kasım süleymani

iran devrim muhafızları kudüs kuvvetleri komutanı. iran'ın kara kutusu.

korgeneral. birkaç yıl önce kasım süleymani'nin fotoğrafını bulmak bile imkansızdı. şimdi resimleri sosyal medyada dolanıyor. kasım süleyman'ın amirli'de bir irak askeri ile çekildiği söylenen fotoğrafı;

http://tinyurl.com/q5j3eu9

iran'ın çok güvendiği adamlardan biridir. ırak savaşında, pkk meselesinde ve sürekli sahada. iran pkk/kandil görüşmelerini ona emanet etmişti ve sorumlu oydu. iranlı siyasiler gibi askerler de oyunu çok iyi oynar. şu bilgilere bir bakalım:

"abd - iran işbirliği yeni değil

irak krizi, bugüne kadar düşman olan iran ve abd arasında bir işbirliği ihtimalini ortaya çıkardı.
garip görünse de, bu iki düşman ülke daha önce irak ve afganistan krizlerinde işbirliği yapmıştı. abd'nin 2001 afganistan işgalinde, taliban'a karşı işbirliği yapılmış, iran abd'ye askeri istihbarat hizmeti vermişti.

2007'deyse bağdat'ta washington ve tahran'dan temsilciler bir araya gelmişlerdi..."

sürekli sahada olmanın avantajları bunlar. istihbarat konusunda iran çok iyidir ki yeri geldiğinde abd dahi istihbarat desteği almaktan imtina etmiyor. iran kendi menfaatleri doğrultusunda elinden geleni ardına koymuyor, buna mezhep savaşı da dahil. görünür siyaset gerçeklerle örtüşmeyebilir. abd ve iran buna tipik bir örnektir.

"korgeneral kasım süleymani 1998 yılında ahmet vahidi’den sonra, devrim muhafızları kudüs kuvvetlerine (kudüs gücü) komutan olarak atandı. amerika, süleymani’yi irak’ın iç işlerine karışmakla ve irak'ta güven istikrarsızlığı yaratmakla suçlamıştı. ayrıca washington post gazetesi, süleymani’yi iran’ın dış siyasetine yön veren bir kişi olarak nitelemişti. öte yandan, kasım süleymani 24 ocak 2011 tarihinde, dini lider ali hamaney’in talimatıyla tümgenerallik rütbesinden korgeneralliğe terfi etti." *
devamını gör...
iran'ın gülü. ırak ve suriye arasında mekik dokuyor. buralar artık ondan sorulur oldu.

abd-iran aşkı gün geçtikçe derinleşiyor. suriye meselesinde üçlü mekanizma kurulmuş, bu mekanizmanın göbeğinde de hacı kasım. şifre ise ışid.

suriye triosunun başatı iran'ın abd ile beraber çalıştığına ilişkin şu haber pek şaşırtmıyor bizi:

tahran yönetimince yıllar boyu 'büyük şeytan' diye nitelenen abd..

..iran'ın akıncı birliği olarak bilinen kudüs ordusu'nun komutanı kasım süleymani ile çarşamba günü gerçekleşti. cıa ve pentagon yetkililerinin katıldığı 4 saatlik temasta abd'li yetkililer süleymani'ye 'hangi şii grubun ne kadar silahlandırıldığından haberdar olmak istiyoruz. aksi halde kimin elinde ne tür silah bulunduğunu bilmeden ışid'e karşı mücadelede başarılı olamayız' dedi.

süleymani ise muhataplarına '15 haziran'dan beri silah sevki sürüyor. şengal'e sevkiyat yapıldı. kamışlı'ya ise 9 top bataryası gönderildi. amirli, tüzünataç ve beşir'deki şii türkmenlere de silah ilettik. ırak türkmen cephesi yetkilisiyle temasım da sürüyor' şeklinde rapor verdi. toplantıda, iranlılar ile abd'liler arasında son dönemde 5. kez gerçekleştiği öğrenilen görüşmelerin devam etmesi kararı da alındı.

obama yönetimince bölgeye gönderilen ekibin son teması ise hayli şaşırtıcı. cuma günü bağdat'ta toplanan cıa, pentagon ve amerikan dışişleri ekibi, şam'dan çağırdıkları baas heyetiyle yine 'ışid'le mücadele' başlığı altında görüştü. amerikalılarla bağdat'ta 6 saat süren görüşme boyunca esed'in adamları, suriye'de ışid'e karşı yürütülen istihbari faaliyetleri aktardı. şam rejimi, toplantıda 'halep muhaliflerin barındığı üs haline geldi. ..."

ışid'in yüzü suyu hürmetine ne güneşler doğuyor. yıllarca büyük şeytan'ın gün geçtikçe büyük müttefike dönüşmesi hiç de anlaşılmaz değil. zaten 79 iran devriminden önce iran abd'nin en önemli müttefikiydi. fetret devrinin ardından tekrar eskü günlere dönmek istiyoruz. ama işler öyle olmayacak gibi. ne iran abd'ye ne de abd iran'a güveniyor şimdilik. şimdilik sanal bir düşman ile ortak mücadele kararı aldılar. belli ki asıl gaye farklı. peki nedir nihai fayda?
devamını gör...
tikrit'te karizması fena çizilmiştir.günlerdir neredeyse hiç bir ilerleme yok.27 bin kişi(7 bin ırak ordusu,20 şii milis) ile saldırıyor.ilk üç gün sadece ışid dışı gruplarla savaştı,dördüncü gün ışid'de geldi.daha dün 300 asaib ehli hak(ırak ordusu askerleri de olabilir) militanı pusuya düşürülüp imha edildi(bunun yalan olma ihtimali var henüz resimler düşmedi).savaşın ikinci günü samarra'da ki askeri hastaneye 400 asker/milis ölüsü http://gitti.inşallah orada geberip gider bu müslüman kasabı.allah ışid'e akıl fikir,ırak'taki ehli sünnet'e zafer versin,yolundan ayırmasın.
devamını gör...
son zamanlarda havası sönen iranlı general.abd destekli grupları ölümüne savunan falan yok.suriye'de abd destekli gruplara ne olduğu konusunda hazm hareketi ve cemal maruf'un sonu ibretliktir.nusra birer(1) gecede bitirdi bunları.
devamını gör...
''ortadoğu'nun polat alemdarı'' demiş birisi. *
nasıl bir ün salmışsa, dillerde adam. ayrıca şiiliği ile değil askeri kimliği ile ünlü.
devamını gör...
iran devrim muhafızlarına bağlı kudüs ordusu'nun komutanı. on gün kadar önce idlib kırsalında askeri bir noktayı ziyarete gitti. suriye içerisinde bu ziyaretin türkiye'ye bir mesaj olduğuna dair iddialar var. idlib civarında suriye ordusunun ciddi bir yığınak yaptığı söyleniyor.
devamını gör...
iran'ın sahadaki süper kahramanı!

teyid edilmemiş bilgiye göre suriye'de sahadayken yaralanmış. gerçek mi acaba? bu adamın işlediği cinayet ve katliamları düşündüğümde inşallah öyledir diye düşünmeden edemiyorum. öyle bi nalet bi adam ki nereye gidiyorsa orada bela hemen bitiveriyor.

bayırbucak türkmenlerine yapılan saldırının altında olanlardan biri de bu cani deniyor. yatağa girmediği, hatta gitmediği yer kalmadı. abd başta olmak üzere. rusya zaten ikinci adresi.

başına bomba düşecise. bu tip adamların 9 canı olur. ölürler sonra yine diridirler, ne hikmetse!

devamını gör...
yaralandığı yönünde haberler ajanslara yansımıştı. hatta bazıları da ağır yaralandığı, öldüğü yönünde iddialar ortaya atmıştı. resmi olarak bu haberler henüz teyid edilmiş değil.

ancak şu bilgi yeni (teyid edilmedi): "iran suriye'de kasım süleymani'nin yerine gulam hüseyin isimli başka bir kişiyi atadı.kasım süleymani'nin öldüğü iddiası güçleniyor!"

eğer bu bilgi doğruysa süleymani'nin görevi şimdilik sona ermiş durumda, eğer ölmediyse. buna ilişkin haber resmiyet kazanırsa durum ve dengeler değişecek gibi görünüyor.

devamını gör...
iran'ın gülüne yeni görev: "iran, "şii özgürlük ordusu" isminde yeni bir ordu kurdu.komutanlığını kudüs gücü komutanı kasım süleymani yürütecektir."

e, hani mezhep savaşı gütmüyordunuz? iran yanlış üstüne yanlış ediyor. tam batı'nın istediği gibi davranıyor. ondan sonra gelsin s.arabistan-iran savaşı..
devamını gör...
inşaat işçiliğinden genelkurmay başkanlığına denk bir makama varan büyüleyici bir hayat hikayesine sahip. şartlar elverirse bir gün ortadoğu'nun en güçlü lideri olabilir. hali hazırda dahi birçok liderden daha güçlü..
devamını gör...
haşdi şabi katillerinin komutanı, şii köpek. binlerce müslümanın canavarca öldürülmesinin müsebbibi. cehennem kütüğü olarak kariyerini devam ettirecek.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar