gör...
altına çokça yazılan başlık. hacı ne uzatmışsınız ya kız elini uzatırsa uzat uzatmazsa uzatma. ne meraklısınız dokunarak tokalaşmaya. nefret ederim kalabalıklar da,düğün ve bayramlarda sarılarak tokalaşanlardan. mesafeli olun ne yapacaksınız vıcık vıcık samimiyeti.
devamını gör...
tercih meselesi..
şahsen bir kadın olarak kendim el uzatmadıkça karşımdaki bir erkeğin bana elini uzatmasını hoş bulmuyorum..
dini boyutunu geçerek konuşuyorum eğer gerçekten hoş bir karşılama selamlama olacağını düşünürsem zaten bir şekilde gereğini yaparım.. o sebeple bu tarz konularda çok baskıcı ve yargılayacı olmamak gerek..
devamını gör...
müslüman bir kadın veya erkek namahremi (nikah düşen biri) olan kişi ile müsamaha yapamaz yani tokalaşmaz inandığı dine göre uygun değildir.hele hele kadın veya erkek genç ise temas halinde iç gıcıklanacak durumlarda ise ittifakla haramdır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar