karz-ı hasen

1. (Tematik)
karşŸılığŸını Allah'tan bekleyerek ihtiyaç sahibine yardımda bulunmak.
devamını gör...
3. (Tematik)
güzel bir borç. dinin emirlerine uygun ödünç verme.

hiçbir maddi çıkar düşüncesi gözetmeksizin sırf Allah'ın rızasını kazanmak ve din kardeşinin sıkıntısını gidermek amacıyla karşılıksız borç verme.

***

kur'an'da birçok yerde geçmekte olan kavram.

allah'a, kat kat karşılığını artıracağı güzel bir ödünç takdiminde kim bulunur? Allah hem darlaştırır, hem bollaştırır; ona döneceksiniz.
(bakara suresi 245)

kim Allah'a güzel bir ödünç takdiminde bulunursa, Allah da onun karşılığını kat kat artırır.

(hadid suresi 11)
devamını gör...
4. (Tematik)
bir kimsenin nakit para, ölçülebilir, tartılabilir ve sayılabilir bir malı, benzerini (mislini) almak üzere bir sahsa vermesidir. söz edilen bu mallardaki ortak özellik misliyattan olmaları yani her zaman benzerlerinin bulunabilme hususiyetine sahip olmalarıdır.

hiçbir maddi çıkar düşüncesi gözetmeksizin sırf Allah'ın rızasını kazanmak ve din kardeşinin sıkıntısını gidermek amacıyla karşılıksız borç vermeye karzã® hasen denir. "hasen" sıfatıyla nitelenmesi amacındaki ruh yüceliğinden ileri gelmektedir.

devamını gör...
5. (Tematik)
karz-ı hasen edeceksin diyelim ama karz-ı hasenin mahiyetini bilmeden her önüne gelene vermeyesin ey üstad. herkese veririm diyorsan da karz-ı hasen olmaz o, belki hediye olur, karşılıksız burs(yardım) olur, neyse şartları inceleyelim:

1-) tarafların akıllı ve mümeyyiz olmaları(dikkaaat bulüğ şartı yok ama çocuk gelir senden karz-ı hasen istiyorum abicim ablacım derse, velisinin iznini alıp almadığına bakacaksın)

2-)bir şahsın diğerine bir menfaat ya da şart koşmadan borç vermesi gerekir. (diyelim marketindeki meyvelerden bir öğrenciye borç veriyosun, dersinden kalırsan bozuşuruz diye şart koşmaaa) * *

3-)çarşı ve pazarda misli bulunan mallardan verebilirsin ancak. (geri ödeme yapılırken malın aynısından almak zorundasın. artırılmış eksilitilmiş olmamalı)

4-)bütün borçlarda tecil caiz olduğu halde karz-ı hasen için bu geçerli değil. (borç veren kimse istediği an geri alabilir. borç verdiğinin bundan haberi olsun. )


ayrıntılı bilgi için bakınız el hadid suresi.
devamını gör...
7. (Tematik)
hayrettin karaman hoca bugünkü yazısında bu konuya değinmiş fedakar zenginlerin böyle bir kurum kurmasını,menfaat gözeltilmemesi ve gerektiği kadar ücretli personel çalıştırılması istemiş.o zaman ortalarda dolanıp faizsiz kredicilik yapıyoruz diyen bankalar ve bankaların çakması olan finans kurumları bugüne kadar ne yapıyordu sorarım size?


--- alıntı ---

bu kuruluşu müslüman, hamiyetli, fedâkâr zenginler kurmalı, kendilerinin hiçbir maddi menfaatleri olmamalı, gerektiği kadar ücretli personel kullanılmalıdır.

ümmetin bu parçası (bizler) tarihte çok güzel şeyler de yaptık; bu kuruluş o güzelliklere bir yensini ekleyecek ve belki diğer parçalara da örnek olacaktır!

--- alıntı ---


http://www.yazaroku.com/fgu...
devamını gör...
8. (Tematik)
"güzel ödünç (borç) verme" anlamına gelen ve kur'an'da, Allah'ın övdüğü bir uygulama.
devamını gör...
9. (Tematik)
ismet özel'in yeni şafak, milli gazete vb. yerlerde çıkmış yazılarının toplandığı kitaptır. şule yayınları ismet özel serisinin 'şairin devriye nöbeti - 9' olarak sıralamaya almıştır.
devamını gör...
10. (Tematik)
hadid 11. karşılığını sadece Allah(cc)'tan bekleyerek vermek, her babayiğidin harcı değildir. meydan, yalnızca vesile olduğu hayırları/iyilikleri cümle âleme/yedi düvele duyurabilmek için dört bir tarafa tellal yollayan hayırseverlerden(!)/iyilikseverlerden(!) geçilmiyor. bir elin verdiğini neredeyse bütün ellerin gördüğü bir asrı yaşasa da, inanana yakışan, ahdi bozmamaktır.
devamını gör...
12. (Tematik)
"güzel ödünç" diye türkçeleştirilmiş söz.
devamını gör...
13. (Tematik)
ödünç verme, çarşıda benzeri bulunan herşeyi, belirsiz bir zaman sonra, aynısı geri verilmek üzere verme.

bir adam cennet'e girince, cennet kapısının üstünde; "sadaka veren, on katını alır; karz-ı hasen veren de, verdiğinin on sekiz katını alır" yazısını görür. (hadis-i şerif-cami-us-sahih, müsned, mu'cem-ül-kebir)

karz-ı hasen verirken; şu gün ödeyeceksin şeklinde zaman tayin etmemeli (bildirmemelidir). çünkü zaman tayin ederse, malı, misli yani benzeri ile veresiye satmış olur ki, bu faizdir. (hamza efendi)

Allahü teala kendisine karz-ı hasenle borç verenleri bol bol mükafatlandıracağını ve onları cennetlere koyacağını bildirmiştir. (imam-ı şatıbi)

*
devamını gör...
14. (Tematik)
ödünç verme, çarşıda benzeri bulunan herşeyi, belirsiz bir zaman sonra, aynısı geri verilmek üzere verme.
devamını gör...
zamandır, başka ne vardır ki elinde olan... insan ömrünü Allah'a verir ise zarara uğramaz *

--- alıntı ---

"evet, bâkî-i hakikî'nin muhabbet, marifet rızası yolunda bir saniye bir senedir. eğer o'nun yolunda olmazsa bir sene bir saniyedir. belki o'nun yolunda bir saniye lâyemuttur, çok senelerdir. ve dünya cihetinde ehl-i gafletin yüz senesi bir saniye hükmüne geçer.

ey insanlar! fânî, kısa, faydasız ömrünüzü bakî, uzun, faydalı, meyvedar yapmak ister misiniz? madem istemek insaniyetin iktizasıdır. bâkî-i hakikî'nin yoluna sarfediniz! Allah için işleyiniz, Allah için görüşünüz, Allah için çalışınız. lillah, livechillah, lieclillah nzası dairesinde hareket ediniz. o vakit sizin ömrünüzün dakikaları seneler geçer.

ey insan! senin iktidarın kısa, bekan az, hayatın mahdut, ömrünün günleri mâdut ve herşeyin fânidir. öyleyse şu kısa, fânî ömrünü fânî şeylere sarfetme ki fânî olmasın. bakî şeylere sarfet ki, bakî kalsın!"

--- alıntı ---

said nursi
devamını gör...
kuran-kerim' de yedi yerde geçer, güzel bir borç anlamına gelir. maide 12 'de " eğer siz Allah'a güzel bir borç takdiminde bulunursanız, andolsun ki sizin günahlarınızı örterim ve sizi altlarından ırmaklar akan cennetlere sokarım" şeklinde bahsediliyor.

burada halis bir niyetle Allah'ın verdiğini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için vaat var. insanoğlu için vermek ne zor ki cennetlerle ödüllendiriliyor üstelik kendinin olmayanı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar