katılım finans sistemi

cb erdoğan'ın katılığım bankacılığı ifadesini beğenmeyip sisteme verdiği yeni isim.
her halde bundan sonra böyle anılacaktır.

--- alıntı ---

başından beri hep katılım bankacılığı derler dururlar. ben buna hep karşı çıktım. zira katılım bankacılığı diye bir kavram olmaz. eğer faizsiz sistemse işte şimdi söylüyoruz. katılım finans sistemi. çünkü birbiriyle ters düşen bu iki kavramı niye kullanalım ki. birisi sömürüyü ifade ediyor. ama biz buruda sömürüyü değil, eğer reel sektörü ayağa kaldıracaksak o zaman kusura bakmasınlar, reel sektöre gereken destek verilmeli...

--- alıntı ---

haber
devamını gör...
yine boş yapılan bir başka açıklama. bankacılık sömürüyü ifade ediyorsa sömürttürmeyin hacı abi. mühür sizde. kimi kime şikayet ediyorsunuz.
benim bu açıklamadan tek anladığım erdoğan'ın reel sektörün yerlerde süründüğünü itiraf etmesi.
devamını gör...
faizsiz derken, merkez bankasından gecelik repo faizi almayan bir kurum mu bu? yahut kredi borcu verirken faiz uygulanayan kurum mu? maliyetlerini merkez bankası faiz oranına göre saptamıyor yani bu kurum? hıhıevet.
devamını gör...
faizsiz bankacılık sistemine kimse yanaşmadığı için katılım bankalarının biraz daha üzerinde duruyor. "banka" kelimesini de aradan çıkararak insanlara bu sistemin normal bankacılık sisteminden biraz daha az öcü olduğu hissini veriyor. katılım bankalarında bir şekilde ticari kurallar işliyor. yani banka bir malı alıyor üzerine karını koyup size satıyor. haramdır helaldir tartışma konusu olsa da iş, yapı kredi ve garanti gibi bankaların karşısında katılım bankaları yani muhtemelen yeni ismiyle katılım finans sistemi her zaman daha tercih edilebilir duruyor. cumhurbaşkanı da bu sistemi işaret ederek aslında bir nevi bükemediği bileği kırmak istiyor gibi geliyor bana. umarım öyledir ki bunun bir sonraki evresi dijital para atağıyla bankaların ümüğünü sıkmak olur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar