kaset devrimi

ayetullah ruhullah humeyni'nin yaklaşık 14 yıllık sürgün hayatı boyunca siyaset ve devlet yönetimiyle ilgili fikirlerini anlattığı çeşitli yazıları var.
“velâyet-i fakih teorisi”; 1979’da şah’ın devrilmesinin ardından kurulan “islâm cumhuriyeti ”nin meşruiyet zemini, ortaya atılan bu teoriyle sağlanabildi.

humeynî ayrıca paris'in 39 km batısında neauphle-le-chateau köyünde sürgün yaşadığı konutta şah'a karşı isyanı körükleyen vaaz kasetlerini kaydediyordu. iran’a kasetler yoluyla sokulan ve ülkenin bütün şehirlerinde dinlenen konuşmalarında şah’ın şahsını ve iktidarını hedef alıyordu.
devamını gör...
humeyni kasetleri ve telekonferans yöntemini fransa'dan önce "zorunlu" ikamete tabii tutulduğu ırak ve türkiye'de iken de kullanırdı.
devamını gör...
başarılı olmasının ardından, kronolojik olarak da dikkate alırsak <kuvvetle muhtemeldir ki> fetö'nün kurucusu ve lideri olan şahsa ilham olan bir yöntemle gerçekleştirilen devrimdir. islam hukuku, fıkıh, meal, itikad gibi alanlarda sözümona ''islami ders'' niteliği taşıyan ancak esasen siyasi ve sosyal mevzularda örgütlenmeyi güçlendirici alt mesajlar taşıyan vaazların ve sohbetlerin kaydedildiği kasetler bahsi geçen yapılanmanın tüm evlerine-yurtlarına-şirketlerine mensuplarca defaatle dinlenmek üzere ulaştırılıyordu. tabanda masum duyguları, tavanda menfaat hırslarını körükleyen bu yayılmacı propaganda gücünün ve artçı medya desteğinin kıymetini farkeden siyasiler-bürokratlar-patronlar kendileri için gerekli faydayı belirli talepleri yerine getirmek kaydıyla edindiler. devlet tümüyle ele geçirilse ve darbe girişimleri başarıya ulaşsa belki devrim böyle isimlendirilmeyecekti, öte yandan amaç da elbette din odaklı bir sistem kurmak olmayacaktı ama dini içeriklerle süslenmiş o kasetlerin oluşturduğu müthiş algı dalgası asla inkar edilemeyecekti.

(bkz: ne istediler de vermedik)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar