katolik vs ortodoks

keskin çizgiler vardır aslında bu iki mezhep arasında. tıpkı ehli sünnet şia gibi ayrışırlar. ancak şu bir gerçek ki katoliklik bugünkü bilimin ilerlemesine istemsiz şekilde muazzam katkı sağlamıştır. bir anlamda bilim bu konuda kiliseye fazlasıyla borçludur. ortodoksluk biraz daha mütevazı görünüme sahiptir. dikkat edilirse osmanlı döneminde sırf katoliklere karşı durmak için bile ortodoksluğa yakın bir çizgi benimsenir. radikal ve itidal olarak da sınıflanabilirler. katolik fazlasıyla radikaldir ancak ortodoksluk daha bir ihtiyatlı yaklaşır. katolikliğe kızıp yeni mezhep açanlar oldukça fazladır. angilikanizm sanırım bunlardan birisidir. bildiğim kadarıyla hristiyanlık arasında 45 binden fazla mezhep ve tarikat vardır. ancak en bilineni istisnasız katoliklik ve ortodoksluktur.
devamını gör...
biri ne kadar rasyonelse diğeri o kadar manevidir. bunu katolik ve ortodoks kiliselerinde okunan incillerin dili arasındaki farktan bile kolaylıkla anlamak mümkün. yuhanna "başlangıçta söz vardı" diye başlar örneğin. iki mezhep arasıdaki bu bariz fark elbette yerleşik oldukları coğrafyaların mizaçlarıyla da ilişkilendirilebilir. katolik batının, ortodoks doğunun temsilidir.
devamını gör...
doğu batı kiliselerinin karşılaştırması.
örneğin birinde tanrı figürü bağışlayıcı ve merhametli iken, bir diğerinde ise cezalandırıcıdır.
devamını gör...
hristiyanlık nedir sorusunun cevabı katolikliktir. yani bu dini öğrenmek isteyen katolikliğie bakacak.

ortodosksluk ise coğrafya itibari ile uzun süre islam hakimiyetinde kaldığından dolayı islamın bazı öğelerinden özellikle tevhid ilkesinden etkilenmiştir. mesela Allah'tan başka hiç kimsenin tanrı adına konuşamaması , ayrıcaklıklı bir sınıf , zümre olamaması gibi. bu sebepten ortodokslarda papalık yoktur. hatta katolik papasını hiç iplemedikleri gibi dalga da geçerler.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar