kaşar peyniri

kaşŸar peyniri koyun, inek veya keçi sütünden yapılan sarı renkli sert bir peynirdir. türkiye ve yunanistan'da yenir.

kaşŸar peyniri kahvaltılarda kendi başŸına yenebildiğŸi gibi sandviç içinde veya rendelenerek makarna veya pidelere lezzet vermek için kullanılır.

taze kaşŸar yapıldıktan kısa süre sonra tüketilir. eski kaşŸar ise yapıldıktan sonra altı ay buzhanede çuvalda bekletilirek eskitilir. bu sayede lezzet kazanan kaşŸar peyniri eğŸer saf koyun sütünden yapılmışŸsa 3 yıl saklanabilir.

devamını gör...
domates rendelendikten sonra az bir yağda sotelenir.sonra üzerine kaşar peyniri rendelenir.3 dk. sonra ocaktan alınır.tuzlamayı unutma sözlük.bandır ekmeği sahurda.tarif tarif.
devamını gör...
eğer rengi alışılandan fazla sarıysa tadını hiç beğenmedğimdir. hiç şaşmadı şimdiye kadar. yanlışlıkla aldıysanız tost falan yapın o kötü tadın gelmesini engelleyin derim.
devamını gör...
bir kilogramını elde etmek için yaklaşık 10-11 kilogram süt kullanmanız gereken, dünyalar güzeli nimet!

beyaz peyniri ise yaklaşık 6-7 kilo sütten alırsınız. dolayısıyla beyaz peynirin maliyeti ve satış fiyatı kaşar peynirinden her daim çok daha düşüktür.

az yağlısı çok kuru olur, çok yağlısı ise biraz bayar.

kebir, içim, aynes ve ekici kaşarlar bence diğerlerine göre bir adım öndedir!
devamını gör...
eski olanın tadı tarifsizdir..yine de yemeyeni, sevmeyeni anlarım ama eski kaşar yerine taze kaşar denilen o ne idüğü belirsiz herzeyi seveni asla..
devamını gör...
1 kg lık paketlerden 700 gramlığa ve son zamanlarda da 700 gramlık paketlerden yavaş yavaş 600 gramlık paketlere inmiş olandır.

paket fiyatı ise belli bir süre sabit kalıp daha sonra artmıştır.

örneğin;

bir zamanlar 1 kg lık kaşarın paketi 12 tl idi.
sonra baktılar fiyatlar artıyor. 700 gramlık paket çıkardılar sadece 9,95 tl'ye.
bir yıl geçti 700 gramlık paket oldu 11-12 tl.

şimdi baktılar 700 gramlık paketlerde de fiyatlar aldı başını gidiyor. fiyatı ellemeyip miktarı düşürdüler ve 600 gramlık paketler yavaş yavaş raflardaki yerini almaya başladı.

ekonomimiz çok iyi, yersen!
devamını gör...
17. (Tematik)
telemenin belirli düzeyde asitleştirilmesinin ardından tuzlu sıcak suda haşlanıp, yoğrulup kalıplarda şekil verildikten sonra, olgunlaştırılan veya taze olarak tüketilen bir peynir çeşidi.
devamını gör...
tost için kaşar lazımdı, aldım şok market mis marka ürününü. hazırladım her şeyi makine de hazır. ayrıca koruma termostatını devre dışı bırakmışım, ayar düğmesi ile kapatmasam kendi korumaya giremiyor işte zırt pırt. kaşarı kolluyorum akma falan var mı hesabı. yeminle ekmek kömür oldu kaşar bana mısın demedi. tavsiye etmiyorum yani. hemen sözlükdaşlarımı uyarayım tongaya düşmesinler diye çayımı yudumlarken bu kutsal bilgiyi paylaştım.
devamını gör...
ben bir şey fark ettim: çocuklar eski kaşar yemiyorlar. lastik gibi yeni kaşara ise bayılıyorlar. ulan eski kaşar yenmez mi? illa da tost mu yapacaksın sıpa? ekmeğinin arasına koyup çayla götürmekten hiç mi keyif almıyorsunuz?
devamını gör...
bu günlerde fiyatı iyice yükselmiş peynir çeşidi. zaten hiç sevemedim gitti. sevmediğim bir şeye de bir ton para vermek zor geliyor. evde çok sevenler var oysa. istemeye istemeye alıyorum. et fiyatına peynir mi olur yahu.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar