kast sistemi

insanların birbirine kastının olduğu toplumsal sınıf sistemi.
ruhbanlar adını şimdi telaffuz edemeyeceğim adamlara kastederken, adını şimdi telaffuz edemeyeceğim adamlar paryalara kasteder. sonra bunların hepsi topluma kastederken, toplum da bunlara kasteder ardından devlet hepsine kasteder. olay bu yani sözlük kast sistemi adı üstünde.

(bkz: aynştayn mod açık kalmış)


***
devamını gör...
hindistan'da çok koyu çizgilerle birbirinden ayrılmış sınıfsal fark. misal bu kast sisteminin en alt tabakası "dom"lar ölüyü yakma ve nehre iteleme işlerini yaparlar. ama bu en alt tabaka insanlarla bir hintli ne el sıkışır, ne teşekkür eder, ne evlenir... zavallım bunların hali de pek acı. adam senin ölmüş insanına pembeli-sarılı-turunculu yeşilli tozu döksün, üstüne odunu yığsın, sana da al tutuştur abicim diye kibriti versin, sen bi sağol bile deme, ez onu iyi mi. böyle de gıcıklı, haksızlığın önde gideni bi sistem.
devamını gör...
teniniz ne kadar açıksa, bu sistemde o kadar yukarı doğru tırmanırsınız, en üst, en entel muamelesi görürsünüz, marx, resmen hintlilerden aşırmış bunu.
devamını gör...
dünyanın en güzel sistemidir. ülkemizde bu sistem uygulansaydi ne güzel büro yonetimi ve sekreterlik okuyanlarla muhattap olmayacaktik. gene fakirler bozdu işi.
devamını gör...
teniniz ne kadar açıksa, bu sistemde o kadar yukarı doğru tırmanırsınız, en üst, en gelişmiş muamelesi görürsünüz, beyaz adam kavramı buradan geliyor heralde.
devamını gör...
kadina kapi acilir geri cekilip yol verilir, iceri girdikten sonra sen sus sen bana esit misin denir.

tanim: gayet aleni sekilde etkisi devam eden sadece icerik olarak farklilasan sistemdir.
devamını gör...
ingilizlerin bir millete yaptığı dünyada eşi benzeri görülmemiş ''kazık''lardan birisi...
halkın ayaklanmaması için oluşturup , güncelledikleri sistemde; sömürgüleştirilmeye razı , güdülmeyi bekleyen , bir sonraki hayatlarında daha üst sistemden başlama umuduyla yaşadıkları rezil hayatı umutla devam ettiren koyun gibi bir halk meydana getirmişlerdir.

etkisinin yitirildiği yıllarda yine ingilizlerin desteğiyle sistemin güncellenip , ayakta tutulması sanırım çağdaş dünyanın en büyük ironilerinden... öyle ki bir yanda tüm ruhani dinlere savaş açıp liberal düzenle dinsizlik fikrini yaymaya çalışan kapitalizm ; bir başka yerde bir başka dini sistemi ayakta tutmak için çalışıyor...
devamını gör...
bir yanda kızıldeniz, diğer yanda çöllerle kesilmiş nil vadisinin yoğun nüfusu hindistan örneğinden olduğu gibi kast sistemini zorunlu kılmıştır. oysa bugünkü arabistan’ın ve suriye’nin, çöllerin yanı sıra bereketli tarımsal alanları da kapsayan yer yer yüksek yaylalarla bezenmiş bölgeleri, nil vadisinin tersine, nüfusu belli bir alanda yoğunlaştırmadan geniş bölgelere yaymaya elverişli
olduğundan, buralarda kesin kastlara dayalı bölünmenin ve bundan kaynaklanan katı hegemonyacı bir devlet sisteminin doğması olanaksızlaşıyordu. bu yüzden kabileci bir sistem benimsenmiştir. sizin devlet yapınız bulunduğunuz coğrafi ve kültürel şartlara göre oluşturulmak zorundadır. sanmayın ki ha deyince demokrasibatı'da ortaya çıkmıştır. demokrasinin ortaya çıkışı hümanizm düşüncesiyle birlikte batı'da neşvü nema bulan insan iradesinin öne alınmasıyla falan da ilk olarak ortaya çıkmamıştır. deniz kenarında küçük topraklarda imparatorluk olamazsanız eğer demokrasi'den başka şansınız yoktur. tıpkı hindistan gibi çok yoğun nüfusa sahip bölgelerde kast sisteminin zamanında zaruret olması gibi.
devamını gör...
kral manu tarafından kastlara ilahi saygınlık kazandırıldı denir. şu anki yaşam daha onceki yasamin ödülü ya da cezasıdır demiş manu.
piramidin alt tabaninin da altında dokunulmazlar denilen bir sınıf var. tecavüz edecek kadar dokunuyorlar.
devamını gör...
belirli bir soydan gelenlerin kapalı bir grupta tutulduğu sistemdir . bu sistem hindistanda ortaya çıkmıştır. ari ırkı kendi soyunu konumunu korumak amacıyla hindistanda bu sistemi kurmuştur. bu sistemde sınıf farklılıkları çok belirgin olarak karşımıza çıkar . sınıflar sırasıyla brahmanlar ( Din adamları ve üst yöneticiler ) , kşatriyalar ( prens ve askerler ) , vaysiyalar ( ticaret , hayvancılık , tarımla uğraşanlar ) , sundralar ( işçiler , sanatkarlar , köleler ) ve bu sisteme bile girememiş paryalar ( paryalar insan yerine bile konulmazlar ). 1975 yılında hindistanda bu sisten kaldırılsa da kırsal kesimlerde uygulandığı bölgeler hala vardır . bu sistemde doğan bir çocuk hangi kast sistemine dahilse ölene kadar o sistemde kalır . çok nadir olmakla birlikte bu sistemdr tabaka altına çekilme durumu vardır. kast yapısını ayakta tutan varna felsefesidir . bu yapı tüm insanların doğuştan 4 kasta ayrıldığını savunur.
devamını gör...
kast sistemi hinduizm'in dini bir inanç sistemidir. kastlar, insan şeklinde düşünülen tanrı brahmanın vücudunun çeşitli yerlerinden yaratılmışlardır. buna göre:

din adamları; ağızdan
yönetici ve askerler; kollardan
tüccar, esnaf ve çiftçiler; mideden
hizmetçiler; ayaklardan

bireyin sınıfını değiştirmesi mümkün değildir. bulunduğu sistemde sorumluluklarını iyi bir şekilde yerine getirirse yeniden dünyaya daha üst kastlardan birine mensup olarak gelecektir.
devamını gör...
tamamen hindu dini temelli bir sistem. ne yaparsan yap istersen poponla havada kuş yaratılıştan gelen sınıfın değişmez. 3 kast var

1- rahiplerin kastı brahmanlar
2-savaşçıların kastı koruyucular
3-bir de halk kastı çalışanlar

bunların dışındaki sınıflar da kast dışı kabul edilir. kastlılar ve kast dışılar zinhar yolda bile karşılşamazlar. kast dışı birinin gölgesi bile kast içindeki birinin üstüne düşse o kişi cenabet olur ve hemen abdest alması gerekir. hem de ganj nehri'nde öyle muslukta olmaz.

ondan dolayı hindistan'da bunlar birbirinden tamamiyle ayrı yaşarlar. kısa vadede de bu ksat sisteminin yıkılması mümkün görünmüyor.

bi de karslılar var Allah hepimizi muhafaza eylesin onların şerrinden yolda gölgesi üstüme düşse gider hemen gusul alırım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar