karşılıksız çek

tahsilatı için ilgili bankaya gidildiğŸinde çeke ait hesapta nakit olmaması durumunun süreklilik arzetmesidir. iki günde bir bankaya gider onca sıra bekler ve bütün bunları hiçbir karşŸılık beklemeden yaparsınız.
devamını gör...
çek sahibinin hesabında yeterli para yok demektir ve bu sizin paranızı alamayacağınız anlamına gelir. kriz ortamında sık karşılaşılan bire durumdur.
hesapta yeterli para olmaması durumunda çekin yazılmasını isteyebilirsiniz.

(bkz: çek yazdırmak)
devamını gör...
"tacir"de * karşılıksız aşktan daha büyük yaralar açma kapasitesine sahip emtiadır.

kamuoyuna da yansıdığı gibi başbakanlığa sevk edilen yeni yasa tasarısı ile karşılıksız çekte hapis cezası kaldırılması planlanmakta. anlaşılan milletvekillerimizin birçoğu şirket batırıp, piyasayı çekle dolandırmış. yahut bizzat kendileri değilse de yakınları.
devamını gör...
--- alıntı ---

şirketlerin, çek veya senet kabul edeceği kişinin sicilini görmesine imkân sağlayacak anlaşma imzalandı.

şirketlerin, çek veya senet kabul edeceği kişinin sicilini görmesine imkân sağlayacak uygulamaya ilişkin protokol, tobb'un istanbul hizmet binası'nda, başbakan yardımcısı ali babacan, tobb başkanı m. rifat hisarcıklıoğlu ve kredi kayıt bürosu genel müdürü kasım akdeniz'in katıldığı törenle imzalandı.

--- alıntı ---
*
devamını gör...
--- alıntı ---

türkiye bankalar birliği (tbb) risk merkezi aralık ayı çek raporu verilerine göre, 2016'da karşılıksız işlemi yapılan 5 milyar tl tutarındaki 171 bin adet çek daha sonra ödendi.

rapora göre bankalara ibraz edilen çeklerin sayısı 2016'da önceki yıla göre yüzde 7 azalarak 21.2 milyon adete gerilerken, bu çeklerin parasal tutarı yüzde 5 artışla toplam 706 milyar tl'ye ulaştı.

--- alıntı ---

*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar