katharsis

psikanalizde biliçdışına itilmiş duyguların yaşanıp boşalım olanağına kavuşturularak hastanın patojen duygulardan ve nevrotik belirtilerden kurtarılmasıdır.
devamını gör...
arınmadır(sinema, tiyatro, edebiyat). tiyatroda özellikle temel olarak kullanılmıştır. yunanlılar; destanları, mitolojiyi, trajediyi içeren oyunları canlandırırken izleyicide; canlandırmadan ders çıkarmayı bu yolla sağlamıştır. oyunla-oyuncularla izleyicinin özdeşleşmesinden sonra gerçekleşen arınmadır. mesela trajik sonu getiren hatayı(trajik hata), kahramanda görürken; onun yerine izleyici geçer ve sonda kahramanın yada oyuncunun sonundan yoğun etki alır. son tahlilde bu bir eğitim işlevi alır. insan olarak kusurlarımızdan, hırslarımızdan, ahmaklığımızdan, karanlığımızdan bu canlandırmadan sonra arınırız.(tabi özdeşleşme sağlayacak kadar iyi canlandırılmışsa yada iyi bir içeriğe varsa)
devamını gör...--- alıntı ---

arınma (yunanca:Κάθαρσις) olarak da bilinen katarsis, aristoteles'in poetica adlı yapıtından alınmış bir sözcük olup; ilgili yapıtta trajedinin seyirci üzerindeki etkisini anlatır.
psikanalizde, bilinçdışına itilmiş duyguların yaşanıp boşalım olanağına kavuşturularak hastanın patojen duygulardan ve nevrotik belirtilerden kurtarılmasıdır.
antik yunan'da bir tür "ruh dönüşümü" olarak kabul edilen katharsis, ruhun kötülüklerden arındırılması olarak benimsenmiştir. aristo, katharsis hakkındaki düşüncesini, poetica'da açıklarken, tiyatronun insana kendisini dışardan gösterdiği için arzulardan arınmasını sağladığını söylemektedir.


--- alıntı ---
--- alıntı ---

katharsis kavramı grek felsefesinden günümüze kadar anlamı
korunmuş ender felsefe kavramlardan biridir. platon’da ideaların
bilgisine ulaşmak için, bilgi amaçlı bir yöntem olarak kullanılmasına
karşı aristoteles’de sanatın, dolayısıyla da yaratmanın bir koşulu
olarak görülmüştür. gene bilgi amaçlı, ama duyguların harekete
geçirilmesiyle başlayıp etik doğruluğa ulaştıran bir sanatsal yaratma
yöntemidir. katharsis, tragedyanın ve onun sunduğu ‘trajik olan’ın
bize verdiği haz ve acıma duygularından hareketle başlar, zihinsel bir
üst aşamada son bulur. arınan, tragedya aracılığıyla kişiliğini yeniden
gözden geçiren insan (seyirci), artık önceki kişiliğinde değil, yeni bir
değer yaratmış olmanın zihinsel üstünlüğündedir. bu zihinsel üstünlük,
yapay duygusal çelişkiler yaratılarak beynin nörolojik değişimine de
neden olabilir mi? bu ve benzer sorular, katharsis’in yalnızca sanat
felsefesinin temel kavramlarından birisi olmaktan başka, günümüzde
gelişen nöro-filosofinin de temel bir kavramı olup olamayacağını
gündeme getirmiştir.

--- alıntı ---

devamını gör...
hayatta her şeyi çözdüğümüzü sandığımız late tens - early twenties döneminden nickim. çok etkileyici olduğunu sanıyordum.

tanımı kişisellikten çıkarmaca : zihindeki her şeyi neden sonuç ilişkisi kurmadan, bir düzen gözetmeden dışarı dökmek, konuşmak, yazmak ya da bir ehil şahsa bir şekilde aktarmak. bana göre, airport avm'deki bilek güreşi makinesi de bir katharsisdir.
devamını gör...
psikoterapi yöntemi buradan çıkmıştır. freud çıkartmıştır. katartik teknik de hasta ipnotize edilip bilincinin daha da büyümesini esas alır. breuer'de bu konuda oldukça yol açıcı olmuştur.
devamını gör...
seyircinin kendisini sahnedeki olayla özdeşleştirmesi sonucu, sahnede yaşanan çözülme anında yaşadığı duygusal boşalma olarak tanımlanabilen tiyatro terimi.
devamını gör...
(bkz: içine atıyorsun atma)
zihinsel baskı mekanizmalarıyla bilinç dışına itilen olayların bilinç yüzeyine çıkarılmasıdır. aristo tarafından ruhun temizlenmesi arınması olarak tanımlanana katharsis, psikanaliz öğretisinde rahatsızlığa neden olacak duygu yüklerinin uygun bir boşaltım alanına akarak kişinin arınmasını öngören bir yöntem için kullanılmaktadır.
devamını gör...
sanat felsefesiyle doğrudan bağlantılı kavram. aristoteles'e göre temsillere gidilmeli ve gittiğin temsilde ağlamalısın. oradaki dram içine attığın şeyi de çıkarır. sanat işte bu yüzden gerekli. iyiki dram filmleri var!
devamını gör...
--- alıntı ---

katarsis bilinç dışına itilmiş duyguların yaşanıp boşalım olanağına kavuşturularak hastanın patojen duygulardan ve nevrotik belirtilerden kurtarılması anlamına gelir.

--- alıntı ---

bir de youtube kanalı vardır. izledikçe ne hayatlar var diyerek halime hamd ederim. türkiye'nin psikolojik acı gerçekleri, insanı yaralayan hayat hikayeleri..

örneğin;

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.