kaş

göz çukurlarımızın hemen üzerinde çizgi şŸeklinde bulunun kıllardır. kimi insanda ortada birleşŸirken, kimisinde de ayry ayrıdırlar. incesi kalını ve farklı renkleri vardır.
devamını gör...
antalya nın batı ucunda sahil şeridinde ki en son ilçesi. zamanında nufusu ilçe olmaya yetmeyen yerleşim yerinin karşısında yunanistan ın türkiye ye en yakın adası meis olduğundan kaş ilçe statüsünü kazanmıştır. kuş uçuşu bakıldığında karşısında ki meis adası göze benzediğinden ikörfeze nazır kurulu şehrin adı bu yüzden kaş olmuştur.
devamını gör...
arkeolojik buluntularla kanıtlanan habesos adı, antik kentin en eski adıdır. antik kent tarihte antiphellos ismi ile anılmıştır.
karia ve likya bölgeleri arasındaki bağlantıyı sağlayan yolların kesişme noktasında bulunan antiphellos, aynı zamanda bir ticaret limanıdır.
makedonya kralı büyük iskender'in, anadolu seferi sırasında, krallığın egemenliği altına girmiştir. iskender'in genç yaşta ölümünden sonra bölge, seleukoslar'la ptolemaioslar arasında el değiştirmiştir.
antik kent, roma dönemi'nde önem kazanmış ve bizans dönemi'nde piskoposluk merkezi olmuştur. bu dönemde arap akınlarına uğramış daha sonra anadolu selçuklu topraklarına katılarak andifli adını almıştır.anadolu selçuklu devleti'nin yıkılmasını takiben tekeoğulları beyliği yönetimi ele geçirmiş ve osmanlı devleti ilçeyi yıldırım beyazıt zamanında topraklarına katmıştır.
devamını gör...
15.
antalya'nın batısında yer alan dünyanın en güzel bilmemkaçıncı sahillerine ev sahipliği yapan ilçesi imiş.
yerli turist akını diğer ilçelere nispeten az. sanıyorum 5 yıldızlı herşey dahil oteller olmadığından (allah'tan topoğrafya müsait değil). alaman, ingiliz, hollandalı turist ağırlıkta. onların çoğu da daimi mukimler.
kaş genelde çok zengin turistlerin tercih ettiği bir yer değil. daha çok okur-yazar üniversite gençliği, çevreciler, arkeologlar, dalmayı seven p.çler falan.. doğal olarak butik oteller yaygın. fiyatlar normal.
devamını gör...
18.
kendisini yaparken göz çıkarmak şeklinde bir deyim var,

masumane işlemiş bazı hatalar vardır; hani birisine iyilik yapayım derken zararı dokunmak,
iltifat edeyim derken karşısındakini gülünç duruma sokmak, saygı göstereyim derken aşağılamak gibi..
işte tamamen iyi niyete bağlı bu tür hatalar için dilimizde “kaş yaparken göz çıkarmak ” denir.

hikayesi de şöyle ki;

resmi tatilin cuma günleri yapıldığı eski toplumumuz da düğünler de bu güne rast getirilir
perşembe akşamından da gelin hanım süslenirmiş.
kuaförlerin, güzellik salonlarının, moda evlerinin bulunmadığı o zamanlarda gelini süsleyen hanımlara meşşata,
kalemkâr veya yüz yazıcı, bu faaliyete de koltuk merasimi denilmiş.
yine böyle bir düğünde ,odada bayanlar oynarken kalemkar hanım gelinin kaşlarını düzeltmeye çalışırmış.
tam o esnada oynayanlardan birisi kalemkar ın koluna çarpıvermiş,elindeki alet gelinin gözüne batmış ve gelin kör olmuş.

o gün bugündür 'kaş yaparken göz çıkarmak '' dilimizden düşmemiş.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar